Faaliyet Raporları 2014-2016

Tarih 27 Mart 2016

Isparta Barosu Yönetim Kurulunun 2014-2016 tarihleri arasında yapmış olduğu icraatlara ilişkin faaliyet raporları:

SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/02/2016 –  01/03/2016 TARİHLERİ ARASI

17.FAALİYET RAPORU

Sevgili Meslektaşlarım, 28. Dönem 17. faaliyet raporumuzu sizlere arz etmeden önce hepimizin yüreğini yakan, şehit haberleri ile her gün sarsıldığımız şu günlerde öncelikle bizler için canını hiçe sayan Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı diler, yaralılarımıza da acil şifalar dileklerimizi iletiriz.

Baro Başkanlığımızca öncesinde Sertifikalı Arabuluculuk Eğitimi açılmış idi, yine meslektaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda Sertifikalı Arabuluculuk eğitim programı düzenlenecektir, ancak sertifika eğitimi müracaatlarının en az 25 kişi olması gerekmektedir. Bundan dolayı müracaatlarınızı Baro kalemine yapmanızı önemle rica ederiz. Müracaat sayısı 25 olmaması halinde konuya ilişkin sertifika eğitimi açamayacağımızı ve ilgili eğitimi almak isteyen meslektaşlarımızın ise TBB’ne müracaat ederek Ankara‘daki eğitimlere katılmak zorunda kalacaklarını da önemle belirtiriz.

Yine çok kısa süre içerisinde özelikle genç stajyerlerimiz ile genç meslektaşlarımızdan gelen yoğun ilgili nedeni ile CMK uygulamaları ile ilgili bir çalışma gerçekleştireceğiz.

İşveren ve İşveren vekili için İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri 29.06.2015 tarih ve 29401 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. “İşyerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin” gerekli önlemler alınması 01/06/2016 tarihinden itibaren Meslektaşlarımız açısından zorunlu olmaktadır. Bu konuda ki meslektaşlarımızın gerekli hazırlıklarını yapmalarını önemle rica ederiz.

Isparta Belediye Başkanlığınca yeni hizmete giren Belediye önünde ki otoparkta Avukatlara bir alanı ayrılması ve aylık abone sistemine geçilmesi ile ilgili olarak yazı yazmış ise de Belediye Başkanlığı Aylık Abone uygulamasına ileriki tarihlerde geçileceğini bildirmiştir.

Yine SGK Isparta il Müdürlüğüne Avukat alımı ile ilgili ilan resmi internet sitemizde ilan edilmiştir. Başvuru yapan meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

2016 ikinci yarı Staj Eğitim Merkezimizin ders programı ve derslere giren Meslektaşlarımızın isim listesi resmi internet sitemizde ilan edilmiştir

Barida Otel Karşısında halen inşaatı devam etmekte olan Baromuzun yeni hizmet binasının altında hizmete giren Gönül Kahvesinin TBB ile yaptığı anlaşması gereği meslektaşlarımıza %30 luk özel indirim başlamış olup, meslektaşlarımızın avukat kimliklerini göstermeleri halinde %30 luk indirimin yürürlüğe girdiğini ilan ederiz.

Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan  “Bir Avukat Yanında, Avukatlık Ortaklığında veya Avukatlık Bürosunda Ücret Karşılığı Birlikte Çalışan Avukatların Çalışma Esaslarına İlişkin Yönetmelik” uzun bir mücadele sonucunda, 26 Aralık 2015 tarih ve 29574 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup , 25/01/2016 tarihli ve 2016/7 sayılı TBB duyurusu baromuzun resmi internet sitesinde ilan edilmiştir.

04.02.2016-07.02.2016 Tarihleri arasında May Termal Otelde Baromuza özel aldığımız fiyat tarifesi ile meslektaşlarımıza yarı yıl tatili nedeni ile iki günlük tatil imkanı sağladık, bu kapsamda katılım sağlayan meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Baro Yönetim Kurulu toplantılarımızı gündemi olarak düzenli olarak yapmaya ve yapılan toplantılarımızda ki gündem maddeleri ile alınan kısa kararları resmi internet sitemizde sizlerle paylaşmaya devam ettik.

Amerikan Life firmasından Baromuza özel indirim yapılmış ve Baro Başkanlığımız ile karşılıklı yapılan protokol uyarınca gerek meslektaşlarımıza gerekse aile bireylerine büyük indirim sağlanmıştır, meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

2016 Eğitim ve öğretim yılını 2. yarı yılı başladı bu konuya ilişkin olarak gerek Mili Eğitim Müdürlüğüne gerekse resmi internet sitemizde ki kutlama mesajımızı ilan ettik tekrar öğrencilerimize ve değerli velilere hayırlı olsun deriz.

Ankara’daki hain saldırı neticesinde onlarca  Yurttaşımız katledildi, bu konuda gerek ulusal basında gerekse yerel basında ki basın açıklamamız ilan edildi. Allah Vatanımıza böyle acıları bir daha göstermesin inşallah. Kaldı ki yine TBB ve Isparta Baro Başkanlığının da ortak Basın açıklaması sitemizde ilan edildi ve sizlere mail yolu ile gönderildi.

Çanakkale’de icra edilecek olan Genç Avukatlar Kurultayına gidecek meslektaşlarımızı belirledik, kendilerine yapılacak olan kurultayda başarılar diler, gelecek genç Avukatlar Kurultayını Isparta da yapmak üzere gerekli kulis çalışmaları yaparak, Kurultayın önümüzde ki toplantısını Isparta da yapmak dileği ile başarılar dileriz.

Isparta İl Emniyet Müdürümüz Sayın Halil Altan Baromuza nezaket ziyaretinde bulunmuşlardır kendilerine teşekkürlerimizi iletiriz.

26.02.2016 Tarihinde Avukat Evimizde Staj Eğitim Merkezi tarafından Av. Stj.Ali Metin ve Av.Stj.H.Emre Eğripınar sunumlarını Avukat Stajyerlerimizin katılımı ile gerçekleştirdiler kendilerine ve Staj Eğitim Merkezi Başkanımız önceki dönem Başkanımız Av. Çetin Aköz başta olmak üzere teşekkürlerimi sunarım.

Yine önümüzde ki günlerde Türkiye’nin 7 Bölgesinde icra edilecek olan TBB Kurgusal Duruşma Yarışmasına Isparta Barosu olarak talip olduk, Bölge Baroları ile görüşmelerimizi yaptık ilgili TBB Kurgusal Duruşma yarışmasının da önümüzde ki günlerde Isparta da olmasını arzuluyor, yarışmaya katılacak olan genç stajyer Avukatlarımıza da şimdiden başarılar diliyoruz.

Stajyer Avukatlarımızın isteği ile kendileri ile Davraz’da piknik icra ettik, gençlerimize teşekkür edeniz.

12.02.2016 tarihinde Avukat Evimizde Staj Eğitim Merkezi tarafından Av.Stj.Ahmet Sami Çelik, Av.Stj.Serhat Küçükçapraz ve Av.Stj.Bersu Karadoğan sunumlarını Avukat stajyerlerimizin katılımı ile Sunumlarını tamamlayan gençlerimize ve staj eğitim merkezimize teşekkür ederiz.

Yine 5 Nisan Avukatlar Haftası etkinlikleri çerçevesinde Stajyer Avukatlarımız eşliğinde kurduğumuz koromuz çalışmalara başladı, katılmak isteyen meslektaşlarımızın baro kalemine isimlerini yazdırmaları önemle rica olunur.

Yine genç meslektaşlarımızın ve Stajyerlerimizin isteği doğrultunda Hafız İbrahim Demiralay Konağında Tivibu yayın bağlantısı başlamıştır meslektaşlarımıza hayırlı olsun derim.

Yeni Avukatlık Yasasının çalışmaları Adalet Bakanlığında başladığından TBB’ce öncesinde oluşturulan Avukatlık Yasa Taslağı hazırlama komisyonunda Akdeniz Baroları adına bulunuyor olmam nedeni ile de Isparta Baro Başkanı olarak sizler adına Komisyon çalışmalarına yeniden iştirak etmeye başladım. Görüş ve önerilerinizi iletmenizi rica ederim

Baromuzun Barida Otel Karşısında buluna ve TBB tarafından alınarak Baromuza tahsis edilen yeni hizmet binasının inşaat aşaması bitti. (iskân işlemleri tamamlandı.) Zaman zaman görselleri ile size bilgi verdiğimiz yeni binamızın inşaatı tamamlandı. TBB Müdürü Sayın İrfan Öztürk ve Teknik heyet ile birlikte binamızı teslim aldık. İskan ve diğer tapu işlemlerini tamamladık. Artık mobilya ve tefriş zamanı geldi inşallah bu konuda da yine Baro Bütçemizden bir harcama yapmaksızın binamızın tefrişatını bu aşamadan sonra gerçekleştireceğiz. Tüm Meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

16.02.2016 Tarihinde Baro Genel Sekreterimiz Av. Bahadır Erdem Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü ile geçmiş günler yaptığımız protokol çerçevesinde Hukuki Destek Dersine Katılmıştır. Kendisine teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz.

Yine 26.02.2016 günü Baro Genel Sekreterimiz Av. Bahadır Erdem tarafından Altı Nokta Görme Engeliler Derneği Başkanı ile S.D.Ü Hukuk ve Adalet kulübü üyeleri Hafız İbrahim Demiralay Avukat evinde Baromuz adına ağırlandılar, kendisine teşekkür ederiz.

Yine Adalet Bakanı Yardımcısı Sayın Bilal Uçar’a da şahsımın sınıf arkadaşı da olması münasebeti ile hayırlı olsun temennisinde bulunduk kendisi sizlere selam ve saygılarını ilettiler resmi internet sitemizde ilan ettik.

Göreve geldiğimizde tüm meslektaşlarımızın mesleki sorumluluk sigortalarını yaptırmaları için büyük gayret gösterdik. Bu gayretimize devam ediyoruz ve resmi internet sitemizde çeşitli firmalardan sizlere özel olarak aldığımız mesleki sorumluluk sigortası ile ilgili yıl prim ve sigorta kapsamı konusunda ki teklifleri baromuzun resmi internet sitesinde 29/12/2105 tarihinde yayınladık. Tüm meslektaşlarımızın Mesleki sorumluluk sigortalarını yaptırmalarını diliyoruz. Kaldı ki Denizbank Isparta Şubesi ile yaptığımız önceki anlaşmamız uyarınca da afili kart hizmeti alan meslektaşlarımıza da mesleki sorumluluk sigortası Banka aracığı ile prim ödemesi olmaksızın yapılmaya devam etmektedir.

Avukatlık Asgari ücret tarifesi resmi gazetede ilan edildi, Baromuzun da tavsiye niteliğinde ki avukatlık ücret tarifesi de basılı olarak sizlere ulaştırıldı, meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.

Yine bu dönemde de hastalanan, vefat eden, düğün merasimi olan, acı ve tatlı günleri yaşayan, doğum yapan, meslektaşlarımız olmuştur. Tüm Meslektaşlarımızın gerek cenazeleri, gerekse düğünlerine bizzat şahsım katılmaktayım. Hatta mesaj sistemi ile sizlere duyurulmaktadır. Biz Büyük Bir Aile olmanın sorumluluğu ile Ailemiz de ki tüm sıkıntı ve mutlulukları sizlerle sitemizde paylaşarak sizleri de haberdar etmeye gayret gösteriyoruz.

Tüm faaliyetimizde açıkladığımız hususlar ve an ve an önemli gelişmelerin tamamını baromuzun resmi internet sitesi www.ispartabarosu.org.tr de bulabilirsiniz. Bu sitemiz artık telefonları android ve apple işletim sistemleri olanlarca da telefonları üzerinden de yüklenebilmektedir.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz; sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu, belirterek;

Saygılar sunarım.  01.03.2016                                                                                                                                                                                               Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                                                                                                                                   Isparta Baro Başkanı

 

 

SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/01/2016 –  01/02/2016 TARİHLERİ ARASI

16.FAALİYET RAPORU

           Sevgili Meslektaşlarım, 28. Dönem 16. faaliyet raporumuzu yine söz verdiğimiz üzere her ay düzenli olarak sizlere arz ediyoruz. Faaliyet raporumuzun amacı baromuzun 2 yılda bir yapılan genel kurullarını beklemeksizin her ay sizlere rapor vermek ve sizleri de Baromuzun faaliyetlerinden an ve an haberdar ederek sizlerin görüş ve önerilerini de alarak,      çalışmalarımıza daha yararlı ve aktif olarak devam etmeyi arzuladığımızı belirtiriz.

Göreve geldiğimizde tüm meslektaşlarımızın mesleki sorumluluk sigortalarını yaptırmaları için büyük gayret gösterdik. Bu gayretimize devem ediyoruz ve resmi internet sitemizde çeşitli firmalardan sizlere özel olarak aldığımız mesleki sorumluluk sigortası ile ilgili yıl pirim ve sigorta kapsamı konusunda ki teklifleri baromuzun resmi internet sitesinde 29/12/2105 tarihinde yayınladık. Tüm meslektaşlarımızın Mesleki sorumluluk sigortalarını yaptırmalarını diliyoruz. Kaldı ki Denizbank Isparta Şubesi ile yaptığımız önceki anlaşmamız uyarınca da afili kart hizmeti alan meslektaşlarımıza da mesleki sorumluluk sigortası Banka aracığı ile pirim ödemesi olmaksızın yapılmaya devam etmektedir.

TBB’nin uzaktan sertifikalı eğitimleri devam ediyor, son olarak baromuz resmi internet sitesinde ki 29/12/2015 tarihli ilan ile sağlık hukuku konulu eğitim çalışması ilan edilmiş tüm meslektaşlarımıza duyurulur.

Avukatlık Asgari ücret tarifesi resmi gazetede ilan edildi, Baromuzun da tavsiye niteliğinde ki avukatlık ücret tarifesi bu günlerde sizlere ulaştırılacak, meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.

Yine yeni yıla birlikte primlerimiz değişti taban 588.21 TL tavan 3.693,40 TL olarak belirlendi meslektaşlarımıza önemle duyurulur.

Yine 69 yaş ve üzeri meslektaşlarımıza TBB tarafından bağlanan munzam emeklilik başvurularını 29/12/2015 tarihine kadar yapan meslektaşlarımıza 05/01/2016 tarihine kadar Şekerbank şubelerine ödemeleri yapılmaya başlanacaktır hayırlı olsun deriz.

Baromuz stajyerlerinden Av.Cansu Kökçe’nin yemin töreni Isparta Barosu Hafız İbrahim Demiralay Konağı Avukat evinde düzenlenen yemin merasimi ile Av. Yıldırım Görgülü ve Av Levent Erbaş’ın katkıları ile gerçekleştirildi hayırlı olsun der saygılar sunarız.

Halen faaliyette bulunan Isparta il Özel İdaresince Baromuza 10 yılığına tahsis edilmiş ve tadilat ve tefrişi TBB tarafından gerçekleştirilen Hafız İbrahim Demiralay Konağı (Avukat evi) göreve geldiğimizde Baromuzun hizmetine sokulmuş idi. Ancak ilgili binanın tahsisli ve süreli oluşu ve fiziki olarak yetersiz kalması nedeni ile TBB ile 2013 yılından bu yana yaptığımız yazışmalar ve ikili diyaloglar neticesinde TBB tarafından satın alınmış olan Barida otel karşısında ki 5 katlı hizmet binamızın da inşaat çalışmalarının sonuna gelindi bu konuda her katın planı ve kullanım amacı ve mefruşat planı siz sayın meslektaşlarımıza 12/01/2016 tarihinde resmi internet sitemizde ilan edilerek duyuruldu. Kaldı ki öncesinde de sizlerden aldığımız görüş ve öneriler ve istatistiki çalışma neticesinde bu kat planları ve kullanımı belirlenmiş ise de, yeni görüş ve önerileri olan meslektaşlarımızın bu konuda baromuza müracaat ederek görüşlerini iletmelerini rica olunur.

Borumuz ile Isparta Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü arasında 3 yıldan bu yana yapılan protokol bu senede yenilendi, Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğünde Denetimliden yararlananlara gönüllü olarak hukuk dersi veren meslektaşlarımıza her sene olduğu gibi bu senede de Baromuz adına şükranlarımızı sunarız.

Isparta Valiliği Çocuk Koruma Kurulu Koordinasyon toplantısına, Baromuz Avukatlarından Av. Rabia Yumak, ile Aile ve Çocuğun korunması, Kadına karşı şiddetin önlenmesi koordinasyon toplantısına da Yönetim Kurulu Üyemiz Av.Ayfer Eseryel Baromuz adına katıldılar kendilerine teşekkür ederiz.

Yine Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunca Isparta Kapalı Ceza evinde bulunan hükümlü ve tutuklular ziyaret edilmiş olup kendilerine teşekkürü bir borç bilirim.

Son dönemde Akademisyenlerce gerçekleştirilen basın açıklamasına yönelik olarak Baro Başkanlığımızca da bir açıklama yapılarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Yine Staj Eğitim Merkezimiz Hafız İbrahim Demiralay konağında eğitim çalışmalarına devam etmiş ve Stj Av.Hüseyin Küçükkoyuncu ve Stj. Av.Erşah Toprak tarafından hazırlanan sunumlar 15/01/2016 tarihinde katılımcı Avukatlarla birlikte gerçekleştirilmiştir staj eğitim merkezimize ve gençlerimize teşekkür ederiz.

Baro Saymanımız Av.Egemen Tanyıldız tarafından 01/01/2015 ve 01/01/2016 tarihleri arası CMK-Adli Yardım ve Baro Mali hesapları belirlenmiş ve sitemizde ve facebook hesaplarında ilan edilmiştir. 01/01/2016 tarihi itibariyle Baro Bütçemiz giderler düşüldükten sonra 601.340,00 TL dir görev geldiğimizde aldığımız nakit toplamı 331.197,00 TL iken, baromuza katılan iki hizmet binası (Barida otel karşısında ki 5 katlı bina ile Hafız İbrahim Demiralay Konağı) , tefrişatı ve baro minibüsümüze baromuzdan hiçbir harcama yapmaksızın sağlanan kazanımların yanı sıra Baro bütçemizin iki kat artmış olması sizlerin eseridir teşekkür ederiz.

Yine Baromuz Mensubu üstatlarımızdan Av.Necati Şahin’in gelini önceki dönem Kütahya Baro Başkanımızın kızı, Av Gökhan Şahin’in eşi Av.Oya Şahin’in ile  yine Av.  Muhammet Çifçi’nin yemin merasimini yine çok güzel bir atmosferde Baromuzun Hafız İbrahim Demiralay Konağı Avukat evinde icra ettik, kendilerine ve tüm yakınlarına ve sevdiklerine hayırlı olsun deriz.

2016 yılı 1. Yarı yıl tatili başladı bu konuda öncelikle tüm meslektaşlarımızın evlatlarını kutlarız, öğretmen meslektaş yakınlarını tebrik eder iyi tatiller dileriz. Konuya ilişkin tebrik mesajlarımız da sitemizde yayınlanmış ve Mili Eğitim Müdürlüğüne de bu konu da kutlama mesajı Baro Başkanlığımızca gönderilmiştir.

Yarıyıl tatiline girmemiz nedeni ile de yine Baromuz adına siz sevgili meslektaşlarımıza yarı yıl tatilinde, uygun fiyatlarda tatil imkanı sağlama adına aldığımız çeşitli firmaların tekliflerini baromuzun resmi internet sitesinden 19/01/2016 tarihinde ilan ettik, meslektaşlarımıza iyi tatiller dileriz.

Baro Başkanlığımızın çok kalabalık olan Stj Avukatlarımız ile şahsım ve yine Baro Genel sekreterimiz Av. Bahadır Erdem ve Yine Staj Eğitim Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu üyelerimiz Av. Ünsal Çankaya ve Av.Ömer Berber bir araya gelerek dertleşme toplantısı yaptık, çok güzel bir toplantı oldu stajyerlerimize çok teşekkür ederiz. Staj Eğitim Merkezi Başkanımız Av. Çetin Aköz tarafından da yine bu dönemde stajyerlerimiz ile bir araya gelinerek genel değerlendirme toplantısı icra edilmiş olup kendilerine teşekkürü bir borç biliriz.

Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesince Türk Alman Hukuku konulu bir konferans düzenlenmiş ve sitemizde ilanlar yapılmış olup Sayın Hukuk Fakültesi Dekanına ve değerli hocalarına şükranlarımızı sunarız.

29/12/2015 tarihinde resmi gazetede Vergi Usul Kanunda yapılan değişiklikler ve E tebligat uygulaması hakkında ki duyuru resmi internet sitemizde ilan edilmiştir. Meslektaşlarımızın Haziran 2016 tarihe kadar e tebligat adresi edinmelerini gerekmektedir önemle duyururuz.

Yine Anadolu Üniversitesince devam etmekte olan sertifikalı eğitim programı ile ilgili duyuru 21/01/2016 tarihinde meslektaşlarımıza resmi internet sitemizden duyurulmuştur.

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne önceki dönemlerde Baromuzun eğitim çalışmalarına da katılmış olan Prof.Dr.Mustafa Şahin seçilmiştir kendisine hayırlı olsun dileklerimizi ilettik kendiside Baromuza teşekkürlerini ilettiler baromuz sitesinde ilan ettik.Yine Adalet Bakanı Yardımcısı Bilal Uçar’a göndermiş olduğumuz hayırlı olsun mesajına da kendisi Baromuza teşekkürlerini ileterek cevap vermiş ve sitemizde ilan edilmiştir.

Staj Eğitim merkezimizin Yeni dönem Ders Programı sitemizde yayınlanmış ve stajyerlerimize duyurulmuştur 2. dönemin hayırlı olmasını dileriz.

Son günlerde ki şehit haberleri ile hepimiz yıkılıyor ve biran evvel doğu ve güneydoğuda huzurun hâkim olmasını diliyoruz, Şehitlerimize her zaman olduğu gibi tekrar Baş sağlığı diliyor yaralılarımıza acil şifalar ve ailelerine de sabırlar diliyoruz.

Bu faaliyet raporu döneminde, göreve gelir gelmez başlattığımız ve tecrübe aktarımını sağlayacağını umut ettiğimiz bir üstadla sohbet programımızı Avukat evimizde icra ettik ve Av Gülnur Özyurt’u konuk ettik kendisine ve söyleşiye katılanlara çok teşekkür ederiz.

TBB’de  Ankara’da TÜBAKKOM tarafından gerçekleştirilen “Çocuktan Gelin Olmaz” programına Baromuz adına Av. Şeyda Çetin ve Av.Rabia Yumak katılmışlardır kendilerine bu vasıta ile teşekkürlerimi sunarım.

Yine bu dönemde de hastalanan, vefat eden, düğün merasimi olan, acı ve tatlı günleri yaşayan meslektaşlarımız olmuştur. Tüm Meslektaşlarımızın gerek cenazeleri, gerekse düğünlerine bizzat şahsım katılmaktayım. Hatta mesaj sistemi ile sizlere duyurulmaktadır. Biz Büyük Bir Aile olmanın sorumluluğu ile Ailemiz de ki tüm sıkıntı ve mutlulukları sizlerle sitemizde paylaşarak sizleri de haberdar etmeye gayret gösteriyoruz.

Tüm faaliyetimizde açıkladığımız hususlar ve an ve an önemli gelişmelerin tamamını baromuzun resmi internet sitesi www.ispartabarosu.org.tr de bulabilirsiniz. Bu sitemiz artık telefonları android ve apple işletim sistemleri olanlarca da telefonları üzerinden de yüklenebilmektedir.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz; sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu, belirterek;

Saygılar sunarım.  01.02.2016                                                                                                                                                                                               Isparta Barosu YÖNETİM KURULU ADINA

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                                                                                                                                   Isparta Baro Başkanı

 

 

SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/12/2015  –  01/01/2016 TARİHLERİ ARASI

15.FAALİYET RAPORU

 

Sevgili Meslektaşlarım, 28. Dönem 15. faaliyet raporumuzu sunmadan önce 2016 yılınızın Sağlıklı, Mutlu, Huzurlu ve Başarılı bir yıl olmasını diler; en güzel günlerin sizlerin olmasını dileriz. Faaliyet raporunda belirtmiş olduğum hususların ayrıntılarını Isparta Baromuzun resmi internet sitesinden ulaşabileceğinizi yine Isparta Barosunun facebook sitelerinden gündeme ilişkin ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğinizi belirtirim. Bu faaliyet raporumuzun amacı Baromuzun aylık çalışma özetini sizlere sunma ve bu vasıta ile de sizlerin olumlu olumsuz görüş ve önerilerinizi elde etmektir.

Son günlerde şehit haberleri ile hepimiz yıkılıyor ve biran evvel doğu ve güneydoğuda huzurun hâkim olmasını diliyoruz, söz konusu son olaylar neticesinde Diyarbakır Baro Başkanını da kaybettik, her ne kadar cenazesinde yer alamasak da Baromuzun taziye mesajını Diyarbakır Barosuna ilettik.

Yine son olaylar nedeni ile Hemşerimiz Diyarbakır C. Başsavcısına yönelik saldırıları da kınayarak sayın Baş savcımıza geçmiş olsun dilek ve temennilerimizi ilettik kendisinin de Baromuza hitaben teşekkür yazısı sitemizde ki yerini aldı.

Yine Son yalına Genel Seçimler nedeni ile Kabine de yer alan tüm Bakanlarımıza Baromuz adına birer kutlama mesajı gönderilmiş olup, kendilerinden gelen teşekkür yazıları da yine sitemizde yer almıştır.

Isparta Şekerbank Merkez Şube müdürlüğünce Baromuzda kayıtlı olan meslektaşlarımız adına özel bir kredi imkanı sağlanmış olup yine bu konu ile ilgili açıklamalar baromuzun resmi internet sitesinde yer almıştır.

Avukatlık Kanunun 27. maddesinin son fıkrası değiştirildi bu konuda ki değişiklik ve değiştirilmesinde ki amaç ve gaye sitemiz resmi internet sitesinde yer aldı.

2016 Avukatlık Asgari ücret tarifesi değişerek resmi gazetede yayınlandı, Resmi internet sitemizde ilgili asgari ücret tarifesi bulunmakta olup, tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun deriz.

TBB nin 2015/95 ve 87-89 sayılı duyuruları yine resmi internet sitemizde yer almakta olup sizlere duyurulmuştur.

Bu senede geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Baromuz adına engelliler günü nedeni ile bir basın açıklaması yayınlayarak tüm Basın ve kamuoyu ile paylaştık, önemli gün ve haftalarda Baromuz adına yayınlanan bu Basın açıklamaları ile Kamuoyunda baromuz adına yer edinilmektedir.

Manisa Barosu Ev sahipliğinde gerçekleşen TÜBAKKOM Toplantısına Baromuz Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ayfer Eseryel Av. Sevinç Düz ve Av. Şeyda Çetin katıldılar kendilerine başarılı çalışmalarından dolayı Baromuz adına şükranlarımızı sunarız.

Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkının verilişinin 81. yıl dönümünün de yine Baromuz adına basın açıklaması tüm kamuoyu ve sizlerle paylaşılmış olup, ayrıntıları resmi internet sitemizde mevcut bulunmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Yemin ve Cübbe Merasimini Yaptığımız genç meslektaşımız Av. Merve İpek’in bu seferde bürosunun açılışında bir araya geldik, kendisine ve sevenlerine hayırlı olsun der saygılar sunarız.

01/01/2016 tarihi itibariyle VUK uyarınca meslektaşlarımızın E tebligat adreslerini almalarını önemle rica ederiz. Bu konu ile ilgili duyuru da yine ayrıntıları ile resmi internet sitemizde mevcuttur.

Meslektaşımız Av. Hakan Koçer’in evlatları Ahmet Barış Koçer ile Av. Belgin Aras Koçer (Gelini) nin yemin merasimlerini Avukat evimizde gerçekleştirdik kendilerine ve babaları Meslektaşımıza hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Önceki tarihlerde Baromuzda eğitim çalışması yapmış olan Uzman Vergi tarafından Vergi Mevzuatı ve Muhasebe sistemine ilişkin meslektaşlarımıza %25 lik bir indirim sağlanmış olup, detaylı bilgi internet sitemizde mevcuttur.

Ankara Barosu Avukatlarından Av. Mustafa Kırmızı tarafından da yine Avukat evimizde Edinilmiş Mal Rejimi ve Aile Konutu adlı bir seminer icra edilmiş ve yazarın kendi kitapları da meslektaşlarımıza çok uygun fiyatlarda satışa arz edilmiştir. Sayın meslektaşımıza ve katılımcı meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunarız.

Yine TBB nin 2. Meslek İçi Eğitim seminerlerinden Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru konulu seminer de yine Baromuzun Avukat evinde icra edilmiş olup, katılan tüm meslektaşlarımıza ve yine TBB Başkanımız Prof Dr Av Metin Feyzioğlu’na, TBB Başkan Yardımcısı Av. Berra Beslere ve yine seminerin sunumlarını yapan TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av.Meryem Çetin’e Eğitmenler Av.Tuncer Özyavuz’a (İstanbul Barosu), Aslıhan Özdemir’e (AİHM Raportörü) de şükranlarımızı sunarız.

TÜRAVAK’ın Baromuza özel Ferdi Kaza sigortası primlerine ilişkin kampanya ve duyuru yine baromuz resmi internet sitesinde mevcuttur.

Yine Yalvaç İlçemizde Yalvaç Belediye Başkanlığı ile Dolmabahçe Rotari kulüp tarafından müştereken düzenlenen “Hala çocuk” konulu seminere ise Baromuz adına Yalvaç Avukatlarından Meslektaşımız Av. Şayeste Özer Ceylan katılmışlardır kendisine Baromuza ve seminere verdiği katkı için şükranlarımızı sunarız. Detaylı bilgi yine resmi internet sitemizde mevcuttur.

Yine İnsan Hakları haftası münasebeti ile her özel günde olduğu gibi Baromuzun Basın açıklamasını gerek sizlerle gerekse Kamuoyu ve Basın kuruluşları ile paylaştık.

Yine Stajyerlerimizden Dilara Nur Cansu ve Av. Murat Halil       Topal avukat evimizde düzenlenen törenle yemin ederek ruhsatlarını aldılar, sevenlerine ve hocalarına teşekkür eder hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Omurilik Felçliler Derneğinin Düzenlediği “Engelsiz Güvenli Yaşam” adlı programa Meslektaşımız Av. Ayşenur Akbay baromuz adına katılmıştır kendisine baromuz adına verdiği destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız.

Hafız İbrahim Demiralay Avukat evimizden sonra TBB tarafından alınarak Baromuza tahsis edilen Barida otel karşısında ki 5 katlı hizmet binamızın inşaatının sonuna yaklaştık bu nedenle TBB Müdürü İrfan bey ve beraberinde ki TBB teknik ekibinden 6 kişi Baro Binamızı yerinde gezerek var olan inşaatın son hali ile yapılması gerekenler noktasında ziyaret ettiler kendilerine teşekkürü bir borç biliriz.

Yine Yeni Hizmet binamızın Tefrişat ve mobilya aksamı için TBB tarafından Ankara ilinden gönderilen yetkili binamızı gezerek bizim isteklerimizi dinlemek üzere ilgili tefrişatın ne şekilde yapılacağı konusunda projesini hazırlamaya başladı, önümüzde ki günlerde sizlerin de beğenisine sunacağız hayırlı olsun.

Yine Baromuzun Baro Bülteni 5 yıldan bu yana düzenli olarak çıkmakta olup, son sayısını da sizlerin verdiği katkı ile çıkardık ve yine 2016 yılı Ajanda, masa takvimi, duvar saati ve üçgen takvim gibi Baromuzun sizlere özel bastırdığı yayınlar dağıtılmaya başlamıştır. Beğeneceğinizi umarız. Bu eserlerin çıkmasında emeği geçen ve Baromuzun Bütçesini  ekonomisini de göz ardı etmeyen, en ekonomik şekilde bu eserleri sizlere ulaştıran Yönetim Kurulu üyelerimiz Av. Sevinç Düz ile Av. Bahadır Erdem’e şükranlarımızı sunarız.

Isparta İl Genel Meclisi Üyesi Sayın Fevzi Özdemir’in Davraz turizmine olan desteğine bir destekte biz verdik 300 adet Davraz kartpostalını satın alarak Tüm Baroların Başkan ve Yönetim Kurullarına ve TBB Yönetim Kuruluna göndererek Isparta Davraz Kayak Merkezinin tanıtımına bir destek de Barodan sağlamaya çalıştık.

Isparta Boğaziçi Kolejinin değerli Hocaları ve kurucuları Baromuzu ziyaret ettiler kendilerine teşekkür ederiz.

İstanbul Mülteci Hakları Derneği Baromuzu da ziyaret ederek Isparta’da bulunan Mülteciler ve ileriki tarihlerde ise Mültecilerin sayısının artma ihtimaline ilişkin olarak gerek Adli Yardım, gerekse CMK da ki iş yoğunluğumuzun artma ihtimaline ilişkin ön bilgeler verdiler, kendilerine teşekkür ederiz.

Meslektaşlarımızdan gelen yoğun ilgi nedeni ile Bahar aylarında gerçekleştirilecek olan bir Karadeniz Turu planlaması yaptık, bu konuda ki gerekli indirim ve bilgilendirme resmi internet sitemizde mevcuttur, meslektaşlarımızın bilgisine sunulmuştur.

Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Mustafa Kemal Çokdinç ve Komisyon Başkanı ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanımız Sayın Suat Yürekli Baromuzu ziyaret ettiler, kendilerine teşekkür ederiz.

2016 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Resmi gazetede ilan edildi. Baromuzun Tavsiye Niteliğinde Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ise önümüzdeki günlerde sizlere ilan edilecektir. Tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

25.12.2015 Tarihinde Avukat evimizde Staj Eğitim Merkezi tarafından Av.Stj.Ahmet Sami Çelik ve Av.Stj.Eray Şahin sunumlarını Avukat Stajyerlerimizin katılımı ile gerçekleştirdiler. Staj Eğitim merkezimize ve stajyerlerimize teşekkür ederiz.

Yine tüm meslektaşlarımızın bildiği üzere öncesinde CMK ödemeleri Baromuz kanalı ile yapılmakta iken aidatlarımız da Baro tarafından bu nakitlerden tahsil edilmekte idi. Ancak CMK ödemelerinin Defterdarlık tarafından ödenmeye başlanması ile Baromuzun aidatlarının tahsilinde güçlükler yaşanmaktadır. Tüm meslektaşlarımıza aidat borcunun miktarı göz önüne alınmaksızın dönem dönem mesajlar gönderilmektedir. Söz konusu aidatlarımızı nakit, kredi kartı ile taksit ile de ne şekilde ödeyebileceğiniz sitemizde ilan edilmiştir. Tüm meslektaşlarımızdan ricamız ilgili mesajları dikkate almalarıdır. Barolarımızın tek gelir kaynağı Baro aidatlarıdır, Baromuzun aidatı tüm barolar içerisinde en düşük aidatlar arasındadır. Ödeyen meslektaşlarımıza öncelikle teşekkürü bir borç biliriz, ancak ödemesini aksatmış olanlardan da ödemelerini gerçekleştirmelerini rica ederiz. Baromuz sizlerle var olabilir.

Yine bu dönemde de hastalanan, vefat eden, düğün merasimi olan, acı ve tatlı günleri yaşayan meslektaşlarımız olmuştur. Tüm hayata ilişkin duyurular sitemizde ilan edilmeye devam edilmekte ve mesaj sistemi ile sizlere duyurulmaktadır. Biz Büyük Bir Aile olmanın sorumluluğu ile Ailemiz de ki tüm sıkıntı ve mutlulukları sizlerle sitemizde paylaşarak sizleri de haberdar etmeye gayret gösteriyoruz. Tüm bu açıklamalar sizlerin bizlere ilan ve duyuruları ile gerçekleşiyor, sizlere çok çok teşekkür ederiz. Baro Başkanlığı olarak da bizlerde meslektaşlarımızın bu önemli anlarında sizler adına bulunmaya gayret gösteriyoruz.

Tüm faaliyetimizde açıkladığımız hususlar ve an ve an önemli gelişmelerin tamamını baromuzun resmi internet sitesi ispartabarosu.org.tr de bulabilirsiniz. Bu sitemiz artık telefonları android ve apple işletim sistemleri olanlarca da telefonları üzerinden de yüklenebilmektedir.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. 2016 YILININ SAĞLIK, MUTLULUK, BAŞARI VE HUZUR GETİRMESİNİ DİLER, sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu, belirterek;

Saygılar sunarız.  01/01/2016

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                                                                                                                                     Isparta Baro Başkanı

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/11/2015  –  01/12/2015 TARİHLERİ ARASI

14.FAALİYET RAPORU

          Sevgili Meslektaşlarım, 28. Dönem 14. faaliyet raporumuzu sunar, en güzel günlerin sizlerin olmasını dileriz. Bu dönem içerisinde de yine yoğun bir dönem geçirdik, konu başlıklarını faaliyet raporumuzda sizlere beyan eder, detaylarını ise Isparta Baromuzun resmi internet sitesinden ulaşabileceğinizi yine Isparta Barosunun facebook sitelerinden gündeme ilişkin ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğinizi belirtiriz. Bu faaliyet raporumuzun amacı her zaman ifade ettiğimiz üzere göreve gelmeden öncede belirttiğimiz gibi Baromuzun aylık çalışma özetini sizlere sunma ve bu olumlu olumsuz görüş ve önerilerinizi elde etmektir.

Baromuzun birçok kurum ve kuruluşla yaptığı anlaşmalar vardır. Bunların içerisinde giyim sektörü, petrol ofisleri, dershaneler, kargo şirketleri v.d tüm anlaşmalı olduğumuz ve meslektaşlarımıza cüzi de olsa indirim uygulayan kuruluşlar listesi Baromuzun resmi internet sitesinde vardır. Kaldı ki TBB’nin de yine bizlerin lehine yaptığı özel ve resmi kuruluşlar ile anlaşmaları bulunmaktadır. Bu konuda ki liste de TBB’nin sitesinde yer almaktadır. Bu dönem içerisinde de Isparta Avrupa Göz Hastanesi ile Baromuz arasında bir anlaşma imzaladık, imzalanan anlaşma uyarınca hastane bizlerden katılım payı almayacaktır. İlgili anlaşma sizlere mail yolu ile ulaştırılmış olup, detayını internet sitemizden elde edebilirsiniz, meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

Yine göreve geldiğiniz günden bu yana özellikle genç stajyer ve meslektaşlarımız ile üstad olarak tabir ettiğimiz meslektaşlarımızı Avukat evinde Cuma günleri bir araya getirerek, bilgi akışını ve tecrübe geçişini sağlamaya çalışmaktayız. Meslektaş olarak Avukatlar, Hakimler, Savcılar sohbetimizin konuğu olmakta bu kapsamda da yine bu dönem de Aile Mahkemesi Hakimimiz Müdahi Kırıcı ile yine Asliye Ceza Hakimimiz Hasan Çınar’ı konuk ettik, kendilerine şükranlarımızı sunar programı düzenleyen Yönetim Kurulu Üyem Av. Ünsal Çankaya’ya da ayrıca şükranlarımı sunar, katılım sağlanan meslektaşlarım ile Yönetim Kurulu Üyelerim Av. Sevinç Düz’e, Av. Cengiz Kayhan’a,Av. Bahadır Erdem’e,Av. Egemen Tanyıldız’a da teşekkür ederim.

Yalvaç İlçesinde sosyal paylaşım sitelerinde Mesleğimize ve Meslektaşlarımıza yönelik olarak, alenen paylaşımda bulunan ve hakaret içerikli mesajları yayınlayan kişi ve kişiler hakkında Baro Başkanlığımızca suç duyurusunda bulunulmuştur. Meslektaşımıza veya da meslektaşlarımıza yapılan saldırı bize yapılmış kabul edilerek yapılan suç duyurusunun öncekiler gibi Baro Başkanlığımız takipçisi olacaktır.

Siirt Barosuna kayıtlı bir meslektaşımız görevi nedeni ile saldırıya uğramış ve vefat etmiştir, konu ile ilgili basın açıklaması yapılarak olayın takipçisi olunacağı ilan edilmiş ve Siirt Baro Başkanlığına aynı acıyı paylaşan bir Baro olarak destek sözü verilmiştir.

Geçtiğimiz dönemlere göre çok kalabalık bir Stajyer Avukat sayısına sahibiz bu genç kardeşlerimizden de staj dönemini bitiren Hande Erol, Ömer Tarakçı ve Tuğba Esendal avukat evimizde düzenlenen törenle yemin ederek ruhsatlarını verdik. Meslektaşlarımızın aileleri ile değerli hocaları Av. Ali Fuat Çetinkaya ile Av.Tahir Alan’a da şükranlarımızı iletir, katılım sağlayan meslektaşlarımız ile Baro Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av.Ünsal Çankaya ve Av.Ömer Berber’e de teşekkür eder genç meslektaşlarımıza yolunuz açık olsun deriz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 77. yılında basın açıklamamız tüm kamuoyu ve sizlerle paylaşılmış olup, Anma Törenine bizzat şahsım Baromuz adına katılım sağlanmış olup,  tekrar başımız sağ olsun Allah Nur içinde yatırsın deriz.

14.11.2015 tarihinde Türkiye Barolar Birliği Meslek İçi Eğitim seminerleri kapsamında Vergi Hukukundan Doğan İhtilaflar konulu seminerimiz TBB Başkan Yardımcısı&TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Başkanı Av.Berra Besler, TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av.Cumhur Arıkan, Eğitmenler Prof.Dr.Nihal Saban, 9.Ceza Dairesi Üyesi İhsan Baştürk, Kırklareli Baro Başkanı Av.Harun Saygılı, Yard.Doç.Dr.İbrahim Nihat Bayar, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av.Ünsal Çankaya, Av.Sevinç Düz ve Av.Mahmut Yıldırım Görgülü, Baro üyesi meslektaşlarımız ve Av.Stajyerlerimizin katılımı ile gerçekleştirildi. Baro Yönetim Kurulu üyemiz Av.Ünsal Çankaya’ya organizasyondan dolayı kendisine teşekkür ederiz.

Isparta Barosu Staj Eğitim Merkezi’nin 2015-2016 eğitim dönemi açılışına katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, genç avukat adaylarının ilk dersinde konuşmacı oldu. Isparta Barosu’na kayıtlı stajyer avukatlar ile Burdur Barosu’ndan gelerek eğitime katılan stajyer avukatların katıldığı derste, Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, Burdur Barosu Başkanı Av. Ramazan Gedik ile Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken hazır bulundu. Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğlu daha sonra staj eğitimlerini tamamlayarak avukat olmaya hak kazanan genç meslektaşlarının ruhsat törenine katıldı. Kendilerine hayırlı olsun der, şükranlarımızı sunarız.

Antalya Barosuna kayıtlı bir meslektaşımız uzun süredir, tedavi gördüğü hastanede TBB tarafından gerekli ilik aramalarına karşın hayatını kaybetti, kendisine baş sağlığı diledik ve Antalya Baro Başkanlığına da Baro Başkanlığımız olarak taziyemizi ilettik. Tekrar Başımız sağ olsun deriz.

20 Kasım Çocuk Hakları günü münasebeti ile Baro Başkanlığı olarak şahsım bir basın açıklaması hazırlayarak, kamuoyu ve sizlerle paylaştık. Artık Çocuk gelin, Çocuk çalışan, Çocuk istismarı istemediğimizi bir kez daha haykırdık.

Yine 20 Kasım Çocuk Hakları günü münasebeti ile Baromuz Genç meslektaşlarından Av. Şeyda Çetin tarafından 2 gün içerisinde Meslektaşlarımızdan toplanan yardım ile Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri servisine toplam 8 adet küçük boy buzdolabı  çocuklar için okuma kitapları, boyama kitapları, şekerlemeler Yönetim Kurulu Üyelerimizden Av. Sevinç Düz ve Av. Yıldırım Görgülü ve şahsım ile Av. Şeyda Çetin ile birlikte Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fak Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ile Pediatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Örmeci’ye teslim edildi. Yardıma iştirak eden Meslektaşlarımıza ve  Av. Şeyda Çetin’e çok teşekkür eder, saygılar sunarız.

Yine Bu dönem içerisinde Avukatlık stajını bitirerek ruhsat almaya hak kazanan meslektaşlarımız Turan Atlı ve Adil Yılmaz  avukat evimizde düzenlenen törenle yemin ederek ruhsatlarını aldılar. Meslektaşlarımızın aileleri ve değerli hocaları Av. Mustafa Serkan Demirekin, Av. Faruk Algınkılıç ile Av. Hıdır Yıldız Başta olmak üzere katılım sağlayanlar ile Baro Yönetim Kurulu Üyemiz Av.Mahmut Yıldırım Görgülü’ye teşekkür eder, mesleğe yeni adım atan meslektaşlarımıza başarılı, uzun ve kazançlı bir meslek hayatı dileriz.

Muğla Baro Başkanlığı ev sahipliğinde TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile Yardımcısı Av. Berra Besler Başkanlığında icra edilen Ege Marmara Başkanlar toplantısına şahsım Baromuz adına katılarak yine Baromuz adına bir konuşma yaptım, konuşma metni ve ayrıntıları resmi internet sitemizde mevcuttur.

Öğretmenler günü münasebeti ile Baro Başkanlığımızın Basın açıklaması Kamuoyu ve sizlerle paylaşılmış ve Mili Eğitim Müdürlüğüne ve Okullara kutlama mesajı gönderilmiştir. Öğretmen Avukatlarımızın, Meslektaşlarımızın Öğretmen eşlerinin ve evlatlarının da öğretmenler gününü yeniden kutlarız.

Kutup Yıldızı Kreş ve Gündüz Bakım evi ile yine Meslektaşlarımız adına bir indirim anlaşması protokolü imzalanmış ve sitemizde ilan edilmiştir, resmi internet sitemizden bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz bu tür anlaşmalarımızın bulunduğu kurum ve kuruluşların listesini görebilirsiniz.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü nedeni ile TBB TÜBAKKOM tarafından yayınlanmış olan Basın Açıklaması ise Yönetim Kurulu Üyemiz Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ayfer Eseryel tarafından Kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Türkmen Kardeşlerimize yönelik son günlerde ki artan saldırılar, yine şahsım tarafından kaleme alınan basın açıklaması ile kınanmış ve basın açıklamamız kamuoyu ve sizlerle paylaşılmıştır.

Yine geçtiğimiz günlerde Öldürülen ve Basından “FIRAT” cinayeti olarak bilinen İzmir de ki duruşmaya Baromuz Avukatlarından Av. İsmail Özer Özgül katılmış olup, kendisine şükranlarımızı sunarız.

TBB’nin 2015/ 89 – 87 sayılı duyuruları Baromuz resmi internet sitesinde duyurular bölümünde yayınlanmış olup, sitemizden ulaşabilirsiniz.

Baromuz Disiplin Kurulu üyesi ağabeyimiz Av. Mesut Akar’ın kızı evlendi, kızına ve kendisine hayırlı olsun der, bir ömür boyu mutluluklar dileriz.

Isparta İline Defterdar olarak gelen Sayın Nazım Kaya’yı geçtiğimiz günlerde ziyaret etmiş idik, bu dönem içerisinde de sayın Defterdarımız Nazım Kaya Baromuza iadeyi ziyarette bulundular, kendisine ve Isparta ya yeniden hayırlı olsun deriz.

Avukatlık stajını bitirerek ruhsat almaya hak kazanan meslektaşlarımızdan Bayram Hebun Baran, Ayşegül Kurtoğlu, Kamil Çinar, Merve Ertuğrul, Serra Kocar ve Özgenaz Biçmen avukat evimizde düzenlenen törenle yemin ederek ruhsatlarını aldılar. Meslektaşlarımızın aileleri ile değerli staj hocaları  meslektaşlarımız, Zeki Aksuman, Birsen Uyan ve Sefa Uyan, Ayfer Eseryel, Ercan Çimenkaya, Levent Erbaş, Ali Burak Yıldız da şükranlarımızı sunar, genç meslektaşlarımıza yolunuz açık olsun deriz.

Diyarbakır Baro Başkanı Sayın A. Tahir Elçi Diyarbakır da bir Baro Basın açıklamasını okumakta iken kör kurşunların hedefi olmuştur. Diyarbakır da ki Cenaze merasimine Baro Başkanlığı olarak katılım sağlamadık (Toplam 24 Baro Başkanı katılmıştır) ancak; konuya ilişkin Baro Başkanlığımızca taziyemiz yayınlanmış Diyarbakır Baro Başkanlığına ve TBB’ne mesajlarımız gönderilmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Başımız sağ olsun. Kaldı ki bu saldırı neticesinde olay mahallinde keşif icra etmek isteyen Hemşehrimiz Diyarbakır C.Başsavcısına yönelik saldırıyı da lanetlediğimizi bir kez daha belirtir, bu konuda ki Baromuzun yazısını da Diyarbakır C.Başsavcılığına göndermiş bulunmaktayız. Allah Ülkemize bu tür acıları bir daha yaşatmasın deriz.

Her yıl düzenli olarak meslektaşlarımıza Baromuzca basımı yapılarak dağıtılan ajanda, masa takvimi, duvar takvimi ve yine yeni yıl hediyeleri Baromuz Yönetim Kurulunca planlandı ve sizlere dağıtılmak üzere hazırlandı. Aynı şekilde dergimizin son sayısının da basımı neticelendi. Siz Sayın Meslektaşlarımızın beğeneceğini umar iyi günlerde kullanmanızı dileriz. Ankara’da ki barış mitingi başlangıcında ki saldırı Baro Başkanlığımızca kınanmış ve konuya ilişkin basın açıklaması kamuoyu ile paylaşılmıştır, başımız sağ olsun.

Yine tüm meslektaşlarımızın bildiği üzere öncesinde CMK ödemeleri Baromuz kanalı ile yapılmakta iken aidatlarımız da Baro tarafından bu nakitlerden tahsil edilmekte idi. Ancak CMK ödemelerinin Defterdarlık tarafından ödenmeye başlanması ile Baromuzun aidatlarının tahsilinde güçlükler yaşanmaktadır. Tüm meslektaşlarımıza aidat borcunun miktarı göz önüne alınmaksızın dönem dönem mesajlar gönderilmektedir. Söz konusu aidatlarımızı nakit, kredi kartı ile taksit ile ne şekilde ödeyebileceğiniz sitemizde ilan edilmiştir. Tüm meslektaşlarımızdan ricamız ilgili mesajları dikkate almalarıdır. Barolarımızın tek gelir kaynağı Baro aidatlarıdır, Baromuzun aidatı tüm barolar içerisinde en düşük aidatlar arasındadır. Ödeyen meslektaşlarımıza öncelikle teşekkürü bir borç biliriz, ancak ödemesini aksatmış olanlardan da ödemelerini gerçekleştirmelerini rica ederiz. Baromuz sizlerle var olabilir.

Yine bu dönemde de hastalanan, vefat eden, Düğün merasimi olan, acı ve tatlı günleri yaşayan meslektaşlarımız olmuştur, tüm hayata ilişkin duyurular sitemizde ilan edilmeye devam edilmekte ve mesaj sistemi ile sizlere duyurulmaktadır. Biz Büyük Bir Aile olmanın sorumluluğu ile Ailemiz de ki tüm sıkıntı ve mutlulukları sizlerle sitemizde paylaşarak sizleri de haberdar etmeye gayret gösteriyoruz, tüm bu açıklamalar sizlerin bizlere ilan ve duyuruları ile gerçekleşiyor, sizlere çok çok teşekkür ederiz. Baro Başkanlığı olarak da bizlerde meslektaşlarımızın bu önemli anlarında sizler adına bulunmaya gayret gösteriyoruz.

Tüm faaliyetimizde açıkladığımız hususlar ve an ve an önemli gelişmelerin tamamını baromuzun resmi internet sitesi ispartaborusu.org.tr de bulabilirsiniz.Bu sitemiz artık telefonları android ve apple işletim sistemleri olanlarca da telefonları üzerinden de yüklenebilmektedir.

Hafız İbrahim Demiralay Konağından sonra Baromuzun envanterine soktuğumuz Barida otel karşısında ki Baromuzun kendi mülkü olan 5 katlı hizmet binamızın inşaat çalışmaları son hızı ile devam ediyor dönem dönem de sizlere inşaat ile ilgili gelişmeleri aktarıyoruz. Beğeneceğinizi umut ederiz.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu, belirterek;

Saygılar sunarız.  01/12/2015

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                                                                                                                            Isparta Baro Başkanı

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/10/2015  –  01/11/2015 TARİHLERİ ARASI

13.FAALİYET RAPORU

Çok Kıymetli meslektaşlarım, Baromuzun 28. Dönem 13. faaliyet raporunu sizlere sumadan önce saygılar sunarım. Bu dönem içerisinde de çok büyük acılar yaşadık, vatan müdafaası uğruna birçok şehidimiz ve gazimiz oldu kendilerine Allah’tan rahmet kederli ailelerine ve sizlere başsağlığı diler, yaralı olanlarına da acil şifalar dilerim. Yine 01/11/2015 tarihinde gerçekleştirilmiş olan genel seçimlerini de Ülkemize ve Bizlere hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

Bu dönemde de baromuzun birçok faaliyeti oldu kısaca size görev geldiğimiz günden bu yana şeffaflık anlayışı gereğince ilgili faaliyetlerimizi raporlamak istedik. Bu raporda son döneme ilişkin düzenlediğimiz raporlardan biri.

Her yıl düzenli olarak meslektaşlarımıza Baromuzca basımı yapılarak dağıtılan ajanda, masa takvimi, duvar takvimi ve yine yeni yıl hediyeleri Baromuz yönetim kurulunca planlandı ve sizlere dağıtılmak üzere hazırlıkları devam etmekte. Aynı şekilde dergimizin son sayısının da basımı neticelenmek üzere beğeneceğinizi umarız.

Meslektaşımız Av.Y.Bener Ağaçayak’ı yine meslektaşımız Av.Abdülkadir Şahiner’in oğlu Av.Meriç Şahiner’i, Av.Mehmet Zengin’in annesini, Av.Abdurrahman Eseryel’in annesini kaybettik Allah rahmet eylesin camiamızın ve sevenlerinin başı sağ olsun deriz. Meslektaşlarımıza son görevimizi de Baro olarak yerine getirdik, acılarını paylaşıyoruz. Öbür dünyaya göç etmiş olanlarımızın ruhları şad olsun.

TBB Eğitim Merkezince Baro Başkanlığımızın talebi üzerine Borçlar Hukuku konulu seminer düzenlenmiş ve Hafız İbrahim Demiralay konağında yoğun bir katılım ile hocamız Prof.Dr.Haluk Burcuoğlu’nun sunumu ile güzel bir seminer düzenlenmiştir.

Yine geçtiğimiz günlerde yemin ederek aramıza katılan Av. Merve Demiralay’ın Bürosunun açılışını gerçekleştirdik kendisine ve ailesine hayırlı olmasını dileriz.

Yine 8. Stajyer Avukatlar Kurultayı Antalya ilinde sayın Birlik Başkanımızın katılımı ile gerçekleştirildi. Isparta Barosu olarak bizde orada idik ve ilgili Kurultay öncesinde stajyerlerimize dilek ve temennileri ve istekleri Baro Başkanlığımızca sorularak küçük bir anket ile sorunlar belirlenmiş ve bu istekler ise yine Isparta Avukat Stajyerlerinden Tuğçe Demiralay tarafından Antalya’da ki Kurultayda bir konuşma metni ile iletilmiştir. İlgili metin Baromuz resmi internet sitesinde mevcuttur. Kurultaya katılan genç stajyerlerimize ve Yönetim Kurulu Üyelerimize (Av. Ömer Berber, Av. Egemen Tanyıldız, Av. Sevinç Düz. Av. Bahadır Erdem. Stj Av.Tuğçe Demiralay, Stj Av.Hasan Hüseyin Çalık’a)   teşekkürü bir borç biliriz.

Ankara’da ki barış mitingi başlangıcında ki saldırı Baro Başkanlığımızca kınanmış ve konuya ilişkin basın açıklaması kamuoyu ile paylaşılmıştır başımız sağ olsun.

Çocuk Koruma sistemi Koordinasyon toplantısına Av. Ayfer Eseryel katılmıştır kendisine teşekkür ederiz.

Yine TBB Eğitim Merkezi Eğitmeni, Çanakkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gökhan Bayram tarafından Baroda ki meslektaşlarımıza Avukat Evimizde bir hitabet semineri düzenlenmiştir. Faydalı olduğunu umut ediyor, yoğun katılımdan dolayı tüm meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.

Baromuzun Staj Eğitim merkezinin açılışı Eğitmen kadromuzla birlikte açıldı. Açılışına TBB Başkanımız Sayın Av. Prof Dr.Metin Feyzioğlu ve Baş Danışmanı önceki dönem Antalya Baro Başkanı Av. Zafer köken katıldılar. Yine Burdur Baro Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve Stajyerleri ile güzel bir açılış tertipledik. Yeni Adliye Sarayı Konferans salonunda ki açılışımız esnasında toplam 6 stajyerimize cübbelerini giydirmek sureti ile Yemin merasimlerini yaparak mesleğe ilk adımını attırdık. Bu törenimize Ruhsat imzası olan sayın TBB Birlik Başkanımızın katılımı bizleri onurlandırdı. Staj Eğitim Merkezimizin aktif çalışmalarını sağlayan tüm eğitmen kadrosuna ve değerli Staj Eğitim Kurulu sorumlusu Yönetim Kurulu Üyemiz ve komisyonuna da ayrıca teşekkürü bir borç biliriz.

Sayın Birlik Başkanımız Av.Prof.Dr.Metin Feyzioğlu Isparta ya Baromuza yaptığı ziyaret neticesinde Staj Eğitim merkezimizin 2015-2016 eğitim dönemini açtığı gibi aynı zamanda da Isparta Belediye Başkanımız Sayın Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ı da makamında ziyaret ettiler.

Yine Birlik Başkanımız Av.Prof.Dr.Metin Feyzioğlu aynı zamanda Baromuza Hafız İbrahim Demiralay konağından sonra bizim dönemimizde kazandırılmakta olan 2.binamız olan Barida otel karşısında ki 5 katlı yeni hizmet binamızın da inşaatını yerinde incelediler kendilerine teşekkürü bir borç biliriz.

Yeni Adliye Sarayında bulunan 3 kat Avukat bekleme odalarımızın tadilat ve onarım işlemi tamamlandı tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.

Av. Şeyda Çetin talebi ile Isparta Tıp Fakültesi Pediyatri servisine yardım kampanyası Baro Başkanlığımızca başlatıldı yardım etmek isteyen meslektaşlarımızın Av.Şeyda Çetin’e yardımlarını iletmelerini önemle rica ederiz detaylı bilgi resmi internet sitemizde bulunmaktadır.

Kocaeli ve Sakarya Barolarında görev yapan meslektaşlarımıza yönelik saldırılar Baro Başkanlığımız yazıları ile kınanmıştır.

Adli Yardım Ön Büro hizmeti hafta da bir güne düşürülmüştür gerek Türkiye Barolar Birliğinden gelen yazılar gerekse ilgili konuda ki ödeneklerin ve gelen nakitlerin azalmış olması ve ödeme de sıkıntılar yaşanıyor olması nedeni ile böyle bir uygulamaya tüm barolar gibi bizde gitmek zorunda kaldık. Bu konu da ki yeni nöbet listesi resmi internet sitemizde mevcuttur.

Yine tüm meslektaşlarımızın bildiği üzere öncesinde CMK ödemeleri Baromuz kanalı ile yapılmakta iken aidatlarımız da Baro tarafından bu nakitlerden tahsil edilmekte idi. Ancak CMK ödemelerinin Defterdarlık tarafından ödenmeye başlanması ile Baromuzun aidatlarının tahsilinde güçlükler yaşanmaktadır. Tüm meslektaşlarımıza aidat borcunun miktarı göz önüne alınmaksızın dönem dönem mesajlar gönderilmektedir. Söz konusu aidatlarımızı nakit, kredi kartı ile taksit ile ne şekilde ödeyebileceğiniz sitemizde ilan edilmiştir. Tüm meslektaşlarımızdan ricamız ilgili mesajları dikkate almalarıdır. Barolarımızın tek gelir kaynağı Baro aidatlarıdır, Baromuzun aidatı tüm barolar içerisinde en düşük aidatlar arasındadır. Ödeyen meslektaşlarımıza öncelikle teşekkürü bir borç biliriz, ancak ödemesini aksatmış olanlardan da ödemelerini gerçekleştirmelerini rica ederiz. Baromuz sizlerle var olabilir.

Bu dönemde yeminini ederek aramıza katılan stajyerlerimiz Av.Derya Demirkılınç, Av.Ahmet Ali Ünal, Av.Merve İpek, Av. Mustafa Kemal Taş’a bundan sonraki meslek hayatlarında başarılar diler ailelerine şükranlarımızı sunarız.

Yine kış dönemi ile birlikte başladığımız Baromuzun 15 günde bir Avukat evimizde düzenlediği “BİR ÜSTADLA SOHBET” konuğu 3 Dönem Milletvekilliği yapmış olan Baromuz mensubu Av. Recep ÖZEL idi kendisine sohbetimize katıldığı kendisine teşekkür ederiz, Baromuza verdiği destek ve katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Baromuzun geleneksel aşuresini dağıttık. Aramızdan Ayrılarak öbür dünyaya intikal etmiş olan Başta Görev Şehidimiz Av. Fatma Sevük olmak üzere tüm Meslektaşlarımız ve Yine Aziz Şehitlerimiz anısına dağıttığımız aşure münasebeti ile kendilerini yad ederiz, Ruhları şad olsun.

Yine bu dönemde de hastalanan, vefat eden, Düğün merasimi olan, acı ve tatlı günleri yaşayan meslektaşlarımız olmuştur, tüm hayata ilişkin duyurular sitemizde ilan edilmeye devam edilmekte ve mesaj sistemi ile sizlere duyurulmaktadır. Biz Büyük Bir Aile olmanın sorumluluğu ile Ailemiz de ki tüm sıkıntı ve mutlulukları sizlerle sitemizde paylaşarak sizleri de haberdar etmeye gayret gösteriyoruz, tüm bu açıklamalar sizlerin bizlere ilan ve duyuruları ile gerçekleşiyor sizlere çok çok teşekkür ederiz. Baro Başkanlığı olarak da bizlerde meslektaşlarımızın bu önemli anlarında sizler adına bulunmaya gayret gösteriyoruz.

Tüm faaliyetimizde açıkladığımız hususlar ve an ve an önemli gelişmelerin tamamını baromuzun resmi internet sitesi ispartaborusu.org.tr de bulabilirsiniz.Bu sitemiz artık telefonları android ve apple işletim sistemleri olanlarca da telefonları üzerinden de yüklenebilmektedir.

Hafız İbrahim Demiralay Konağından sonra Baromuzun envanterine soktuğumuz Barida otel karşısında ki Baromuzun kendi mülkü olan 5 katlı hizmet binamızın inşaat çalışmaları son hızı ile devam ediyor dönem dönem de sizlere inşaat ile ilgili gelişmeleri aktarıyoruz. Beğeneceğinizi umut ederiz.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. ARTIK TERÖRÜN SONLANMASINI VE ŞEHİT CENAZELERİNİN BİTMESİNİ DİLEDİĞİMİZİ BİR KEZ DAHA HAYKIRARAK, 01/11/2015 tarihinde gerçekleşmiş olan GENEL SEÇİMLERİMİZİN ÜLKEMİZE VE BAROMUZA HAYIRLI OLMASINI dileyerek Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu, belirterek;

Saygılar sunarız.  01/11/2015

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                                                                                                                               Isparta Baro Başkanı

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/09/2015  –  01/10/2015 TARİHLERİ ARASI

12.FAALİYET RAPORU

Saygıdeğer Meslektaşlarım, 12. Faaliyet Raporunu size arz etmeden önce BAŞTA Son günlerde Baş Belası terör olaylarının yeniden hortlaması nedeni ile Birlik ve Beraberliğimiz için aramızdan ayrılan Aziz Şehitlerimizin Ruhları Şad olsun, der, yaralanan güvenlik güçlerimize de acil şifalar dileriz. Her zaman dile getirdiğimiz üzere bu günler Birlik ve Beraberlik günleri, bu günler sorumlu arama ve iç çekişmelerle zaman harcama günleri değildir. Bundan ötürü bu günlerin de eninde sonunda geçeceğini, Birlik ve Beraberlik ve kardeşlik duygularının Ülkemize hakim olacağına olan inancımızı bir kez daha yenileriz.

Geçtiğimiz günlerde idrak ettiğimiz Kurban Bayramımızı yeniden kutlar nice bayramlara hep beraber ulaşmak dileği ile saygılar sunarız. Bayrama ilişkin Baromuz mesajı sizlerle ve kamuoyu ile resmi internet sitemizde paylaşılmıştır.

Yine 2015 – 2016 Adli Yıl açılış törenini Baro Başkanlığımız ve Meslektaşlarımız ile birlikte icra ettik, önceki yıllara nazaran, içerisinden geçtiğimiz şu acı dolu günler nedeni ile de Avukatların mesleki sıkıntı ve dertleri ile de Kamuoyunu da meşgul etmedik. Öz olarak sıkıntılarımızın büyük olduğunun ancak asıl sorunun Vatan, Hukuk ve Demokrasi olduğunu bunlar olmadan bizlerin varlığının söz konusu olamayacağını, bu nedenle şu anda ki önceliğimizin Vatan olduğunu belirterek sade bir törenle Adli Yılımızın açılışını gerçekleştirdik. Çok kalabalık bir katılım ile gerçekleştirilen açılış törenimize gelen Tüm Meslektaşlarımıza biz ve verdikleri bu manevi destek ve katkıdan dolayı şükranlarımı sunarım. Konuya ilişkin tüm görseller Baromuzun videolar bölümünde bulunmaktadır.

TBB’nin aldığı karar uyarınca geçen yıl yapılan yasal düzenleme ile TBB Başkanını Yargıtay ve Danıştayda ki açılış törenlerinde ki konuşma hakkının elinden alınması üzerine 2015-2016 Adli Yıl açılış töreni tüm Baro Başkanlarının ve yine Baro organları ve meslektaşların katılımı ile Ankara’da da kutlandı. Kutlamanın akabinde de Anıtkabir ziyaretimiz ile Tören sonlandı. Bu kutlamaya şahsım ve yine Av. Ünsal Çankaya, Av. Bahadır Erdem. Av.Cengiz Kayhan,  Av. Hamza Taner Budak. Av. Sevinç Düz, Av. Erol Berber. Av. Ömer Berber ve Av. Faik Yıldız olarak katıldık. Katılım sağlayan tüm meslektaşlarıma şükranlarımı sunarım. Açılış esnasında Birlik Başkanımızın tüm Baro Başkanlarına söz hakkı vermesi üzerine bizde “ Yollar Yürümek ile aşınmaz ancak Hukuku ve Demokrasiyi çok yıprattık daha fazla yıpratılmasın diyoruz” diyerek baromuz adına açıklamamızı yaptık. Konuya ilişkin tüm görseller Baro resmi internet sitemizde Videolar bölümünde bulunmaktadır.

Stajını başarı ile tamamlayan Av. Resmi Sardoğan mütavizi bir tören ile Yemin Törenini icra ettik ve Kendisine yine Baro Başkanlığımızın her zaman olan hediyelerinden ve en önemlisi de bir adet Avukat Cübbesini hediye ettik. Hayırlı ve uğurlu olsun.

Yine Konya Barosu ziyaretinde Bulunarak Konya Barosunun Avukat Cübbe ve Yemin Merasimine iştirak ederek, Konya da ki Meslektaşlarımıza hitap etme mutluğunu yaşadık.

Yine Bu dönemde ki büyük terör olaylarında ki tırmanış nedeni ile gerek Dağlıca gerekse Iğdır ve diğer yerlerde ki saldırılar nedeni ile Baro Başkanlığımızın Kınama Mesajları dönem dönem sizlerle Kamuoyu ile Yerel ve Ulusal basın ile paylaşıldı tüm açıklamalar sizlere mail yolu ile gönderildi Detaylı haberler Resmi internet sitemizde ki Basında Baro Bölümünde bulabilirsiniz. Allah Bir daha Ülkemize ve Milletimize Şehit Cenazesi göstermesin, artık bu terör olayları sonlansın diyoruz.

Yine Hafız İbrahim Demiralay Konağından sonra Bizim Dönemimizde Baromuzun hizmetine kattığımız, TBB tarafından alınarak süresiz olarak Isparta Baro Başkanlığına tahsis edilmiş olan Isparta Barida Otel karşısında ki 5 katlı binamızın tadilat işlemleri devam ediyor ilgili inşaatın projeleri onandı ve gerekli resmi işlemleri tamamlandı ve tadilatı denetlemek üzere TBB Birlik Müdürü ve İnşaat Bürosundan gelen teknik heyet ile yeni Baro binamız gezildi ve bina üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu. Binamız Kütüphanesi, Kafeteryası, İnternet salonu, Adli Yardım CMK Büroları 250 Kişilik konferans salonu, Mescidi v.d ile çok yakında hizmetinizde olacak inşallah. Tüm Proje ve gelişmeler resmi internet sitemizde mevcuttur.

Yine Staj eğitimini tamamlamış olan Av. Gökhan Bakaner’in de yemin merasimini gerçekleştirdik ve cübbesini giydirdik, kendisine ve ailesine hayırlı olsun deriz, Isparta Baromuz bir kez daha güçlendi.

Gaziler günümüzü kutladık ve bu konuda ki basın açıklamamızı Kamuoyu ve sizlerle paylaştık.

Siz Saygıdeğer meslektaşlarımızın bildiği üzere bizim dönemimizde Avukat Bekleme odası olmayan ilçe ve İl merkezi kalmamıştı, Son olarak Askeri Mahkeme de meslektaşlarımız için bir Avukat Bekleme odası oluşturmuştuk. Son olarak Keçiborlu ilçemizde Avukat Bekleme odası bulunmamakta idi, bu konuda da yaptığımız girişimler neticesinde çok kısa süre sonra inşallah Keçiborlu da da Bir Avukat Bekleme odası oluşturacağız.

Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ali Osman Altunbaşak siyaset çalışmaları ve adaylığı nedeni ile Baro Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettiler, kendisine bu güne kadar geçen tüm emek ve mesaisi için şükranlarımı sunarım, kendisine Baromuzun Plaketi bir törenle teslim edilerek, Av. Yıldırım Görgülü’ye bayrağı devrettirildi. Av. Yıldırım Görgülü’ye de başarılar dileriz. Bu konuda ki devir teslim törenine ilişkin görseller Baromuz resmi internet sitesinin videolar bölümündedir.

Yine 18/09/2015 günü Vergi Mevzuatı ile ilgili Uzmanlarca Meslektaşlarımıza bir seminer icra edildi, Hafız İbrahim Demiralay Konağında icra edilen seminere katılanlar ise ilgili firma mevzuat programını ise Baromuz ile yapılan anlaşma gereği %30 indirimli olarak sahip oldular, meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

Her zaman olduğu gibi TBB’nin 2015/78-79 sayılı duyuruları Baro sitemizde ilan edildi. İlgilenen meslektaşlarımız ilgili duyuruları Baro sitemizden takip edebilir.

TBB Başkanı Sayın Av. Prof.Dr. Metin Feyzioğlu’nun Baromuza ve meslektaşlarımızın ilişkin Ankara da icra edilen Adli Yıl açılış törenine katılmış olmamız nedeni ile yayınladığı kutlama mesajı da yine resmi internet sitemizde ilan edilmiştir.

Türkiye Barolar Birliği Bültenin bu son sayısını konuğu Isparta Barosu idi bu sayıda bize yer veren TBB nin değerli yöneticilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız, dergide yayınlanmak üzere yazıyı kaleme alan ve aynı zamanda Isparta’nın doğal güzelliklerini yazısına katan Yönetim kurulu üyemiz Av. Ünsal Çankaya’ya da sonsuz teşekkürlerimizi iletiriz.

Baro Aidatlarımızı birkaç ay öncesine kadar CMK ödemelerinizden tahsil etmekte idik, ancak yönetmelik değişikliği üzerine artık CMK ödemeleri Baro Başkanlığımızca değil Defterdarlık tarafından yapıldığından, Aidatlarımızı düzenli olarak Baro Kalemine ödenmesini rica ediyoruz. Baro Başkanlığımıza Aidatlarınızı internet sitemizde belirttiğimiz hesap numaralarına ödeyebileceğiniz gibi aynı zamanda kalemimizden kredi kartı il taksitlendirerek de ödeyebilirsiniz. Aidatları CMK ödemesinden tahsil edemememiz nedeni ile dönem dönem siz meslektaşlarımıza aidatlarınızı hatırlatmak zorunda kalacağız şimdiden anlayışınız için teşekkür ederiz.

17/09/2015 günü Ankara da TBB nin de aralarında bulunduğu bir çok STK şunca organize edilen Kardeşliğe Evet Teröre Hayır Mitingi Ankara da icra edilmiştir. İlgili ilanlar ve duyurular resmi internet sitemizde ilan edilmiştir.

Yine bu dönemde de hastalanan, vefat eden, Düğün merasimi olan, acı ve tatlı günleri yaşayan meslektaşlarımız olmuştur, tüm hayata ilişkin duyurular sitemizde ilan edilmeye devam edilmekte ve mesaj sistemi ile sizlere duyurulmaktadır. Biz Büyük Bir Aile olmanın sorumluluğu ile Ailemiz de ki tüm sıkıntı ve mutlulukları sizlerle sitemizde paylaşarak sizleri de haberdar etmeye gayret gösteriyoruz, tüm bu açıklamalar sizlerin bizlere ilan ve duyuruları ile gerçekleşiyor sizlere çok çok teşekkür ederiz. Baro Başkanlığı olarak da bizlerde meslektaşlarımızın bu önemli anlarında sizler adına bulunmaya gayret gösteriyoruz.

Baromuzun bülteninin yeni sayısını hazırlıklarına başlandı, Dergimiz sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Av. Sevinç Düz’e siz meslektaşlarımızın göndereceği makale, yazı ve diğer yayınlarını dergi yayın kurulunca incelenerek dergimizde yer alacağını bildiririz, ilgilenen ve yazısının yayınlanmasını isteyen meslektaşlarımızın ise şimdiden Av. Sevinç Düz ile irtibata geçmesini de önemle rica ederiz. Kaldı Ki Av. Sevinç Düz ve çok kıymetli yayın kurlunda ki meslektaşlarımıza da şimdiden şükranlarımızı sunarız.

Son terör olayları Isparta’yı da vurdu Mardin de görevli olan Hem şehrimiz Şehit oldu Ruhu şad olsun tüm meslektaşlarımızın ve ailesinin başı sağ olsun terörü lanetliyoruz.

Meslektaşımız ve meslek üstadımız Av. Yusuf Bener Ağaçayak’ı kaybettik, Kendisine ve Tüm Camiamıza baş sağlığı dileriz,yeri doldurulamayacak olan meslektaşımıza Allahtan Rahmet dileriz.Naşı Trabzon dan getirilerek Eğirdir Kabristanına defnedilmiştir, yardımlarını esirgemeyen meslektaşlarımızdan Av. Filiz Arseven ile Av. Halil İbrahim Uysal’a ve yine Trabzon ve Antalya Büyükşehir belediyesi görevlilerine ve Yine Baş danışmanımız ve Önceki Dönem Antalya Baro Başkanı Av. Zafer köken’e de ayrıca nakil esnasında ve definde ki yardımlarından dolayı şükranlarımızı sunarız.

Yine Meslektaşımız Av. Abdurrahman Eseryel’in annesi Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ayfer Eseryel’in Kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur, Allah Rahmet eylesin geride kalanlarına sabırlar diler Ruhu şad olsun deriz.

Yine meslektaşımız Av. Ali Umut Akyüz’ün Babası vefat etmiştir Başımız sağolsun, Meslektaşımıza sabırlar dileriz.

Av. Hüseyin Yıldırım Dünya evine girmiştir bundan sonraki hayatının bundan öncesinden çok daha mutlu olmasını diler bir yastıkta kocasınlar deriz.

Av. Ülkem Baş ise evladını sünnet ettirmiştir, hayırlı olsun der Allah evlendiği günleri de göstersin deriz.

Son bahar geldi ve eğitim seminerlerimiz başlıyor 03/09/2015 günü TBB eğitim merkezince düzenlenen Borçlar Hukuku konulu semineri Avukat evimizde icra edeceğiz öğle yemeğinin hemen arkasından seminerimiz bir gün sürecek ve katılan meslektaşlarımıza Tbb tarafından sertifika verilecek olup, Prof.Dr. Haluk Burcuoğlunun vereceği seminere katılmanızı dileriz

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. ARTIK TERÖRÜN SONLANMASINI VE ŞEHİT CENAZELERİNİN BİTMESİNİ DİLEDİĞİMİZİ BİR KEZ DAHA HAYKIRARAK Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu, belirterek;

Saygılar sunarız.  01/10/2015

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                                                                                                                          Isparta Baro Başkanı

 

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/08/2015  –  01/09/2015 TARİHLERİ ARASI

11.FAALİYET RAPORU

Saygıdeğer Meslektaşlarım, 11. Faaliyet Raporunu size arz etmeden önce BAŞTA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZI VE AYNI ZAMANDA 2015-2016 ADLİ YILININ TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA HAYIRLI VE UĞURLU OLMASI dileklerimi iletir, öncesinde de belirttiğim gibi 2015-2016 Adli Yılının Tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diler, zinde ve enerjik bir yıl dileklerimizle saygılar sunarım.

2015-2016 ADLİ YIL AÇILIŞI BU SENE TBB NİN ALDIĞI KARAR UYARINCA 05.09.2015 GÜNÜ TBB DE 79 BARO BAŞKANI VE TÜM ORGANLARI İLE ÜLKENİN HER YERİNDEN GELEN MESLEKTAŞLARIMIZ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. BU NEDENLE 05.09.2015 GÜNÜ ANKARA DA Kİ ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİNE GELMEK İSTEYEN MESLEKTAŞLARIMIZIN BARO KALEMİNE İSİMLERİNİ YAZDIRMALARI ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

İŞ BU NEDENLE ISPARTA DA Kİ ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ DE DAR KAPSAMDA TUTULMUŞ OLUP 01.09.2015 GÜNÜ ISPARTA HÜKÜMET MEYDANINDA ISPARTA BAROSU MENSUPLARI OLARAK BULUŞUP, ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN MOZOLESİNE ÇELENK SUNUMU GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

MESLEKTAŞLARIMIZIN 01.09.2015 GÜNÜ SAAT 11.00 DA CÜBBELERİ İLE BİRLİKTE HÜKÜMET MEYDANINDA HAZIR OLMALARI BİZLERİ GÜÇLÜ KILACAKTIR.

Son günlerde baş belası terör olaylarının yeniden hız kazanmış olması nedeni ile aramızdan ayrılmış olan Şehitlerimize Allahtan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı, yaralılara ise acil şifalar dileriz. Gerek Baro camiamızda gerekse kamuoyunda Baromuz adına yaptığımız açıklamalarda ifade ettiğimiz üzere Gün Birlik ve Beraberlik günüdür, bunun ötesi kardeş kavgası ve çatışmasıdır diyoruz.

Gerek resmi internet sitemiz olan ıspartabarosu@org.tr adresinde gerekse maillerinizle ve mesajlarla sizlere duyurduğumuz üzere, bu sene ilki düzenlenmek üzere 2015-2016 Yılı Adli Yıl açılış töreni Ankara da Türkiye Barolar Birliğinde Türkiye’nin her yerinden gelecek olan meslektaşlarımız ile Baro yönetim disiplin ve delegeleri ile birlikte icra edilecektir. Bu kapsamda gerek ülkemizin içerisinde bulunduğu durum da dikkate alınarak bu yıl ki İller Bazında ki Adli Yıl törenleri yerine Ankara da toplu bir törenin TBB ce düzenlenmiş olması nedeni ile Meslektaşlarımızdan katılmak isteyenlerin Baromuza isimlerini yazdırmaları halinde katılım sayısına göre araç tedarik edilecek ve Ankara da ki Adli Yıl açılış törenlerine 05/09/2015 günü Isparta dan hareket edilecektir destek ve katkılarınızı bekler saygılar sunarız.

Baroların çatı kuruluşu TBB nin 46. yılı bu dönem kutlandı, bu vesile ile de Baro Başkanlığımız da  TBB ne bir kutlama mesajı da ilettik.

02.08.2015 Tarihinde Isparta Valiliği Tarafından Düzenlenen Çocuk Koruma Sisteminde Kurumlar arası İşbirliği ve Koordinasyonunun Sağlanması Konulu Toplantıya Baro Yönetim Kurulu Üyemiz, Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanımız Av. Ayfer Eseryel katıldılar kendisine teşekkür ederiz.

Yine Aydın Barosunun öneki dönem başkanlarından Av. Tunç Aydur’u kaybettik bu vesile ile gerek Aydın Barosuna gerekse Aydınlı meslektaşlarımıza baş sağlığı mesajımızı ilettik.

Türkiye Barolar Birliği çatısı altında Ankara da Eğitim Merkezi Başkanlığı nezaretinde başlayacak eğitim çalışma takvimi açıklandı ve bu takvimi sitemizde sizlere duyurduk katılmak isteyen meslektaşlarımızın kayıtlarını yaptırmış olmalarını umut ederiz.

Baromuza Isparta İl Özel idaresince 10 yıllığına tahsis edilen ve TBB ce tadilat ve tefrişi yapılan ve bizim dönemimizde hizmete açtığımız Hafız İbrahim Demiralay konağımız dışında son günlerde Baromuza TBB ce Barida otel karşısında satın alınan 5 katlı yeni hizmet binamızda ki tadilat çalışmaları yüklenici firma tarafından son hızı ile devam ediyor, tüm projeler tamamlandı inşallah önümüzde ki aylarda hizmet binamızda sizlere çok daha iyi hizmet vereceğimizi düşünüyoruz, yeni hizmet binamız bizim ve sizlerin gururu olacak inşallah.Bu hizmet binası aslında bizlerin buluşma noktası ve haberleşme merkezi olacak.Yeni hizmet binamızda yalnızca idari hizmet verilmeyecek kafetarya, açık büfe kahvaltı ve aynı zamanda bilardo salonu, okey salonu, TV odaları kütüphane gibi meslektaşlarımızın boş vakitlerini de çok rahatlıkla geçirebileceği alanlar olması nedeni ile büyük beğeni toplayacağını umut ediyoruz.Şimdiden tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun sizler çok ama çok iyilerine layıksınız.

Yine Stajyerimiz Av. Hüseyin Koç başarılı bir staj döneminden sonra Adli Yıl dönemi olsa da, Hafız İbrahim Demiralay Konağımızda yemin merasimini ve ruhsat törenini icra ederek aramıza katıldı, kendisine hayırlı olsun yolu açık olsun deriz.

Yine Sorumluluk Hukuk konusunda Av.Çelik Ahmet Çelik başkanlığında Isparta Barosuna has bir eğitim çalışması dönemi belirlenmiş ve sitemizde ilan edilmiş sizlere de mail yolu ile gönderilmiştir, özelikle bu alanda bilirkişilik yapmak isteyen meslektaşlarımızın sertifikalı eğitime katılmaları önemle rica olunur, eğitim çalışması 2 gurup ve iki periyotta yapılacak olup ücretlidir, ayrıntılı bilgi resmi internet sitemizde mevcuttur.

16 Ağustos depreminin yıldönümü münasebeti nedeni ile bir deprem bölgesi olan Isparta’nın da bu nokta da ki duyarlılığını gösterme adına Baromuzun basın açıklamasını kamuoyu ile paylaştık, Allah bu toplumu deprem gibi doğal afetlerden korusun deriz.

Yine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Başdanışmanı, önceki dönem Antalya Baro Başkanı Av. Zafer Köken Isparta ziyaretinde bulunarak yeni hizmet binamızda ki çalışmaları yerinde inceledi, kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

Adli tatil olmasına karşın gündemli olarak Yönetim Kurulu toplantılarımız düzenli olarak icra edilmeye devam edildi, yine gündem ve kısa kararlarda sizlere günü gününe resmi internet sitemizden ilan edilerek duyurulmuştur, sizlerinde gündemde görüşülmesini istediğiniz maddeler olması halinde toplantı öncesi baromuza iletmek sureti ile ilgili maddelerinde gündeme alınacağını ilan ederiz.

Isparta Ted Koleji ile Baro Başkanlımız arasında yapılan protokol ile Meslektaşlarımızın çocukları ve yakınlarına erken kayıt halinde %5 lik bir indirim sağlanmıştır, meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu gereğince;  az tehlikeli sınıfta yer alıp da  50 ve daha az çalışanı olan işyerlerinin düzenli olarak  iş uzmanı ve doktor hizmeti almak için aylık hizmet sözleşmeleri yapma zorunluluğu 2016 Ocakta başlamaktadır. Avukat bürolarını da bu kapsama girmesi nedeni ile meslektaşlarımız adına çeşitli firmalar ile yaptığımız görüşme neticesinde indirimli fiyatlar alınmıştır, bu konuda meslektaşlarımızın ilgili ilanları dikkatine resmi internet sitemizde sunduğumuzu belirtir, konuya ilişkin çalışmanın her büro nezdinde yapılmasını önemle rica ederiz.

UYAP da ki SGK sorgu Putonundaki aksaklıklar her an TBB ne aktarılmakta ve hatta Adalet bakanlığına yazdığımız yazılarla da konu iletilmektedir, konuya ilişkin yazışmalar neticesinde her seferinde ilgili sıkıntının giderildiği Baro Başkanlığımıza bildirilmesine, ve aynı zamanda ilgili kurumlarca cevabi yazılar ve ilanlarla ilgili sıkıntının ortadan kalktığı ilan edilmesine karşın halen sıkıntımız devam etmekte ve Baro Başkanlığımızın da bu konuda ki detaylı girişimleri devam etmektedir.

Yine Isparta İcra Dairelerinde İcra Müdürlüklerince Tapu sorgulamalarını yapılamadığı haricen öğrenilmiş bu konuya ilişkin olarak da yine Adalet Bakanlığı,TBB ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne bu konuda ki  sıkıntı iletilmiş olup bu hususunda en kısa sürede giderileceği ve çözüm yolları Baromuza bildirilmiş ve sitemizde sizlere de ilan edilerek İcra müdürlüklerine bu konuda bilgi verilmiştir.

TBB nin 2015/64-69-71-74-75-76-77 sayılı duyuruları önemli olması nedeni ile Baromuz resmi internet sitesinde sizlere ilan edilmiştir.

Yine Çanakkale İlinde icra edilen Ege Marmara Başkanlar toplantısına Baro Başkanlığımız adına şahsım katılım sağlayarak Baromuz adına görüş ve önerilerimizi iletmiş bulunmaktayım. İlgili toplantıya Isparta Barosu adına şahsım ile birlikte 22 Baro Başkanı katılmış ve bu toplantıda önemli karalara imza atılarak Baro Başkanlığımızın temsili tam olarak sağlanmıştır.

Yine bu dönemde de hastalanan, vefat eden, Düğün merasimi olan, acı ve tatlı günleri yaşayan meslektaşlarımız olmuştur, tüm hayata ilişkin duyurular sitemizde ilan edilmeye devam edilmekte ve mesaj sistemi ile sizlere duyurulmaktadır. Biz Büyük Bir Aile olmanın sorumluluğu ile Ailemiz de ki tüm sıkıntı ve mutlulukları sizlerle sitemizde paylaşarak sizleri de haberdar etmeye gayret gösteriyoruz, tüm bu açıklamalar sizlerin bizlere ilan ve duyuruları ile gerçekleşiyor sizlere çok çok teşekkür ederiz. Baro Başkanlığı olarak da bizlerde meslektaşlarımızın bu önemli anlarında sizler adına bulunmaya gayret gösteriyoruz.

Baromuzun bülteninin yeni sayısını hazırlıklarına başlandı, Dergimiz sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Av. Sevinç Düz’e siz meslektaşlarımızın göndereceği makale, yazı ve diğer yayınlarını dergi yayın kurulunca incelenerek dergimizde yer alacağını bildiririz, ilgilenen ve yazısının yayınlanmasını isteyen meslektaşlarımızın ise şimdiden Av. Sevinç Düz ile irtibata geçmesini de önemle rica ederiz.

30 Ağustos Zafer Bayramı da Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi 93. Yıldönümü Isparta da kutlanmış ve Katılım Baromuz Adına Başkan Yardımcımız Av.Abdullah Çelik tarafından sağlanmıştır kendisine teşekkür ederiz. Önceki yıllara göre içerisinde bulunduğumuz terör olayları nedeni ile buruk kutlanan Zafer Bayramımızın aynı coşku ile kutlanmasını ve Terör olaylarını sonlanmasını temenni eder konuya ilişkin Basın açıklamamızın Kamuoyu ve sizlerle de paylaşıldığını belirtiriz.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. BAŞTA DA BELİRTTİĞİMİZ ÜZERE 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZIN KUTLU OLMASINI DİLER,2015-2016 ADLİ YILIMIZIN İSE TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DİLER, ÜLKEMİZİN GEÇTİĞİ HASSAS DÖNEMLERİN DAHA FAZLA BEDEL ÖDEMEDEN, BİR AN EVVEL NORMALE DÖNMESİNİ  DİLERİZ, Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu, belirterek;

Saygılar sunarız. 31/08/2015

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                                                                                                     Isparta Baro Başkanı

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/07/2015 – 01/08/2015 TARİHLERİ ARASI

10.FAALİYET RAPORU

Saygıdeğer Meslektaşlarım, 10. Faaliyet Raporu ile birlikte 2015 Yılı Adli Tatilinin Tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diler, zinde ve enerjik bir yıl dileklerimle öncelikle saygılar sunarım.

Son günlerde Baş belası Terör olaylarının yeniden hız kazanmış olması nedeni ile aramızdan ayrılmış olan Şehitlerimize Allahtan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı, Yaralılara ise acil şifalar diler. Gün birlik ve Beraberlik günüdür deriz.

Adli Tatil Münasebetİ ile Staj Eğitim merkezimizde eğitimlerine ara verdi, ancak öncesinde ise stajyerlerimizden Av.Stj.Oya Şahin, Av.Stj.Ayşenur Öztop, Av. Stj.Ufuk Mülayim ve Av.Stj. Ayşegül Kara kendilerine verilen konularda sunumlarını yaptılar. Gerek kendilerine gerekse staj eğitim merkezi başkan ve değerli hocalarına teşekkürü bir borç biliriz.

Yine Staj Eğitim Merkezi Başkanımız Av. Çetin Aköz ve Değerli hocaları ile Yönetim Kurulu üyelerimiz ve 70 e yakın stajyerimiz Ramazanın son günlerinde iftarda bir araya geldik kendilerine teşekkür ederiz.

Son kararname ile ilimizden ayrılan Hakimlere plaketleri Baro Yönetim Kurulu üyelerimiz ile birlikte makamlarında takdim ettik, ancak Veda yemeklerine son anda haberdar edilmemiz nedeni ile başka programlarımız nedeni ile katılamadık. Kendilerine yeni görev yererinde başarılar dileriz. Yine ilimize son kararname ile gelen tüm Yargıç ve Savcılarımıza da aynı şekilde başarılar dileriz.

Her sene olduğu gibi Yalvaç İlçe Temsilciliğimizin iftar yemeğine bir kısım yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte katıldık, başta Yalvaç İlçe Temsilcimiz Ahmet Hayri Yüncü’ye ve değerli Yalvaç Belediye Başkanımız Hilmi Tütüncü’ye teşekkürü bir borç biliriz.

Baro Başkanlığımızda da verilen büyük mücadele neticesinde UYAP SGK Sorgu butonu hizmete girmiştir, konuya ilişkin TBB de duyuru yapmıştır, ancak halen bazı aksaklıklar vardır, ancak ileriki günlerde giderilecektir, tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

Temmuz itibariyle Baromuz aidatlarını 2. taksitinin ödenmesi dönemi başlamıştır, konuya ilişkin olarak da ödeme de bulunmak isteyen meslektaşlarımızın ama nakit ama kredi kartı ile ne şekilde ödeme yapacaklarına ilişkin duyurumuz sitemizde yer almıştır. Şimdiden tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

SGK Primlerimizin rakamsal boyutu değişti, bu konuda da yine resmi internet sitemizden ve mail yolu ile ilgili duyurular siz sayın meslektaşlarımıza öncesinde duyurular yapılmıştır.

10.07.2015 gününün Hukuk Günü olması nedeni ile Baromuzun Basın açıklaması sitemizde ilan edildi ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Ramazan dolayısı ile Yönetim Kurulu toplantılarımıza 1 ay kadar ara verdikten sonra hemen ramazan ayının bitişi ile birlikte düzenli ve gündemli olarak Yönetim Kurulu toplantılarımızı icra etmeye başladık, konuya ilişkin de gerek gündem maddeleri gerekse alınan kısa kararlar sizlere resmi internet sitemizde duyurulmuştur.

Şarkikaraağaç İlçe Temsilcilimizi Av. Bülent İlker Özdemir’in bırakması nedeni ile kendisine bir kez daha yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkürü bir borç biliriz. Şarkikaraağaç İlçe Temsilciliğine ise Av. Hüseyin Alper Önal Baro Yönetim Kurulumuz kararı ile getirilmiş olup, meslektaşımıza da başarılar dileriz.

Adli Tatil ile birlikte Ramazan Bayramımızı da hep beraber kutladık, en kötü günlerimizin böyle olması dileği ile konuya ilişkin Bayram mesajımız gerek resmi internet sitemizde gerekse mail ortamında kamuoyu ile paylaşılmıştır. Yeni Ramazan bayramlarına hep beraber kavuşmak umudu ile yeniden Bayramımızı kutlarız.

Son günlerde yaşanan Terör saldırıları üzerine Baromuzun Basın açıklamaları ile TBB’nin basın açıklamaları Resmi internet sitemizde ve mail ortamında sizlerle ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Öncelikle söz konusu terör olaylarını lanetlediğimizi bir an evvel tüm siyasi partilerin bir araya gelerek Terörü bitirme konusunda hemfikir olmalarını diler, Hukukun ve Demokrasini üst düzeyde olduğu Terör olaylarını tamamen sonlandığı yarınlara ulaşma umudumuzu sürdürdüğümüzü bildiririz. Kaldı ki arka arkaya aldığımız Şehit ve Gazi haberlerini ise bizleri sizler gibi üzdüğünü içimizin yanmakta olduğunu belirtir, Vatanı için şehit düşenlere Allahtan Rahmet kederli aileleri ile camiamıza başsağlığı dileriz; Yaralılara ise acil şifa dileklerimizi bu vesile ile de bir kez daha iletiriz.

Siz Saygıdeğer Meslektaşlarımızın çok iyi bildiği üzere öncesinde Denizbank Isparta Şube Müdürlüğü ile Baromuz arasında yapılan protokol neticesinde Meslektaşlarımızın Mesleki Sorumluk sigortaları prim ödemeksizin Denizbank Afili kart kullanımları halinde ücretsiz yapılmakta idi,  bu sefer de Türkiye Barolar Birliğinin Mesleki Sorumluk sigortası ile  ilgili büyük bir kampanya başlattığını belirtir, konuya ilişkin olarak gerek Isparta Barosunun resmi internet sitesinden veya da Türkiye Barolar Birliğin resmi internet sitesinden konuya ilişkin detaylı bilginin elde edilebileceğini belirterek, Mesleki Sorumluk Sigortalarınızı yaptırmanızı canı gönülden dileriz.

Yine İş Hukuku (Sorumluk Hukuku ve Bilirkişilik) konusunda uzman olan Çelik Ahmet Çelik hoca ve değerli ekibi ile yaptığımız görüşme neticesinde Isparta da iki dönemli olmak üzere her dönem 3 er günden toplam 6 gün olmak üzere İş Hukuku eğitimi verilecektir.  İlgili eğitim ücretli olup peşin 1.200 TL taksitli ve kredi kartına ise 1.350 TL’dir. Eğitim dönemleri 11-13 Eylül 2015-18-20 Eylül 2015 dönemi ile 20-22 Kasım 2015-27-29 Kasım 2015 tarihlerinde Avukat evimizde icra edilecektir. Grupların en az 15 kişi olması gerekmekte olup, yararlı bir eğitim çalışması olacağını düşünerek detaylı açıklamaları internet sitemizden takip ederek kayıtlarınızı şimdiden yaptırmanızı dileriz.

Yine Artvin ilinde TBB tarafından inşa edilen Avukat evinin açılışı münasebeti nedeni ile 32 Baro Başkanımız TBB’nin değerli Başkanı Av. Prof Dr.Metin Feyzioğlu ve Yönetim Kurulu ile birlikte Artvin iline bizzat şahsım Baromuzu temsilen gittim, aynı zamanda Artvin ilinde Cerratpaşa da açılması planlanan altın ocağına hayır demek için TBB nin düzenlediği mitinge de katıldım. Artvinli meslektaşlarımıza hayırlı olsun dileklerimizi yeniden bu vesile ile iletir, Baromuza ait olan ve bizim dönemimizde tahsis edilen Hafız İbrahim Demiralay Avukat evi dışında Barida otel karşısından satın alınan 5 katlı Hizmet Binamızın da açılışını hep beraber en kısa sürede yapacağımızı ve aynı sevinci Baromuza da yaşatacağımızı buradan bir kez daha büyük bir mutluluk ile belirtirim.

Yine bu dönem de Tüm meslektaşlarımızın mutlu anları, düğünleri nikahları nişanları olduğu gibi üzüntülü anları cenazeleri, ameliyatları, hastalıkları da oldu tüm sevinciniz sevincimiz tüm üzüntülerini de bizlerin üzüntüsü oldu ve elimizden geldiğince meslektaşlarımızın iyi ve kötü günlerinde yanlarında bulunmaya tüm yönetim olarak gayret gösterdik.

Yine TBB ni 2015/58 sayılı duyurusu da baromuz resmi internet sitemizde ilan edilmiştir, ilgili duyurular ve önemli içtihatlar da sitemizde dönem dönem yayınlanmakta olup,  siz saygıdeğer meslektaşlarımızın her konuda sitemizi takip etmelerini rica ederiz.

Baromuzun bülteninin yeni sayısını hazırlıklarına başlandı, Dergimiz sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Av. Sevinç Düz’e siz meslektaşlarımızın göndereceği makale, yazı ve diğer yayınlarını dergi yayın kurulunca incelenerek dergimizde yer alacağını bildiri, ilgilenen ve yazısının yayınlanmasını isteyen meslektaşlarımızın ise şimdiden Av. Sevinç Düz ile irtibata geçmesini de önemle rica ederiz.

Meslektaşlarımız ile İcra müdürlüklerinden gelen şifai şikayetler üzerine, icra müdürlüklerimizde UYAP sisteminden yapılan girişlerde tapu sorgulamaları ve raporlamalarını yapılamadığını öğrenmiş bulunmaktayız, bunu üzerine ise Isparta Tapu Müdürlüğü ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile TBB ile konuyu yazılı olarak paylaşarak bu konuda ki teknik arızanın giderilmesini talep ettik, tüm meslektaşlarımıza da bu vesile ile duyururuz.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. ADLİ TATİLİN ADLİ TATİL TATINDA GEÇMESİNİ DİLER, Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek,

Saygılar sunarım. 01/08/2015

 

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

Isparta Baro Başkanı

 

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/06/2015 – 01/07/2015 TARİHLERİ ARASI

9.FAALİYET RAPORU

          9. Faaliyet Raporumuzu siz saygıdeğer meslektaşlarımıza sunmadan önce, Geçtiğimiz Dönem icra edilen Genel Seçimlerin Ülkemize, Milletimize ve biz Avukatlara hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz

Yine bir Ramazan ayına daha kavuştuk, Ramazanımızın tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını ve nice Ramazanlara sağlık ve afiyet ile hep beraber kavuşmayı dileyerek saygılar sunarız.

Hakimlik ve Savcılık sınavlarına girerek başarı gösteren Avukat stajyerlerimizin bu başarısından dolayı kendilerini kutlar, başarılarının daim olması temennilerimizi sunarız.

Tüm babaların ve baba adaylarının babalar gününü kutlar, aramızdan ayrılmış olan babalara Allah’tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı dileriz. Konuya ilişkin Baromuzun mesajı yayınlanmış ve sizlere iletilmiştir.

Baromuz Yönetim Kurulunun rutin her hafta Pazartesi icra ettikleri toplantı rutin olarak gündemli olarak yapılmaya ve sizlere kısa kararları ilan edilmeye devam edildi.

Staj Eğitim Merkezi yine çalışmalarına bu dönemde son hız devam etti. Stajyerlerimizden Av. Merve Ertuğrul, Av. Dilara Nur Cansu, Av. Muhammet Çiftçi’de farklı günlerde Hafız İbrahim Demiralay Avukat evinde farklı konular üzerinde bir sunum yaptılar kendilerine ve Staj Eğitim Merkezimize teşekkürü bir borç biliriz.

Aydın Barosu ev sahipliğinde yapılan Hayvan Hakları Kurultayına Meslektaşlarımızdan Avukat Ecevit Eryılmaz ile Avukat M. Serdar Yılmaz katıldılar kendilerine teşekkürü bir borç bilir. En kısa zamanda Baromuzun tek bulunmayan komisyonu olan Hayvan Hakları Komisyonunu da kurmaya söz veririz.

Anayasa Mahkemesinin imam nikahı için gerekli olan Resmi Nikah şartına yönelik iptal kararına ilişkin olarak gerek TBB’nin gerek Baromuzun gerekse TÜBAKKOM’un basın açıklamalarını sitemizde ilan ettik ve sizlerle paylaştık.

Kahve Diyarı adlı iş yerini açılışına Baromuz adına şahsım ve Baromuz mensubu Av. Bartuğ Sayın ile katıldık.

TBB’nin yaptığı protokol çerçevesinde Oy ve Ötesi Derneği 7. Bölge sorumlusu Baro Başkanlığımızı ziyaret ederek çalışmaları ile ilgili bilgi verdiler.

Yine TBB Başkanı sayın Prof.Dr. Metin Feyzioğlu’nun Hukuk alarm veriyor adlı yazısı sitemizde yer almıştır,

AGİT Gözlemcileri TBB’ni ziyaret ettiler bu konuyla ilgili haber sitemizde yer aldı.

Yine Yönetmelik Değişikliği nedeni ile CMK ödemelerini Defterdarlık tarafından yapılıyor olması ve bu konu ile ilgili meslektaşlarımızdan yapılan kesintiler ve mahkemelerce tasdik suret harcı istenmesi konusunda gerek Komisyon Başkanımız gerekse Defterdarlık yetkilileri ile görüşmeler yapılarak sorunlar en alt seviyeye çekilmeye çalışılmış olup, konuya ilişkin var olan sıkıntıların Baromuza iletilmesini talep ederiz.

Yine seçim öncesi Diyarbakır’daki bombalı saldırı üzerine 79 Baro olarak sağ duyu çağrısında bulunulmuş ve Isparta Barosu olarak da bizde bu çağrıya imza koymuş bulunmaktayız, ilgili basın açıklaması sitemizde bulunmakta olup, sizlere de mail sureti ile gönderilmiş bulunmaktadır.

Isparta Barosu Başkan Yardımcımız Av.Abdullah Çelik İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı olarak atandığından gururumuz olarak kendisine Yönetim Kurulu üyelerimiz Av. Ünsal Çankaya, Av. Sevinç Düz, Av. Ömer Berber ve Av. Cengiz Kayhan  ile birlikte hayırlı olsun ziyaretine gidilmiştir. Meslektaşımızın yeni görevinin yeniden hayırlı olmasını dileriz.

Yine önceki İl Özel İdaresi Genel Sekreteri sayın Tufan Uysal’ın Teknoloji İl Müdürü olması nedeni ile yine aynı Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte bir hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.Yeni görevlerini tekrar hayırlı olmasını dileriz.

Yine geçtiğimiz günlerde Mersin Tarsus ilçesinde öldürülen genç kızımız Özgecan’ın davasına müdahil olacağımız ve davanın takipçisi olduğumuzu bildirmiş idik. İlgili davanın yapılan duruşmasına Baro Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ayfer Eseryel Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu adına katılmış, ve gözlemlerini de basın ile paylaşmıştır.

İzmir’de düzenlenmiş olan Ege Marmara Başkanlar toplantısına ise şahsım Baromuzu temsilen katıldım ve Ege ve Marmara Baro Başkanları olarak yayınlanan Basın açıklamasına Isparta Barosu olarak imzamızı koyduk ve ilgili basın açıklamasını da yapılan genel seçimler öncesinde Hukukçu gözü ile ne taleplerimiz olduğunu gözler önüne sererek sizlerle ve kamu oyu ile paylaştık.

Isparta’nın yetiştirdiği en büyük değerlerden 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’i kaybettik, başımız sağ olsun, Sayın Cumhurbaşkanımızın törenine bizzat şahsım katıldım ve taziye dileklerimizi ailesine ilettim, ancak acımız büyük, Isparta denilince akla gelen son yüzyıldaki en önemli ismi kaybetmenin acısı ile tekrar başımız sağ olsun diyoruz. Baromuzun konuya ilişkin açıklama ve ilanları da sizlerle paylaşılmış ve cenaze törenine de Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av. Sevinç Düz, Av. Bahadır Erdem ve Av Çengiz Kayhan ile birlikte katılım sağlanmıştır.

Ramazan münasebeti ile gelenekselleşmiş Baro Başkanlığımızın iftarını hep beraber icra ettik yoğun bir şekilde katılan tüm meslektaşlarımıza ve ailelerine büyük bir aile olmanın örneğini sergilemiş olmalarından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. Yeniden hep beraber sağlıklı ve huzurlu bir Baro İftarında daha buluşmak dileği ile Baromuz adına saygılar sunarım.

Burdur Üniversitesi Rektörlüğüne seçilen hemşehrimiz Prof.Dr.Adem Korkmaz’ın Baromuza hitaben gönderdiği teşekkür mektupları sitemizde duyurular bölümünde ilan edilmiştir

Yine Isparta seçim Hakimi Hasan Çınar’ın Baromuza hitaben gönderdiği ve geçtiğimiz günlerde yapılan genel seçimlerde ki destek ve katkımızdan dolayı teşekkürünü içerir mektubu duyurular bölümünde sitemizde ilan ettik.

Yine Isparta Adalet Komisyonuna gönderdiğimiz CMK’larda mahkemelerce istenilen suret tasdik harcının istenemeyeceğine ilişkin yazımız ve olumlu cevabı yine sitemizde ilan edilmiştir.

Son Hakim ve savcı kararnamesi ile İlimizden ayrılan Hakimlerin Baromuza ve Savunmaya verdikleri katkı nedeni ile plaketleri Baro Yönetim Kurulu üyeleri Av. Salih Kocagöz Av. Ömer Berber ile birlikte makamlarında takdim edildi. Savcı Taner Kaya ve Taner Tutumlu ile Hakimler Halil İbrahim Kibar, Vedat Yalçın ile Ruhi Koyuncu’ya yeni görev yerlerinde Baromuz adına başarılar dileriz.

Yine Antalya Ticaret Odası Üyesi ve Antalya Makine mühendisler odası önceki Başkanı Mustafa Karaman ile Antalya Makine Mühendisler odası Yönetim Kurulu Üyesi Barış Nayır (Av. Hamit Nayır’ın oğlu Av. Bekir Nayır’ın abisi) Baromuza nezaket ziyaretinde bulundular .

Makine Mühendisler odasının iftar yemeğine Baromuz adına katılarak ödül törenlerine iştirak ettik, değerli Makine Mühendisler Odası Başkanı Hasan Akıllı ve ekibine teşekkür ederiz.

TBB’nin bu ayki sayısında Isparta Barosu konut, tüm meslektaşlarımıza TBB’nin yeni sayısında Baromuzun ve Isparta’mızın tanıtımını gerçekleştirdiğimiz yazıyı okumalarını rica ederiz. Bize dergide yer ayıran TBB yönetimine teşekkürü bir borç biliriz.

Yine meslektaşlarımız ve aileleri ile ilgili, hastalanan, tedavi gören, yeni bebeği olan, düğünü olanlarla ilgili haberlerimizi de yine an ve an sitemizde bulabilir ve takip edebilirsiniz. Baromuzun sayıca her geçen gün büyüyor olması nedeni ile var olan önemli haberlerin siz meslektaşlarımızca takip edilip diğer meslektaşımızın aranması inanın aramızda ki bağları daha da güçlendiriyor ve sağlamlaştırıyor şimdiden tüm meslektaşlarıma bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederim.

Bizim dönemimizde Baromuzun hizmetine soktuğumuz ve Baromuzun öz nakdinden hiçbir harcama yapmaksızın İl Özel İdaresi tarafından 10 yıllığına tahsis işlemi ve TBB tarafından da tefriş ve tadilatı yaptırılan Hafız İbrahim Demiralay Konağı dışında, şu anda inşaatı devam eden ve yine hiçbir şekilde Baromuzun öz nakdine dokunmaksızın TBB tarafından satın alınarak Baromuza süresiz olarak tahsis edilen Isparta Barida otel karşısında ki 5 katlı yaklaşık 1.500m2 lik kendi binamızın ise inşaatı son hızla devam ediyor, 2-3 ay içerisinde yeni binamız konferans salonu, sinema salonları, kütüphanesi, çalışma ofisleri, kafeteryası bilardo masaları internet salonları CMK ve Adli Yardım Büroları görüş odaları başkan ve yönetim çalışma ofisleri disiplin kurulu ofisi ile hizmetinize girecek inşallah baromuza hayırlı olsun.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek

Saygılar sunarım. 01/07/2015

 

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                                                                                                Isparta Baro Başkanı

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/05/2015 – 01/06/2015 TARİHLERİ ARASI

8.FAALİYET RAPORU

Öncelikle 8. Faaliyet Raporumuzu siz saygıdeğer meslektaşlarımıza sunmadan önce 30/05/2015 günü Hakim ve Savcı sınavlarına katılmış olan Isparta Baromuzun Stajyerlerinin başarılı bir sonuç elde etmelerini canı gönülden dilediğimizi önemle belirtir kendilerine başarılar dileriz.

Yine Hafta sonu icra edilecek olan Genel Seçimlerin vatanımıza, milletimize ve dolayısı ile camiamıza hayırlı olmasını diler saygılar sunarız

Bu gün Berat Kandili Tüm Meslektaşlarımız ve Ailelerinin Berat Kandilini en içten dileklerimizle kutlar sağlıklı mutlu ve Adalet dolu nice Kandillere ulaşmak dileği ile saygılar sunarız.

Adana’da Akdeniz Baroları adına icra edilen Kurgusal Duruşma Yarışmasına Yönetim kurulu üyemiz Av.Ömer Berber eşliğinde katılan Stajyerlerimizden Azime Sarıbaş, Murat Halil Topal, Ahmet Ali Ünal’a öncelikle teşekkürlerimizi iletiriz. Netice Baromuz açısından hiç önemli değil; önemli olan Baromuzu yüz akı ile temsil etmiş olmaları ve arkadaşlarımızın azim ve kararlı olduğunu buradan belirtmek isteriz. Kendilerine tekrar teşekkür ederiz.

Hıdırellez ve Anneler günü münasebeti ile geleneksel Sucuk Partimizi ve bu arada Süleyman Demirel Müze gezimizi icra ettik kalabalık bir meslektaş ve ailesi ile katılımı sağlayan tüm meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunarız. Süleyman Demirel Müzesini bizlerin ziyaretine açan ulaşımımızı sağlayan tüm kurumlara Demirel Ailesine, Müze yetkililerine ve Isparta Belediye Başkanlığına en önemlisi de Av. Çiğdem Özürk’e ilgili faaliyetimizde ki yardımları için teşekkürü bir borç biliriz. Yine bu etkinliğimiz esnasında 25 yıl ve üstü kıdemi bulunan meslektaşlarımıza plaketlerini dağıtmaya devam ettik. Plaketlerin takdimleri devam edecektir. Önümüzde ki günlerde de Baro Başkanlığımızın her etkinliğinde plaket törenlerimiz sırası ile devam edecektir. Yeniden 25 yıl ve üstü meslek hayatında ömür tüketmiş meslektaşlarımızın hepsini canı gönülden kutlarız.

Yine Baromuzun stajyerlerinden Av. Bilal Habeş Özcan’ın yemin törenini Hafız İbrahim Demiralay Avukat evimizde icra ettik kendisine ve camiamıza hayırlı olsun deriz.

Yine Hakim ve Savcı sınavında talihsiz bir olay neticesinde tutuklanan Afyonkarahisar Barosu Avukatlarından Av.Umut Kılıç tahliye oldu kendisine ve camiamıza geçmiş olsun der, konuya ilişkin olarak Isparta Barosu olarak her türlü girişimde bulunulduğunu da belirttir, Ispartalı olan eşi Avukat hanıma da geçmiş olsun deriz.

Türkiye Barolar Birliği tarafından Avukatlara yönelik saldırıların artması nedeni ile Avukat güvenlik putonu uygulaması başlatıldı sitemizde ilan ettik konuya ilişkin açıklamalar gerek Baromuzun gerekse TBB’nin resmi internet sitelerinde bulunmaktadır meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

Yine Anneler gününü kutladık yeniden tüm annelerin ve anne adaylarının anneler gününü kutlar  aynı zamanda  aramızdan ayrılmış olan annelerimize ve kederli ailelerine de baş sağlığı dileriz. Baromuzun resmi açıklaması sitemizde bulunmakta olup sizlere de ilan edilmiştir.

Türkiye Barolar Birliği tarafından 2.125.000,00 TL ye satın alınarak Baro Başkanlığımıza tahsis edilmiş olan Isparta Barida Otel karşısında ki yeni hizmet binamızın tadilat çalışmaları başladı tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun der en kısa sürede sizlere hizmet vermeye başlayacağını kafeteryası, konferans salonu ve çalışma ofisleri ile sizlerin beğenisine sunacağımızı önemle belirtmek isteriz. Yeni binamızın hizmete açılmasından sonra ise Baromuza kattığımız Hafız İbrahim Demiralay Konağının tamamının Stajyerlerimize Staj Eğitim Merkezi olarak hizmet vereceğini de buradan ilan ederiz.

Baro saymanımız Av. Ali Osman Altunbaşak S.D.Ü Hukuk fakültesi tarafından düzenlenen ‘Terör suçlarında yeni gelişmeler’ konulu panele katılmış olup Av. Ali Osman Altunbaşak ile Hukuk fakültesinin değerli dekan ve hocalarına teşekkür ederiz.

Yine 19 Mayıs 1919 Kurtuluşumuzun meşalesini yakıldığı günün yıldönümü kutlamalarına Baro genel sekreterimiz Av. Bahadır Erdem katılmış olup kendisine teşekkürü bir borç biliriz, Bayramımız kutlu olsun. Konuya ilişkin Baromuzun Basın açıklaması Kamuoyu ve sizlerle paylaşılmış ve sitemizde ilan edilmiştir.

Yine Türkiye Barolar Birliğinin 33. Mali Olağan Genel Kuruluna gerek Baromuzun önceki dönem Başkanlarından Av. Erol Berber ile şimdiki disiplin kurulu üyesi Av. Faik Yıldız ile birlikte katıldık. Söz konusu genel kurulda Baromuz adına şahsım bir konuşma yapmak üzere kürsüye çıkarak sizleri temsilen ve beğenildiğini  umduğum bir konuşma yaparak (Sitemizde konuşma görseli vardır) Baromuzda olduğu gibi TBB’de de birlik ve beraberlik çağrısında bulunduk. TBB’nin genel kuruluna her zamanki gibi Isparta Barosunun tarihi misyonuna yakışır damgayı vurduk. Sayın Önceki Dönem Baro Başkanlarımız ve Delegelerimiz Av. Faik Yıldız ile Av. Erol Berber’e de katkı ve desteklerinden dolayı şükranlarımı sunarım.

Baromuzca her hafta icra ettiğimiz Yönetim Kurulu toplantılarını öncesinde belirlediğimiz gündem maddeleri ışığında yapmaya ve kısa kararları ve gündemi sizlerle paylaşmaya bu dönemde her zaman olduğu gibi devam ettik. Tüm Yönetim Kurulu üyelerimize de ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.

Soma da ki facianın yıl dönümünü de madencilerimizi andık konuya ilişkin Baromuzun Basın açıklamasını sitemizde sizlerle paylaştık, tekrar başımız sağ olsun Allah bir daha böyle acılar göstermesin deriz.

Görev geldiğimiz günden itibaren gerek TBB gerekse Isparta Baro Başkanlığı olarak meslektaşlarımız adına bir çok firma kuruluş ile çeşitli anlaşmalar yaparak meslektaşlarımıza bir katkıda bulunmak istedik bu anlaşmalar dan birtane daha yaparak “Lider Dil Kursu” ile yapılan anlaşma ile meslektaşlarımız ve evlatları için %10 luk bir indirim sağladık sitemizde gerekli anlaşma metni vardır ve yine anlaşmalı kurumların listesi de yine resmi internet sitemizde bulunmaktadır meslektaşlarımıza hayırlı olsun

TBB Başkanımız Prof.Dr.Metin Feyzioğlu’nun Mısır Devlet Başkanı ile ilgili verilen idam cezasına yönelik basın açıklamasını sitemizde ilan ettik.

Isparta Valiliği İl Koordinasyon Kurulu toplantısına Baromuz adına Av. Rabia Yumak katılmış olup kendisine baromuz adına teşekkürlerimizi iletiriz.

Yine S.D.Ü. Hukuk Fakültesince düzenlenen Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru konulu panele Anayasa Mahkememizin mümtaz üyelerinden önceki dönem Afyon Baro Başkanımız Anayasa Mahkemesi Üyesi Sayın Celal Mümtaz Akıncı, Ispartalı Hemşehrimiz Anayasa Mahkemesi Üyesi Sayın Muammer Topal ile Anayasa Mahkememizin Başkan vekili sayın Dr.Alparslan Altan ile Anayasa Mahkemesi Üyelerinden Sayın Prof. Dr. Erdal Tercan katılmış olup bizler de ilgili panele önceki Dönem Baro Başkanlarımızdan TBB Disiplin Kurulu Üyemiz Av. Faik Yıldız, Baro Mensubu üyelerimiz Av. Meryem Kaya, Av. Aybala İbişioğlu iştirak ettik, şahsım da Baro Başkanı olarak bir konuşma yaparak özelikle Anayasa Mahkememizin değerli üyelerine tarihe not düşen Adil yargılanma hakkının ihlali ile ilgili verdikleri karardan dolayı şükranlarımızı ileterek Baromuz adına hediyelerini takdim ettik.

Yine Isparta Iyaş Avm de düzenlenen Yer gök Gül karma ebru sergisine Baromuz adına Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Sevinç Düz katılmış olup kendisine de şükranlarımızı sunarız.

Adana Barosu Avukatlarından Av. Elif Doğan Türkmen’e mesleğini icra ederken yapılan saldırıyı acılı bir Baro alarak kınadık ve geçmiş olsun dileklerimizi gerek kendisine gerekse Adana Barosuna ilettik olayın takipçisi olacağız, Mesleğimize ve meslektaşımıza yapılan saldırının son olmasını umut ediyoruz.

Oy ve Ötesi derneğinin 7. Bölge Sorumlusu önümüzde ki genel seçim nedeni ile Borumuzu ziyaret ettiler kendilerine teşekkürü bir borç biliriz. Konuya ilişkin olarak da öncesinde de TBB’de de aynı konuya ilişkin bir toplantı yapılarak çalışmalar sitemizde ilan edilmiş idi. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere genel seçimlerimizin sorunsuz bir şekilde sonuçlanmasını ve Ülkemize ve Bizlere hayırlı olmasını dileriz.

22.05.2015 Tarihinde Staj Eğitim Merkezi Tarafından Düzenlenen Av. Stj. Özgenaz Biçmen, Stj.Serra Koçar ve Stj. Murat Halil Topal’ın sunumu  Avukat Stajyerlerimizin Katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Stajyerlerimiz ve Staj Eğitim merkezimiz ile gurur duyduğumuzu belirtir çalışmalarında başarılar dileriz.

Meslektaşımız Av. Halil Yavuz KELLE’ Askerliğini icra ederek Isparta’ya döndü ve Hukuk Bürosunun Açılış Törenine sizlerin adına meslektaşımızın yaptığı davet üzerine şahsım giderek Bürosunun açılışını gerçekleştirdik. Baromuz bir nefer daha kazandı kendisine ve Baromuz camiasına hayırlı olsun der, açılışa beni çağırarak 3 Dönemdir Baro Başkanlığı yapan şahsımı ilk defa böyle onurlandıran Av. Halil Yavuz Kelle’ye teşekkürü bir borç bilirim.

Yine TBB Başkanlığının 2. Dönem Eğitim Çalışmaları başladı 30/05/2015 günü bu çalışma kapsamında Yargıtay 2. hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan tarafından Baromuz Avukat evinde bir eğitim çalışmasına katılarak sizlere Aile Hukuk ve Mal rejimleri ile ilgili son değişikliklerini anlatarak bizleri onurlandırdılar kendilerine ve TBB eğitim merkezine şükranlarımızı sunarız. Yine aynı zamanda TBB Eğitim merkezi Üyesi Serpil Özok ile Mal Rejimleri sunumunu gerçekleştiren İstanbul Barosu Avukatlarından Ayça Özdoğan’a da teşekkür ederiz.  İleriki tarihlerde de eğitim çalışmalarımız takvimsel olarak sıralamaya alınmış olup devam edecektir meslektaşlarımız ilgili takvime resmi internet sitemizden ulaşabilir.TBB Eğitim merkezine de sonsuz şükranlarımızı sunarız.

28.05.2015 Tarihinde Baro Başkan Yardımcımız Av. Abdullah Çelik, Baro Genel Sekreterimiz Av. Bahadır Erdem, Baro Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av. Ali Osman Altunbaşak, Av. Sevinç Düz, Av. Cengiz Kayhan, Av. Egemen Tanyıldız ve Av. Ünsal Çankaya görevine yeni atanan SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı’yı makamında Ziyaret Ettik. hayırlı ve uğurlu olmasını diler çalışmalarında başarılar dileriz.

CMK Ödemelerinin yönetmelik değişikliği nedeni ile, Isparta Defterdarlığınca yapılıyor olması ve ödemelerin yapılmasında yaşanan sıkıntılar ile ilgili gerek Adalet Komisyonu Başkanımız gerekse Defterdarlık yetkilileri ile görüşmeler yapılmış ve var olan sıkıntıların giderilmesi sağlanmıştır. Meslektaşlarımızın var olan sıkıntıları Baroya iletmelerini rica ederiz. Kaldı ki Defterdarlıkca yapılan kesintiler var ise Baro kaleminden de öğrenilebileceğini belirtiriz

TBB ne ait ilan ve duyurular sitemizde ilan edilmiş ve sizlere yine sosyal paylaşım siteleri ile ve mail yolu ile ulaştırılmaya çalışılmıştır.

Yine Isparta Demokrat Parti Milletvekili adayları ile İl ve ilçe Başkanları ve yöneticileri Baromuzu ziyaret edilmiştir, Şahsıma Baromuz adına Adalete verdiğimiz destekten dolayı bir plaket takdim etmişlerdir kendilerine şükranlarımızı sunar başarılar dileriz.

Yine Sayın Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ve ile İl ve ilçe Yöneticileri Baromuzu ziyaret etmişlerdir kendilerine şükranlarımızı sunar çalışmalarında başarılar dileriz.

16/05/2015 günü Isparta Emniyet Müdürlüğünce Düzenlene Malum Şüphe konulu Panele Prof.Dr. Ferudun Yenisey katılmış olup düzenlemeyi yapan Emniyet Müdürlüğümüze ve katılım sağlayan meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek

Saygılar sunarım. 01/06/2015

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

Isparta Baro Başkanı

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/04/2015 – 01/05/2015 TARİHLERİ ARASI

7.FAALİYET RAPORU

      7.Faaliyet raporumuzu sunmadan önce siz saygıdeğer meslektaşlarımızın yaşadığımız acılar, ve mesleğimize yönelik saldırılara rağmen 5 Nisan Avukatlar gününü yeniden kutlarız. Yine geçtiğimiz günlerde idrak ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 95. yıl dönümünü de yeniden tebrik ederiz.

5 Nisan Avukatlar günü ülkenin tüm Barolarında olduğu gibi bizde de buruk kutlandı, Meslektaşımız İstanbul Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hunharca öldürülmüş olması ve Baromuzun da Av. Fatma Sevük ile aynı acıyı yıllar önce yaşamış olması bizim Baromuzu çok daha fazla derinden yaraladı. Bu sebeple de tüm etkinliklerimizi iptal ederek, Baromuz organizasyonu ile de Adliye önünde tüm meslektaşlarımızın katılımı ile bir anma töreni, ve yine Baro Başkanlığımızca da yine aramızdan ayrılan meslektaşlarımız anısına da helva ikrarımızı gerçekleştirdik. Konuya ilişkin Basın açıklamasını da tüm kamuoyu ve sizlerle paylaştık. Diğer faaliyetlerimizi ise sırası ile özellikle Isparta’da ki işletmelerin takvimleri doluluk oranları da (Düğünler nedeni ile) dikkate alınmak sureti ile yapmaya devam edeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde Avukatlar haftasında yapmayı planladığımız geleneksel kahvaltımızda bir araya geldik meslektaşlarımıza 25-30-35-40 ve 50 yıl plaketlerini takdim ettik tüm büyüklerimize uzun ömürler diler çalışmalarında ve hukuk devleti mücadeleleri için şükranlarımızı sunarız.

Avukatlar günü münasebeti nedeni ile İl Valisi Sayın Vahdet Özkan ile C. Başsavcımız Mustafa Kemal Çokdinç ve Komisyon Başkanımız Suat Yürekli’yi makamlarında ziyaret edildiği gibi aynı zamanda da İstanbul C. Savcımızın katledilmesi nedeni ile Baromuzun taziyeleri de bildirilmiştir.

2015 Avukatlar gününe özel olarak ilk defa ve belki de tüm barolarda bir ilk olarak tarihi bir Dünden Bu güne Albümü çıkardık ve sizlere dağıtımını gerçekleştirdik, beğendiğinizi ve anılarınızın tazelendiğini düşünüyoruz. Bu albümün başrollerini hep beraber paylaştık.

Yine Avukat günümüze özel K32 de yayınlanan Hakan Yaman ile Hayatın içinden programları yayınlanması ile de Kamuoyunda Avukat mesleği ve Avukatların hayatlarına ilişkin kesitleri pallaştık. Programa konuk olan Av.Güngör Çakmakçı – Av.Ali Tanyıldız  gibi duayenlerle de tarihi bir gezinti yaptığımızı umuyoruz.

Yine Avukatlar ünü münasebeti ile özel hediyemiz kahve fincanlarımızı ve Baromuzun 3 dönemdir yayın hayatına yeniden sokulan Baro Bültenimizin yeni sayısını da beğendiğinizi umarız. Önümüzde ki sayı için yardımlarınızı bekler yazılarınızı şimdiden Baro Başkanlığımıza veya da Dergi sorumlumuz Av. Sevinç Düz’e göndermenizi rica ederiz. Dergimizin bu dönemki ilk sayısında ki değişikliğin mimarı Av.Ali Burak Yıldız ve Av.Sevinç Düz geceli gündüzlü çalışmalarının eserini almış bulunmaktayız her iki meslektaşıma da çok ama çok teşekkür eder, böylesine meşakkatli bir işi başarı ile tamamlamış olmaları nedeni ile kendilerine şükranlarımı sunarım.

Yine TBB tarafından düzenlenen Bursa ve İzmir’de ki Adalet Arıyoruz mitinglerine destek verdik, Baromuz Önceki Dönem Başkanı ve TBB Disiplin Kurulu üyemiz Av. Faik Yıldız bizleri ve Baromuzu temsil ettiler. Gelişmeleri de sizlerle an ve an resmi internet sitemiz ve sosyal paylaşımda takdim ettik.

Avukatlar günü mesajımızı yine sizlerle ve basın ile paylaşarak Savunmanın ne derece kutsal bir meslek olduğunu ve Adaletin ayrılmaz bir parçası olduğunu kamuoyuna hatırlatmaya gayret gösterdik.

İstanbul C. Savcısının Öldürülmesi üzerine tüm Türkiye de Avukatların Adliye girişlerinde üstünü aranması ile ilgili çıkan tartışmalara Isparta Barosu olarak müdahil olduk gerek K.32 de ve diğer yarın organları ile Avukatın üzerinin aranmaması gerektiği, ve bu konuda ki ayrıcalığın Avukata değil onun savunduğu kişilere tanın bir bir hak ve ayrıcalık olduğunu yazılı ve görsel açıklamalarımızla anlatmaya gayret gösterdik ve aynı zamanda C. Başsavcımız ile yaptığımız görüşmeler ve kendilerinin de anlayışlı tavrı neticesinde diğer ilerde ki karmaşanın Isparta ilinde yaşanmasını önüne geçtik

CMK ile ilgili ödemelerin Nisan 2015 tarihinden itibaren gerek Isparta Defterdarlığı gerekse Isparta C. Başsavcılığından gelen yazılı talimatlar ve yönetmelik gereği artık Defterdarlık Muhasebe müdürlüğünce gerçekleştirileceği siz sayın meslektaşlarımıza duyurulmuştur. Artık CMK ödemeleri Baro hesabına değil tüm meslektaşlarımızın Baromuza bildirdikleri hesaplara Defterdarlık tarafından ödeneceğini belirtir bu konuda da özelikle mali açıdan Borcu olan meslektaşlarımızın bu konuda dikkatli olmasını ilgili ödemelerden kesintilerin Defterdarlıkça otomatik olarak yapılabileceğini önemle belirtiriz.

Staj eğitim merkezimiz her zamanki gibi yine yoğun ve guru verici çalışmalarına devam etmiş ve Stajyerlerimizden Belgin Aras Koçer sunumunu Avukat evimizde gerçekleştirmiştir kendisine ve staj eğitim merkezimize teşekkürü bir borç biliriz.

İzmir barosuna kayıtlı bir meslektaşımıza yapılan silahlı saldırı kınanmış ve bu konu sizlere de anında duyurulmuştur.

Yeni Isparta Ziraat Odası Başkanımız Müslahattin Selçuk Baromuzu ziyaret etti kendisine hayırlı olsun der, nazik ziyareti için şükranlarımızı sunarız.

TBB’nin kurgusal duruşma yarışmasının Akdeniz Bölgesi elemeleri önümüzde ki günlerde Adana ilinde icra edilecek olup, bu konuda da stajyerlerimiz ve sorumlu yönetim kurulu üyelerimiz çalışmalarına devam etmektedir kendilerine başarılar dileriz.

Yine 4. Genç Avukatlar Kurultayı Amasya ilinde yapılmış olup bizleri ve Baromuzu Av. Ünsal Çankaya, Av.Filiz Arseven ve Av.Aybala İbişoğlu temsil etmiş olup, Baro Başkanı olarak onlar adına aldığım tebriklerle gururlanmış bulunmaktayım genç arkadaşlarıma Barom adına da buradan şükranlarımı sunarım. Kaldı ki çalışmalarına ilişkin yazılı metni de sitemizde sizlere ilan ettik.

Yine Uyap ta ki aksaklıkla ilgili TBB’nin duyurularını sitemizde paylaştık ilgili uyarıların meslektaşlarımızca dikkate alınmasını önemle rica ederiz.

Yine önümüzde ki günlerde TÜBAKKOM un toplantısına Baromuz Adına Av. Ayfer Eseryel ve Av. Rabia Yumak katıldılar, kendilerine de Baromuz adına Samsun’da ki çalışmalarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz.

Avukatlık mesleğinin etkinliğinin arttırılmasına ilişkin TBB’ce düzenlenen ödüllü proje yarışmasına ilişkin ilanlar sitemizde yapılmış ve sizlere duyurulmuştur yarışma 20/06/2015 günüdür Baromuz adına meslektaşlarımızın katılımlarını beklediğimizi bir kez daha belirtiriz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ile ilgili Basın açıklamamız gerek sizlere gerekse kamuoyu ile paylaşılmış ve çelenk töreninde de Baromuz her zaman ki gibi temsil edilmiştir.

Yine Afyonkarahisar Barosu Avukatlarından Umut Kılınç’ın Hakimlik mesleği mülakatı esnasında, kurul üyelerince tutanak tutularak hakaret gerekçesi ile tutuklanması konusunda Baromuzca açıklama yapılmış olup, tutuklama kakarının hukuksuzluğu ve teknik olarak imkansızlığı sizlerle ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Isparta’da yeni göreve başlayan bir yargıcımız ile ilgili olarak Meslektaşlarımızdan gelen yazılı ve sözlü yoğun şikayet üzerine ilgili Yargıcımızın Meslektaşlarımıza takındığı tutum ve tavır nedeni ile Yargıcımızla, Baro Başkanı ve bir kısım Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte var olan sıkıntıların giderilmesi için konuşulmak üzere makamına ziyarete gidilmiş ancak ilgili ziyaret aşamasında Yargıç tarafından tarafımıza ve Baromuza yönelik olarak çok büyük tatsız söz ve filler sarf edilmiş gerek Barom adına orada bulunan şahsım ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarım iş bu tavır, söz ve fiiller hakkında C. Başsavcımıza ve Komisyon Başkanımıza bilgi verildikten sonra gerekli mercilere şikayet müracaatı yapılmıştır gelişmeler hakkında siz saygıdeğer meslektaşlarımıza da ileriki tarihler de  bilgilendireceğimizi önemle belirtiriz.

Staj Eğitim Merkezimizin yeni ders programı sitemizde ilan edilmiş ve stajyerlerimize duyurulmuştur. İlgili ders programında da isimlerini zikretmiş olduğumuz Meslektaşlarımıza gönüllü olarak vakitlerini ayırıp staj eğitiminde dirsek çürüten savunmanlar Av.Nurten Bozoklu-Av.Ömer Berber- Av.Ünsal Çankaya -Av.Filiz Arseven- Av.Ahmet Kökmen- Av.Kadir Özmumcu-Av.Dilek Piroğlu -Av.Hanzele Enes Sever-Av.Rabia Yumak ve Av.Cengiz Kayhan‘a bu emek ve mesailerinden dolayı mesleklerine ve geleceklerine sahip çıktıkları için Barom adına çok ama çok teşekkür ederim.

Kamuoyunda Özgecan Aslan cinayeti olarak bilinen davanın duruşmasında müdahil olacağımızı söylemiş idik, bu konuda alınan Baro Yönetim Kurulu Kararı ile ilgili davaya müdahale talebinde bulunduk inşallah duruşmasına da katılacağız ve sizlere de bilgi vereceğiz.

Yine Üstadlarımızdan Av. Necati Şahin’in oğlu genç meslektaşımız Av.Gökhan Şahin tarihi Hafız İbrahim Demiralay Konağı Avukat evimizde yapılan yemin merasimi ile aramıza katılmıştır başta kendisine değerli eşine ve Üstadımız Av. Necati Şahin ve eşlerine hayırlı uğurlu olsun bahtı açık olsun der saygılar sunarız.

Bu faaliyet dönemimizde de yine rahatsızlanan, tedavisi devam eden, doğum yapan, evlenen, düğünü olan v.d meslektaşlarımız olmuştur, kendileri ile bir büyük aile olmanın sorumluluğu ile ilgilenilmeye çalışılmış, acıları ve kederleri paylaşılmaya çalışılmıştır.

Meslektaşlarımıza ve yakın aile bireylerine acil şifalar dileriz, ayrıntılı bilgiler resmi internet sitemizde an ve an yer almakta olup sizlere gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir ve verilmektedir.

TBB’nin 2015/25-29-26-30-35-37-39 sayılı duyuruları sitemizde ilan edilmiş ve sizlere duyurulmuştur.

Tiyatro günü bir basın açıklaması yayınlayarak kutlanmış ve sizlere duyurulmuştur.

Yine gerek Kanal 32 de gerekse yazılı basında Baromuz ile çıkmış olan haberler ve yayınları sitemizden çok rahatlıkla takip edebileceğinizi belirtir, yenilediğimiz Baromuzun internet sitesinin aynı zamanda masa üstü bilgisayarlarınız değil aynı zamanda cep telefonlarınıza Isparta Barosunu yüklemek sureti ile de her yerden takip edebileceğinizi bir kez daha ilan ederiz.

Isparta Emniyet müdürlüğünce düzenlenen son CMK da ki değişikliklerin ele alınacağı ve Prof. Dr. Feridun Yenisey hocamızın katılımlı olduğu Barida otelde ki konferansa katılmak isteyen meslektaşlarımızın baro kalemine isimlerini yazdırmalarını önemle rica ederiz, bu konuda da gerekli ilanları sizlerle paylaştık.

Hakim ve Savcı sınavına giren ve mülakat esnasında çıkan tartışma neticesinde tutuklanan Afyon Barosu Avukatlarından Umut Kılıç’ın tutuklanması ile ilgili olarak TBB’de Sayın Başkanımız Prof.Dr. Metin Feyzioğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıya Yönetim Kurulu üyemiz Av.Salih Kocagöz ile birlikte katılarak ve Isparta Barosu adına yaptığımız konuşma ile Baromuzu temsil ettik ve sizlerle paylaştık.

Yine HSYK üyelerini ziyaret ederek Isparta Barosu olarak dilek ve temennilerimizi ilettik ve sizlerin selamlarını gönderdik, sizlere de ilan ettik.

Her dönem de olduğu gibi Yönetim Kurulu toplantılarımızı her hafta Pazartesi günü saat 16.30 da icra etmeye ve gündem maddeleri ile kısa kararları sizlerle paylaşmaya devam ettik. Toplantı öncesi gündeme eklenmesini istediğiniz maddeler olması halinde Baromuza bildirmenizi önemle rica ederiz.

10 Mayıs 2015 tarihinde Yine Avukat günü etkinliklerimizden olan geleneksel Pikniğimizi (Sucuk ekmek partisi) İslamköy’de Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in müzesini ziyaret ettikten sonra icra edeceğiz tüm meslektaşlarımızı hem Hıdırellez olması hem de birlik ve beraberliğimizi perçinleme adına beklediğimizi belirtir, Baromuzca hazır edilecek otobüslerle gerçekleştirilecek pikniği şimdiden takvimlerinize not etmenizi dileriz.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek AVUKATLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN DER, TÜM BARO FAALİYETLERİMİZE KATILMANIZIN BAROMUZA GÜÇ KATACAĞINI BELİRTİR.

Saygılar sunarım. 30/04/2015

 

Av.Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

Isparta Baro Başkanı

 

 

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01/03/2015-01/04/2015 TARİHLERİ ARASI

6. FAALİYET RAPORU

                   Bu ayki faaliyetlerimize başlamadan önce öncelikle Siz saygıdeğer meslektaşımı, sadece Avukatlık görevinizi yerine getirirken gösterdiğiniz onurlu mücadele için değil aynı zamanda Hukuk devleti ve Yargı Bağımsızlık ülküsünü egemen kılma yolunda yıllardır verdiğiniz mücadele için tebrik ediyor, Bu yılki AVUKATLAR GÜNÜNÜZÜN de kutlu olmasını dilerim.

                   Yine bu onurlu mücadelenin savaşçısı olan ve Hakkın Rahmetine Kavuşmuş olan Başta Görev Şehidimiz Av. Fatma Sevük olmak üzere Tüm meslektaşlarımızın da Ruhu Şad olsun der, Kederli Aileleri ile meslektaşlarımıza tekrar başınız sağ olsun derim.

                   Her sene olduğu gibi bu senede Baro Başkanlığımızca bir dizi kutlama etkinlikleri planlanmış olup, bu etkinliklerde siz saygıdeğer meslektaşımızı da her faaliyetimizde görmek istediğimizi bunun size onur vereceğini belirtiyoruz.

                   Ancak birkaç yıla göre bu seneki faaliyetlerimizin daha kısıtlı olarak planlandığının nedeninin de hepinizin de bildiği üzere Baromuzun sahibi olduğu ve yeni alınan Barida otel karşısında ki 5 katlı binamızın tadilat ve tefrişi nedeni ile her zamankinden daha fazla tasarruf politikası uygulamak zorunda kaldığımızı belirtiyor,  bu nedenle sizlerin anlayışına sığınıyoruz.

 

                   Bu seneki faaliyetlerimiz özetle;

 

1-    2 NİSAN 2015 PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 11.00

        YENİ ADLİYE SAYARINDA ARAMIZDAN AYRILAN

        MESLEKTAŞLARIMIZ ANISINA HELVA İKRAMI RUHLARI ŞAD OLSUN

2-A- 3 NİSAN 2015 CUMA GÜNÜ SAAT 9.00

        ISPARTA VALİSİ-C. BAŞSAVCISI- KOMİSYON BAŞKANININ

        YÖNETİM KURULUNCA ZİYARET EDİLMESİ

    B- 3 NİSAN 2015 CUMA GÜNÜ SAAT 11.00

         ATATÜRK ANITINA TÜM MESLEKTAŞLARIMIZLA

         BARO BAŞKANLIĞIMIZIN ÇELENGİNİN SUNULMASI

    C- 3 NİSAN 2015 CUMA GÜNÜ SAAT 19:00

         GALA YEMEĞİ BARİDA OTEL

     D-3 NİSAN 2015 CUMA GÜNÜ SAAT 20.00

         MESLEK YILI İTİBARİYLE (25 yıl ve üstü) PLAKET TÖRENİ

      

3-  4 NİSAN 2015 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT  10:00

     A-MASA TENİSİ TURNUVASI-IŞIKKENT SPOR  SALONU

4- A-5 NİSAN 2015 PAZAR GÜNÜ SAAT 10:00

        İSLAMKÖY DEMOKRASİ MÜZESİ GEZİSİ

        HAREKET VALİLİK ÖNÜ

        (Baro tarafından hazır edilen otobüslerle gidilecektir)

    B-5 NİSAN 2015 PAZAR GÜNÜ SAAT 12:30

       GELENEKSEL SUCUK PARTİSİ(piknik)-İSLAMKÖY DE

    C-5 NİSAN 2015 PAZAR GÜNÜ SAAT 13.30

        MASA TENİSİ KUPA TÖRENİ İSLAMKÖY

                   Yalvaç ve Şarkikaraağaç da ki meslektaşlarımızın ilgili katılımlara hava şartları ve mesafe dikkate alındığında katılımlarında ki zorluk dikkate alınarak Baromuzca 12/04/2015 tarihinde de her iki ilçe temsilciliğimiz planlaması ile müştereken Yönetim Kurulumuzun da katılımı ile Şarkikaraağaç da bir piknik düzenlenecektir.

                   Tüm meslektaşlarımız gerek meslek etiği gerekse Mesleki dayanışma çerçevesinde ücret almaksızın bir meslektaşının davasında vekil olarak bulunabiliyor, bu nedenle sitemizde de ilan ettiğimiz üzere Avukatlık Kanunun 164. maddesi uyarınca bu konuda baronuza takip ettiğiniz bu vasıftaki davaları bildirmenizi ve şahsi dosyanıza not ettirmenizi önemle rica ederiz.

                   Denizbank Isparta Şube Müdürlüğü ile Baro Başkanlığımız arasında yapılan anlaşma uyarınca bir ücret alınmaksızın 100.000,00 TL teminatlı Mesleki sorumluluk sigortası için bankaya müracaat edip sigortaları yapılan meslektaşlarımızın isim listesi sitemizde duyurulmuş olup, ilgili meslektaşlarımızın sertifikalarını almaları için Banka Şubesine müracaat etmeleri önemle rica olunur. Başvuruda bulunmayanlarında başvurularını yapabileceklerini hatırlatırız.

                   TBB Başkanlığının duyurularından 2015/19 ve 17-18 sayılı duyurularını sitede ilan etmiş bulunmaktayız, bilgilerinize sunarız.

                   Yine TBB Başkanlığının Uyuşturucu ile mücadele için başlattığı Hayat Ağacı Projesi kapsamında Isparta Baro Başkanlığımız Isparta Valiliğinin Uyuşturucu Komisyonunda yerini almış olup, bu toplantıya bizzat şahsım katılmış bulunmaktayım. Hatta konu ile ilgili olarak Gönüllü meslektaşlarımız vasıtası ile bir komisyon kurulmuş olup, komisyonumuzun da çalışmaları en kısa sürede de başlayacaktır. Bu konuda gerek TBB ne gerekse Baromuza bir çok müracaat olmuş ve Baro Başkanlığımızın imkanları ile de 7 kişi ilgili (Konya-Antalya ve Denizli) Amatemler de tedavi altına alınmıştır.

                   CHP Milletvekili aday adayı Zafer Arısoy Baromuzu müracaat etmiş olup, kendisine çalışmalarında başarılar dileriz.

                   Yine önceki Dönem Isparta Milletvekillerinden Ak Parti Milletvekili aday adayı Av. Haydar Kemal Kurt Baromuzu ziyaret etmiş olup, kendisine başarılar dileriz

                   Yine Meslektaşımız Ak Parti Milletvekili aday adayı Av. Mustafa Serkan Demirekin Baromuzu ziyaret etmiş olup, kendisine başarılar dileriz

                   Yine MHP Milletvekili aday adayı Ziya Nuhoğlu Baromuzu ziyaret etmiş olup, kendisine başarılar dileriz.

                   Yine MHP Milletvekili aday adayı Tuncay Engin Baromuzu ziyaret etmiş olup, kendisine başarılar dileriz.

                   Düşman işgali görmeyen Isparta’mıza Atatürk’ün ziyaretinin 85. yıl dönümü nedeni ile Baromuzun basın açıklaması kamuoyu ile paylaşılmış törenlere bizzat şahsım katılmış bulunmaktayım.

                   8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti nedeni ile Bayan meslektaşlarımız kahvaltıda bir araya getirilmiş, günün anlam ve önemine ilişkin gerek şahsım tarafından gerekse Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunca basın açıklamaları yapılarak kamuoyu ile ve sizlerle paylaşılmıştır. Yine bu vesile ile Isparta Valiliğince düzenlenen el emeği sergisine Kadın ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanımız katılmıştır.

                   Staj Eğitim Merkezi Başkanımız Av. Çetin Aköz başkanlığında eğitim çalışmaları devam etmekte olup, aynı zamanda Isparta Ağır Ceza Mahkemesi Salonunda Kurgusal Duruşmalar yapılarak genç meslektaşlarımızın pratik bilgilerinin artırılması sağlanmıştır.

                   Hayvan Hakları Konfederasyonun Isparta da Hayvan Hakları ile ilgili çalışmasına Meslektaşımız Av. Ecevit Eryılmaz katılmış olup, kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

                   Yine TBB Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma fonunca sağlık yardımlarından yararlanılması açısından beklenilmesi gereken 6 aylık süre değişiklik ile kaldırmış olup, meslektaşlarımıza hayırlı olsun deriz. Sitemizde konuya ilişkin açıklamaları bilgilerinize sunduk.

                   Her hafta Pazartesi günü saat 16.30’dan itibaren gündemli olarak yönetim kurulu toplantılarımızı icra ettik ve sizlere de alınan kararları kısa kararları ile birlikte ilan ettik.

                   Isparta Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğünce düzenlenen Çocukları koruma sisteminde birliktelik konulu toplantıya meslektaşımız, Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyemiz Av. Türkan Tuygun katılmış olup, kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

                   Duruşma arasında ayağa kalkmayan bir meslektaşımızın usule aykırı olarak ayağa kalkması için zorlanmasının yasaya aykırı olduğun anlatmaya çalışan Eskişehir Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin yargılanması ile ilgili Baro Başkanlığımızın destek mesajı sizler adına Eskişehir Barosuna gönderilmiş ve sizlere ilan edilmiştir.

                   Yine Baromuza ait geçmiş günlere ilişkin Fotoğraf Albümü ve meslek büyüklerimizin anılarını içerecek olan Albüm çalışması neticelenmiştir.Tarihi geçmişimizi bir araya getirdiğimiz ve Baromuzun ve tüm baroların bir ilki olan “Dünden Bu Güne” adlı albümümüzün hazırlanmasında büyük emeği geçen Yönetim Kurulu üyemiz Av. Salih Kocagöz’e çok ama çok teşekkür ederim..Tarihi Baromuz Albümünü beğeneceğinizi umar, çünkü bu albümde kendinizi bulacaksınız, nasıl bir büyük aile olduk onun tespitini bu albümde bulacaksınız. Göreve geldiğimiz günden itibaren Baro Bülteni-Baro Gazetesi-CMK El Kitapçığı-Baro Albümü gibi baromuzun yayınları arasına da birçok eser katılmış olup, bu da baromuzun kurumsallaştığının bir göstergesi olduğunu belirtmek isteriz.

                   Yine Meslektaşlarımıza yönelik gelen saldırılara ilişkin olarak Baro Başkanlığımızca alınan kararlarla Müdahil olma kararları alınarak Yönetim Kurulu üyelerimiz ile birlikte şahsımın ilgili davalara girme konusunda yetki almış bulunmaktayız. Her zaman Meslektaşlarımıza ve Savunmaya yönelik saldırılarda Baro Başkanlığımızın yanında olduğunu belirtmek isteriz.

                 Kamuoyunda ve vicdanlarımızda büyük yara açan Özgecan Aslan cinayeti davasında da Baro Başkanlığımızın müdahale talebi olmuş olup, konuyla ilgili müdahale talebinde bulmak isteyenlerin Mersin Barosu sitesinden yardım alabileceğini belirtiyor, başka Özgecan’lar öldürülmesin diyoruz.

                 Çanakkale Zaferinin 100. yıl kutlamalarına bizzat şahsım Baromuz adına katılım sağlamış ve aynı zamanda günü anlam ve önemine ilişkin basın açıklamamız gerek sizinle gerekse kamuoyu ile paylaşılmıştır.

                   Yine TBB nin yeni başlattığı ve Müvekkillerimizce veya da karşı tarafça yapılacak ödemelere ilişkin kredi kartı ile ödemelerde E Tahsilat sisteminin başlatıldığını belirtir, konuya ilişkin ayrıntılar resmi internet sitemiz de sizlere duyurulmuştur, hayırlı olsun.

                   İstanbul Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile ilgili açılmış olan dava ile ilgili olarak Baro Başkanlığımızın mesajı İstanbul Barosuna gönderilmiş ve sitemizde ilan edilmiştir.

                   Önceki yıllara göre çok kalabalık bir stajyer grubumuz bulunmakta olup, Staj Eğitim Merkezi Başkanımız önceki dönem Baro Başkanımız Av. Çetin Aköz Başkanlığında Stajyerlerimiz ile kahvaltıda bir araya gelinmiş, eğitim merkezimiz ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.

                   14 Mart Tıp Bayramı nedeni ile Baromuza ait Basın Açıklaması hazırlanarak gerek kamuoyu ile gerekse sağlık çalışanları ile paylaşılmış ve sizlere de sitemizde ilan edilmiştir.

              TBB Başkanlığının Başkan ve değerli yöneticilerinin göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları genel faaliyetler sitemizde paylaşılmış ve bu çalışmalarda Isparta Baro Başkanlığının diğer Barolarla kıyaslandığında, TBB’nin imkan ve hizmetlerinden ne derece yoğun bir şekilde istifade ettiği grafiklerle ortaya konmuş ve sitemizde ilan edilmiştir.

                   TBB Başkanlığı ile yaptığımız yoğun görüşmeler neticelenerek Baromuza ait yeni binanın inşaat ve tadilat işlemleri en kısa sürede başlayacak olup meslektaşlarımıza önümüzde ki günlerde hizmet vermeye başlayacağını önemle belirtiriz.

                   Üç Dönemdir çıkarmakta olduğumuz Isparta Baromuzun Bülteninin yeni sayısı çıktı, inşallah Avukatlar günü ile birlikte sizlerle de buluşmuş olacak, Dergimizin bu sayısının hazırlanmasında görev alan Yönetim Kurulu üyemiz Av. Sevinç düz’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyor dergimizin bu sayısını da beğeneceğinizi umuyoruz.

                   Yalvaç Ağır ceza Mahkemesinde görülmekte olan ve Ulusal basında Nevin Yıldırım davası olarak bilinen davanın duruşması esnasında, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen bayan meslektaşlarımız, Yalvaç Adliyesinden Avukat olduklarını söylemelerine karşın çıkartılmışlardır. Bu hususun çeşitli Baro Başkanlarınca bize ulaştırılması üzerine gerek Avukat Hakları merkezimiz, gerek İlçe temsilcimiz gerekse, şahsımın Yalvaç C. Başsavcısı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 3 meslektaşımız duruşmaya aldırılmış, ancak akabinde tutulan tutanaklar baromuza ulaştırılmış olup, konuya ilişkin kamera kayıtları Baromuzca istenerek, var olan olayda meslektaşlarımızın mağduriyetleri nedeni ile olayın takipçisi olacağımız ve gerekli mercilere müracaatta bulunacağımızın bilinmesini isteriz. İlgili konuyla ilgili de Kamuoyuna gerek Baro Başkanlığı olarak şahsım, gerekse Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanımızca açıklamalar yapılmış ve sizlerle paylaşılmıştır. Bu özverili çalışma büyük emeği olan Avukat Hakları Merkezi Başkanımız yönetim kurulu üyemiz Av. Ali Osman Altunbaşak’a da şükranlarımı sunarım. Adliyeler Bizimdir. Savunma hiçbir şekilde Yargılamada yok sayılamaz.                 

                   Bu faaliyet dönemimizde de yine rahatsızlanan, tedavisi devam eden, meslektaşlarımız olmuştur, kendileri ile bir büyük aile olmanın sorumluluğu ile ilgilenilmeye çalışılmış, acıları ve kederleri paylaşılmaya çalışılmıştır. Meslektaşlarımıza ve yakın aile bireylerine acil şifalar dileriz, ayrıntılı bilgiler resmi internet sitemizde an ve an yer almakta olup sizlere gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir ve verilmektedir.

                  Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek AVUKATLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN DER, TÜM BARO FAALİYETLERİMİZE KATILMANIZIN BAROMUZA GÜÇ KATACAĞINI BELİRTİR.

                   Saygılar sunarım.

                    31/03/2015

                                                             Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

                                                                        Isparta Baro Başkanı  

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28.DÖNEM 01/02/2015-01/03/2015 TARİHLERİ ARASI

5.FAALİYET RAPORU

         Sayın Meslektaşlarımız, 28.Dönemin 5.Faaliyet raporu olan 01/02/2015 tarihi ile 01/03/2015 tarihleri arası Baro Başkanlığımızın faaliyetlerini sizlere arz ederiz.

Bu dönem içerisinde de yine önceki dönemlerimize başlattığımız bir üstatla sohbet köşemize devam ettik ve önceki Dönem Antalya Baro Başkanlarından, şu anki TBB Başkanı Başdanışmanı Av.Zafer Köken’i Avukat evimizde ağırladık, üstadımıza ve katılan meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Yine Isparta Barosu Staj Eğitim Merkezince düzenlenen ve Avukat stajyerlerimizden Gökhan Sert’in sunumu ile zilyetlik konulu sunum gerçekleştirilmiştir. Meslektaşımıza ve staj eğitim merkezimize teşekkürü bir borç biliriz.

Yine Staj Eğitim merkezimizde staj yapmakta olan meslektaşlarımızın mesleki bilgi ve tecrübesinin arttırılması için TBB ile yaptığımız görüşme neticesinde Isparta Barosuna 50 kişilik TBB Eğitim merkezinde kontenjan ayrılmış ve genç stajyerlerimize yapılan duyuru neticesinde 18 kişilik başvuru neticesinde 18 genç Stajyer avukatımız Ankara’daki TBB Eğitim merkezinin misafiri olarak Ankara’ya gönderilmişlerdir. Gönüllü olarak bu çalışmaya katılan gençlerimize ve yine bu imkânı baromuza 50 kişilik kontenjanla açan TBB Başkanlığı eğitim merkezimize teşekkürü bir borç biliriz.

Yine Yönetim Kurulu Toplantılarımıza her Pazartesi günü Saat 16.30  da gündemli yapılmaya devam edilmiştir.

Önümüzde ki günlerde icra edilecek olan Avukatlar gününde Baromuzun faaliyetleri ve Yönetim Kurulu üyelerimiz arasına ki görev dağılımları şimdiden planlanmıştır.

Yine Türkiye’de Kamuoyunda infial uyandıran Özgecan kızımızın katledilmesi ile ilgili olarak gerek Isparta Baro Başkanlığımızın gerekse TÜBAKKOM’un basın açıklamaları gerek izinle gerekse yerel basınımızla paylaşılmış ve söz konusu olay lanetlenmiştir.

Isparta Valiliği Jandarma Alay Komutanlığınca düzenlenen kadına yönelik şiddet ve namus cinayetleri konulu toplantı Barida otelde yapılmış Baromuz adına Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunun katılmasına karar verilmiş ve Av.Ayfer Eseryel ile Av.Rabia Yumak ilgili toplantıya katılmışlardır.

Önümüze ki günlerde yapılacak olan Amasya Barosunun ev sahipliğinde yapılacak olan 4.Genç Avukatlar Kurultayına ise Baromuz adına Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ünsal Çankaya, meslektaşlarımız Av.Aybala İbişoğlu ve Av.Filiz Arseven’in katılmasına karar verilmiştir.

Kamuoyunda yine iç güvenlik paketi olarak adlandırılan “Polis vazife ve selahiyeti kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin torba yasa” yasa değişikliği ile ilgili TBB Başkanlığının basın açıklamaları ile yine sayın TBB Başkanımız Av.Prof.Dr.Metin Feyzioğlu’nun açıklamaları sitemizde ilan edilmiş ve sizlere de mail yolu ile duyurulmuştur. Kaldı ki bu konuda TBMM de yapılan Baro Başkanları ile gerçekleştirilen basın açıklamasına da Isparta Barosu olarak katılım sağlanmıştır.

Yine Isparta Yeni Adliyesi Avukat otoparkının girişi Avukat kimlik kartı ile yapılabilir hale getirilmiş olup meslektaşlarımıza hayırlı olsun deriz. Bu uygulamamız ile 3. kişilerce otoparkımızın kullanılmasının da önü kesilmiştir. Bununla da yetinilmemiş sayın Cumhuriyet Başsavcımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde otoparkımızdan adliye bahçesine de yine bir Avukat kartı ile geçiş sistemli bir kapı açtırılmış olup, bu geçiş sisteminin de meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.

TBB Kamu Avukatları Komisyonu üyesi Baromuzun Başkan Yardımcısı Av. Abdullah Çelik ile Isparta’daki Kamu Avukatlarımız, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ile bir araya gelmişler ve Kamu Avukatlarının çözümü gerekli sorunlarını dile getirmişlerdir.

Yine geçtiğimiz günlerde TBB Başkanlığınca başlatılan ve Hayat Ağacı adlı proje ile özellikle Uyuşturucu Madde ve bonzai ile mücadeleye ilişkin çalışma tanıtımı TBB’nin Hayat Ağacı Proje ekibince Isparta Hafız Demiralay Avukat evimizde tanıtılacak olup, bu tanıtıma katkıları olması için gerek Isparta Valiliği, Isparta Sağlık il müdürlüğüne, Emniyet Müdürlüğü ve Eczacılar odası, Tabipler odası gibi sivil toplum örgütlerine de gerekli duyurular yapılmıştır. Söz konusu toplantıya tüm meslektaşlarımız 01/03/2015 tarihinde davetlidir. Madde bağımlılığı ile savaşta tüm bireylerin el birliği yapması gerektiğini bir kez daha yenileriz.

Tema vakfı tarafından Isparta ilinde il temsilcisi aranmakta olup konuya ilişkin duyurular sitemize yapılmıştır. İlgilenen meslektaşlarımızın müracaat etmeleri önemle rica olunur.

Yine TBMM ne sunulan ve “Yabancıların Türkiye’de istihdamlarına ilişkin yapılması gereken değişiklik tasarısı ile ilgili olarak” Isparta Baro Başkanlığımızın görüş ve önerileri TBB’ne şahsım tarafından hazırlanarak gönderilmiş ve bu konuda ki eleştiri ve önerilerimiz sizlerle de sitemizde ilan edilmek üzere ve mail yolu ile sizlere duyulmuştur. Türk vatandaşı olma zorunluluğunun kaldırılması ile Yabancı avukatların ülkemizde hizmet vermesin sakıncalarını yeniler bu konuda ki karşı çıkışımızın sizlerinde malumu olduğunu belirtirim.

Isparta Defterdarlığınca gönderilen Anlaşmalı Matbaaların listesi yine sitemizde ilan edilmiş olup bu konuda da sizlerinde bu konuda ki basılı kâğıtlarını ilgili anlaşmalı matbaalarda bastırmasını öneriz.

Yine Isparta’nın yerel kanalı K 32’yi de Baromuz adına güncel olaylar ile ilgili basın açıklaması yapılmış ve gösterime girmiştir, kaldı ki Baromuzun yeni internet sitesinde de yine basında yer alan görsellerin de videoları paylaşılmaya başlanmış olup buradan da ilgili TV programları takip edilebilir. Yine Afyonkarahisar’ın yerel televizyonu olan Kanal 3‘ede yine Baromuz ile ve yine güncel konular ile ilgili şahsım tarafından açıklamalarda bulunulmuş olup bu açıklamalarda önümüze ki günlerde yayınlanacak olup, sizlere duyurulacaktır (ki ilan edilen tarihte montajlaması tamamlanamadığından yayınlanamamıştır).

Genç Stajyerlerimizden Av. Hatice Sümeyye Önal’ada yemin metni okutulmak sureti ile cübbesi giydirilmiştir. Kendisine ve Hocası Av.Funda Nanelidere Arınç’a da hayırlı ve uğurlu olsun deriz.

Yine İş ve İşçi bulma kurumundan Personel talep etmek isteyen meslektaşlarımıza gerekli duyurular yapılmış olup, meslektaşlarımızın İş ve İşçi kurumuna müracaat ederek personel talebinde bulunabileceklerini ve yasal bir kısım ayrıcalıklardan istifade edeceklerini ayrıntılı olarak sitemizde ilan ettik.

Yine TBB’nin 2015/6-5-14-15 sayılı Baromuzu da ilgilendiren Duyuruları Baromuzun Duyurular bölümünde ilan edilmiştir.

Yine Yalvaç ilçesinde ki meslektaşlarımızın Mal müdürlüğü ile ilgili sıkıntılar ile ilgili olarak gerek şahsımın yaptığı ikili görüşmeler gerekse Başkan yardımcımız Av. Abdullah Çelik’in ilçe temsilcimiz Av. Hayri Yüncü ile birlikte yaptıkları görüşmeler neticesinde var olan sıkıntı giderilmiştir.

Yine TBB Başkanlığında düzenlenen Kamu Avukatları kurultayına Baro Başkan Yardımcımız ve aynı zamanda TBB Kamu Avukatları Komisyonu üyesi Av. Abdullah Çelik’in katılmasına karar verilmiş olup kendisine teşekkürü bir borç biliriz

Yine İzmir’ de icra edilen Ege Bölgesi Baro Başkanları toplantısına ise Baro Başkan olarak tarafım katıldım katılım neticesinde ise 78 Baro Başkanı imzalı olarak Son yapılan Güvenlik paketinin hukuk devleti ve Hukuk güvenliğini yok edeceğine yönelik bir basın açıklaması yapılmış ve sizlere de duyurulmuştur.

Vergi haftası münasebeti ile Isparta Defterdar vekilimiz ve daire müdürleri Baromuza nazik ziyaret gerçekleştirmişlerdir kendilerini şükranlarımızı iletir vergi haftamız kutlu olsun deriz.

TBB Başkanlığınca başlatılan “Hayat Ağacı projesi” Uyuşturucu ile mücadele ye ilişkin tanıtım toplantısı TBB’nin değerli ekibi ile birlikte, Isparta ilinde ki ilgili Kurum ve Kuruluşlarının da temsilcilerinin de katılımı ile birlikte Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av. Ayfer Eseryel ve Av. Egemen Tanyıldız’ın yönetiminde gerçekleştirilmiştir. Meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunarız.

Yine Isparta Yerel Basın kollarından biri olan Cafe Life Dergisini Baromuza verdiği plaket törenine Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ayfer Eseryel katılmış olup meslektaşımıza ve yine Cafe Life dergisini değerli yöneticilerine teşekkürü bir borç biliriz.

Isparta Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Isparta şubesinde ise Yine “Hukuk Devleti, Demokrasi, Güvenlik paketi ve kadına karşı şiddet” konularında ki söyleşiye Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ayfer Eseryel katılmış olup kendisine teşekkür eder; Çağdaş yaşamı destekleme derneğine de bize bu imkanı verdiği için teşekkürü bir borç biliriz.

Hocalı katliamı Gerek TBB ce gerekse Baromuzun Basın açıklaması ile kınanmış ve bunun bir Soykırım olarak tescili talep edilmiştir.

Yine Staj Eğitim Merkezicimizce Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ünsal Çankaya’nın başkanlığında Kurgusal Duruşma programı Isparta Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda gerçekleştirilmiş olup Genç Meslektaşlarımızın bu çalışmasından dolayı kendilerini ve Staj Eğitim merkezimizi kutlarız.

Bu faaliyet dönemimizde de yine rahatsızlanan, tedavisi devam eden, meslektaşlarımız olmuştur, kendileri ile bir büyük aile olmanın sorumluluğu ile ilgilenilmeye çalışılmış, acıları ve kederleri paylaşılmaya çalışılmıştır. Meslektaşlarımıza ve yakın aile bireylerine acil şifalar dileriz, ayrıntılı bilgiler resmi internet sitemizde an ve an yer almakta olup sizlere gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir ve verilmektedir.

Yine Yabancı istihtam kanununda değişiklik öneren tasarıda Yabancı uyruklulara da Avukatlık yapabilmenin yolunu açılıyor olması nedeni ile bu konuda da TBB’ne TBMM’de sunulmak üzere tarafımca var olan yasal aksaklıkları dile getiren bir metin hazırlanmış ve gönderilmiştir ki Yabancıların Türkiye’de Avukatlık yapabilme yolunun açılmasının Anayasaya aykırı olduğunu tekrar yenileriz.

Tüm meslektaşlarımıza bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı büyük bir aile olmanın tek ses ve tek yürek olmanın örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek saygılar sunarım.

02.03.2015

Av.Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

Isparta Baro Başkanı

28. DÖNEM 01.01.2015 – 01.02.2015 TARİHLERİ ARASI 4. FAALİYET RAPORU

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

Göreve geldiğimiz günden itibaren düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ve bilgi aktarımının sağlanması için gerekli duyduğumuz Bir Üstatla Sohbetin konuğu olarak Isparta C. Savcısı Erol Taslak’ı Avukat evimizde ağırladık ve kendisi ile genç meslektaş ve stajyerlerimizi bir araya getirdik kendisine teşekkür ederiz.

Yine Stajyerlerimizden Av. Anakız Öncü ile Av. Ruhi Sezer’e, Av. Aysel Artan’a, Av. Rıdvan Önal’a, Av. Ecem Nalbant’a, Av. Taner Dalkılıç’a Hafız İbrahim Demiralay Avukat evimizde düzenlediğimiz yemin töreni ile Cübbelerini giydirdik, kendilerine ailelerine ve camiamıza ve değerli Hocaları Avukatlarımıza, Staj Eğitim Merkezimize ve değerli kadrosuna hayırlı olsun deriz.

Yine Isparta Denizbank Şube Müdürlüğünün katkıları ile Denizbank Özel Bankacılık Müdürü Harun Erbey tarafından meslektaşlarımıza Türkiye de ve Dünyada Ekonomik gelişmeler konusunda bilgilendirme toplantısı icra ettik, kendilerine ve katılımcılara teşekkürü bir borç biliriz.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Hakları Koordinasyon Müdürlüğünün toplantısına Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanımız Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ayfer Eseryel katılmışlardır, kendilerine teşekkür ederiz.

Yine Kanal 32 de yayınlanan Isparta da Ne var Ne yok programına Baromuz adına Baro Başkanı olarak katılarak güncel konular, Avukatlık Mesleğinin genel sıkıntıları ve çözüm önerileri ile Savunmanın Kutsallığı ile HSYK da ki son değişiklikler değerlendirilmiş ve canlı yayın programı sizlere sitemizde ilan edilmiştir.

Yine İstanbul Sultanahmet Meydanında ki Polis noktasına yapılan bombalı saldırı kınanmıştır, tekrar şehidimize Allah’tan rahmet dileriz ve bu olayın son olmasını arzularız.

Isparta Aydın Ocağı tarafından düzenlenen ve Suriye de Türkmen Gerçeği adlı programa Baromuz adına Yönetim Kurulu üyemiz Av. Egemen Tanyıldız katılmış olup, kendisine ve ilgili program nedeni ile Aydınlar Ocağı yöneticilerine şükranlarımızı sunarız.

Yine Avukat evimizde önceki Dönem Baro Başkanlarından Av. Turgut Kazan’ın sunumu ile Bir Üstatla Sohbet programı düzenlenmiş olup, kendisine şükranlarımızı sunarız

TBB ile Isparta Şifa Hastanesi arasında öncesinde girişimlerimiz neticesinde anlaşma imzalattırılmıştı, bu seferde yine Baromuzun girişimleri ile Isparta Özel Davraz Yaşam Hastanesi ile TBB arasında anlaşma imzalanmış olup, detaylar internet sitemizde ve maillerinizde paylaşılmıştır, meslektaşlarımıza hayırlı olsun. TBB Başkanlığının henüz çoğu ilde anlaşmalı hastanesi bulunmazken ilimizde iki hastane ile yapılan anlaşma nedeni ile de TBB Başkanımız ve değerli yöneticilerine de teşekkürü bir borç biliriz.

Yine Isparta Valiliğince düzenlenen gösteri yürüyüşleri güzergahının belirlenmesi toplantısına Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Ünsal Çankaya katılmışlardır, kendisine teşekkür ederiz.

TBB tarafından 5 Nisan Avukatlar günü münasebeti nedeni ile organize edilen Makale, Şiir, Fotoğraf konusunda ki açılan yarışmalara ilişkin duyurular sitemizde ve mail ortamında sizlere duyurulmuş olup, bu konuda meslektaşlarımızın başvurularını bekler, şimdiden teşekkür ederiz.

Denizli Baro Başkanlığının satın aldığı arazi üzerine inşaatı TBB tarafından yapımına başlanan Baro Sosyal tesisinin temel atma törenine TBB Başkanımız Av. Prof Dr Metin Feyzioğlu ile birlikte bir kısım Baro Başkanları eşliğinde katılım sağladık, Denizli Barosuna hayırlı olsun deriz.

Adli Yardım Ön büro hizmetleri ile ilgili yeni nöbet listemizi yayınladık, meslektaşlarımıza hayırlı olsun. Ancak 2015 yılı itibariyle Adli Yardım ödeneklerinde ki kısıtlama öncesinde gerek TBB’nin duyuruları ve Bakanlık duyuruları sizlere de gönderilmiş idi, bu doğrultuda var olan Adli Yardım ödeneklerinde ki daralma nedeni ile nöbetlerimiz haftada 5 günde  2 güne indirilmiş, ancak nöbet ücretlerinde bir değişiklik yapılmamıştır.

Isparta Baromuzun Staj Eğitim Merkezi Değerli Başkanı önceki dönem Baro Başkanlarımızdan Av. Çetin Aköz Başkanlığında eğitim kadrosunun da katılımı ile açılmış olup, Staj Eğitim Merkezimizin çalışmalarında başarılar dileriz.

Baromuza giriş keseneği yıllık kesenek aidat v.d rakamlar memur maaş katsayısındaki artışa göre oranlanarak yeniden düzenlenmiştir, meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

Yine Adalet Bakanlığınca ilan edilen Avukatlık Asgari Ücret tarifesi siz saygıdeğer meslektaşlarımıza duyurulmuş ve aynı zamanda göreve geldiğimiz günden bu yana düzenlediğimiz 2015 yılı Baro Başkanlığımızın tavsiye niteliğinde ki Avukatlık Asgari Ücret tarifesi de düzenlenerek sizlere ilan edilmiştir. Meslektaşlarımızdan ricamız tavsiye niteliğinde ki Baromuzun 2015 yılı Avukatlık asgari ücret tarifesine riayet edilmesini önemle rica ederiz. Bu tarifeye riayet etmemiz tüm meslektaşlarımızın menfaatine olduğunu belirtiriz.

Denizli ziyaretimiz esnasında Önceki Dönem Isparta C. Başsavcımız Mustafa Yıldırım da makamında ziyaret edilmiş olup, selamlarımız iletilmiştir.

TBB Başkanlığı Ankara da düzenlenen İnsan Hakları toplantısına Baro Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ünsal Çankaya katılmışlardır, kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

Stajyer Avukat Av. Hüseyin Koç tarafından Staj Eğitim Merkezinde ki sunumu ile yapılan başarılı çalışmasından dolayı kendisine ve Staj Eğitim Merkezine teşekkürlerimizi sunarız.

Isparta Yeni Adliye Sarayı Avukat Otoparkı ile Yalvaç, Şarkikarağaç Avukat bekleme odalarımızın girişlerini Avukat Kimlik Kartı ile gerçekleştirilmesi için TBB’nin teknik ekibinin çalışmaları tamamlanmıştır, meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminin 1. yarısı nedeni ile düzenlenen Nazmiye Demirel İlköğretim okulunda ki törene Baromuz adına katılım sağladım, Tüm Meslektaşlarımızın evlatlarına ve öğretmenlerimize iyi tatiller diler, başarılarının devamını dileriz

TBB Başkanlığında icra edilen 30. Başkanlar toplantısına Baromuz adına katılım sağladık ve TBB de sizler adına yapmış olduğumuz konuşma metnini de sitemizde ilan ederek sizlere duyurduk. Tahkim Kuruluna yapılan seçime de yine Isparta Barosu adına Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Ayfer Eseryelin’ adaylığı ile temsilimizin sağlanmış olmasından dolayı da ayrıca teşekkürü bir borç biliriz.

TBB Eğitim Merkezi tarafından 2. Dönem eğitim çalışmaları ile ilgili Baromuz adına yapılan Başvurunun kabulü üzerine TBB eğitim kadrosu tarafından İlimizde icra edilecek olan Anayasal Bireysel Başvuru Hakkı, Vergi Hukuku, Borçlar Hukuk, Aile Hukuk ve Mal Rejimlerine ilişkin seminer tarihleri sizlere duyurulmuştur. Meslektaşlarımıza hayırlı olsun der, bu tarihlere göre takvimlerini şimdiden düzenlemelerini rica ederiz.

TBB’nin son torba yasa ile yapılan kısıtlama nedeni ile Avukatın dosya inceleme yetkisinin kısıtlanmasına ilişkin basın açıklaması sitemizde ilan edilmiştir, yine TBB’nin son dönemde yapılan emniyet operasyonları ile ilgili basın açıklaması yine sitemizde ilan edilmiştir.

TBB’nin 2014/103-2015/3-2015/2-2015/5-2015/4 sayılı duyuruları sitemizde ve mail yolu ile sizlere duyurulmuştur.

Yine Isparta borusunu resmi internet sitesi ispartabarosu.org.tr adresi yenilenmiştir. Meslektaşlarımızın akılı telefonlarda bu uygulamayı da kullanabileceklerini belirtir, tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun deriz.

Bir önceki faaliyet raporunda da belirttiğimiz şekilde Baromuz Yönetim Kurulu üyelerince düzenli olarak yönetim kurulu toplantılarımızı gündemli olarak gerçekleştirdiğimizi ve kısa kararların da sizlere sitemizde ilan edildiğini belirtir, toplantılarımızın her hafta Pazartesi günü saat 16.30 da icra edildiğini bu nedenle siz saygıdeğer meslektaşımızın da toplantılarda görüşülmesini istediğiniz gündem maddeleri olur ise toplantı öncesinde Baromuza yazılı olarak ilgili konuları bildirmenizin bizleri memnun edeceğini şimdiden beyan ederiz.

Isparta Baromuza TBB’ce alınarak süresiz olarak tahsis edilen Isparta Barida Otel karşısında ki binamız ile ilgili mimari çalışmaların neticelendiğinde, TBB de ki ihaleler aşamasının beklendiğini en kısa sürede inşaat çalışmalarının da başlamak üzere olduğunu sizlere müjdeleriz.

Baromuz ile ilgili Yerelde ve Ulusalda çıkan haberler ve gazete manşetleri de yine her zamanki gibi baromuzun resmi sitesinde yer almış ve sizlerle paylaşılmıştır

Yine bu dönemde Rahatsızlanan, Doğum yapan ve halen tedavi görmekte olan meslektaşlarımız bulunmaktadır. Kendilerini Baromuz adına an ve an ziyaret ettik selamlarınızı ilettik, kendilerine acil şifalar diler ve aynı zamanda dünyaya gelen bebeklerine ömür boyu mutluluklar dileriz. Ayrıntılı bilgiler baro sitemizde bulunmaktadır.

Tüm Meslektaşlarımıza,  bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı BÜYÜK BİR AİLE OLMANIN, TEK SES TEK YÜREK OLMANIN örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek;

Saygılar sunarız.

02/02/2015

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

Isparta Barosu Yönetim Kurulu Adına

Isparta Baro Başkanı

 

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. DÖNEM 01.12.2014  –  01.01.2015 TARİHLERİ ARASI

3. FAALİYET RAPORU

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. Olağan Genel kurulumuzun icrasın neticesinde, 3. Faaliyet Raporumuz ile sizlerle yeniden buluşmanı sevincini yaşıyoruz. Başta Tüm meslektaşlarımın,2015 yılında sağlıklı mutlu ve huzurlu ve aynı zamanda da bol kazançlı bir yıl geçirmesini temenni ediyorum. Acısı ile tatlısı ile 2014 yılını geride bıraktık, 2015 yılı Meslektaşlarımız ile birlikte tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Acısız,Kedersiz, müreffeh bir yıl olsun der saygılar sunarım.

Sizlerinde bildiği üzere Baromuzun Ajanda, Takvim, Masa Takvimi ve amblemli kupasını sizlere ulaştırdık, sizler daha iyilerine layıksınız.Güle güle kullanın.

Yine büyük bir katılım ile TBB ve Isparta Barosu iştiraki ile TBB nin bu dönem ki ilk eğitim çalışmasını Prof Dr Ferudun Yenisey ve Prof Dr Ayşe Nuhoğlu ve Askeri Yargıtay Onursal Başkanı Fahrettin Demirağın katılımı ile Adliye Sarayı konferans salonunda çok yoğun bir katılım ile gerçekleştirdik: CMK seminerine katılan tüm meslektaşlarımıza katkılarından dolayı şükranlarımızı sunarız.

Yine bir öncesinde de Yine Isparta Baromuzca organize edilen, ve Stajer Avukat Gökhan Şahin’in daveti ile Marmara üniversitesi Hukuk Fakültesi Hocalarından Prof Dr Ahmet Caner Yenidünya ile TCK da ki son değişikliklere ilişkin seminerimizi Avukat evimizde icra ettik yine yoğun katılımınız için şükranlarımızı sunarız.

TBB nin 2014/99-97 sayılı duyuruları sitemizde ilan edilmiştir.

Denizbank ile yaptığımız anlaşma uyarınca afili kart sahibi meslektaşlarımıza 100,000,00 TL limitli mesleki sorumluluk sigortası poliçesi ücretsiz olarak dağıtılmıştır ve dağıtımı devam etmektedir, hayırlı olsun

Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ali Osman Altunbaşak rahatsızlanmış, ameliyat olmuştur, kendisi sizler adına ziyaret edilmiş olup acil şifalar dileriz.

Ankara Üniversitesi 1984. yılı mezunlarının 30. yıl buluşmasına ilişkin duyuru sitemizde sizlere ilan edilmiştir.

TBB nin 2014/79 sayılı duyurusu ile Adli Yardım ödemeleri ve Maliye Bakanlığının resmi yazışmalar neticesinde ödeneklerin dışında avans gönderilemeyeceği ve Adli Yardım ile ilgili harcamaların daraltılması gerektiği tarafımıza bildirilmiş, son olarak da Baro başkanlığımızın talep te bulunduğu Adli Yardım ile ilgili nakdi talep de TBB ce yerine getirilememiştir, bu konuda da sitemizde ve facebook hesaplarında sizleri bilgilendirdik.

Yine İdare İstinaf Mahkemeleri açısından Konya iline Isparta da dahil olmak üzere Antalya, Burdur, Afyon, Adana, Mersin ilerini bağlanması nedeni ile gerek TBB ne gerekse Adalet Bakanlığına yazılar yazarak öncelikle Isparta da olmadığı taktirde ise Antalya da kurulmasını talep ettik ancak taleplerimize olumsuz cevap verilmekle Konya ili idari istinaf bölgesine bağlanmış bulunmaktayız.

Kadına karşı şiddetle mücadele günü nedeni ile Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ayfer Eseryel’in konuya ilişkin basın açıklaması gerek sitemizde gerekse kamuoyunda paylaşılmıştır.

Yine TBB Başkanımız Av. Prof Dr Metin Feyzioğluna 2014 yılı Baş Öğretmen ödülünün verilmesi nedeni ile Antalya ilinde düzenlene törene şahsım ve yine Yönetim Kurulu üyemiz Av. Cengiz Kayhan ve TBB disiplin kurulu üyemiz Av. Faik yıldız ile katıldık ve sizlere duyurduk hayırlı olsun.

Son kararname ile Adliyemize atanan Hakim Necdet Aslan Baro Başkanlımıza nezaket ziyaretinde bulundular tüm meslektaşlarımıza sevgi ve saygılarını ilettiler, silere sitemizde duyurduk.

Yine Avukatların Hakimler gibi işlediği suçlarda yargılanıyor olması nedeni ile aynı şekilde Hakim ve Savcılar gibi de özlük hakları olması açısından Silah Ruhsatı ve Yeşil Pasaport konusunda taleplerimizi Adalet Bakanlığına ve yine TBB ne ilettik. Adalet Bakanlığı ise talebimizin Avukatlık yasası hazırlama Bilim Kuruluna iletildiği belirtiler, konuya ilişkin yazışmalar sitemizde ilan edildi. Yine Yeşil Pasaport talebimiz son torba yasa görüşmelerinde ise Adalet Bakanlığını oluruna karşın içişleri bakanlığını reddi nedeni ile olumsuz karşılandı, bu da tüm Avukat camiasını üzdü.Konu sizlere sitemizde duyuruldu.

Yine Engelliler gününe ilişkin olarak Baromuzun Basın açıklaması, sitemizde ve tüm kamuoyunda ilan edildi.

Yine Isparta Adliyesi Avukat otoparkı ile Yalvaç ilçemiz Avukat bekleme odasının Baro kart ile açılması konusunda kara alınarak bu konuda ki teknik altyapının sağlanmasına başlandı.

10 Aralık insan hakları günü nedeni ile Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ünsal Çankaya tarafından konuya ilişkin basın açıklaması hazırlanarak gerek sitemizde gerekse kamuoyunda sizlerle paylaşıldı

Yine Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 80. yılında tarafım bir basın açıklaması ile baromuzun sesi kamuoyuna ve sizlere resmi internet sitemizde duyuruldu.

Eski adliye bahçesinde buluna ve önceki yıllarda Meslektaşlarımızın katkısı ile inşa edilmiş olan ve sonucunda da Hakim ve Savcı lokali olarak hizmet veren lokalin ismi C. Başsavcımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde Hukukçular lokali olarak değiştirilmiştir, bu konuda C. Başsavcımıza teşekkür eder, meslektaşlarımıza hayırlı olsun deriz.

Yine sitemizde sizlerin ücretsiz olarak hizmetine sunduğumuz Leges Yazılıma ait içtihat programının Dijital veritabanı da ücretsiz olarak sizlere sunulmuş olup sitemizde ilan edilmiştir.

6572 sayılı torba yasaya ilişkin TBB nin görüş ve düşünceleri sitemizde ilan edilmiştir.

TBB Eğitim merkezinin önümüzde ki günlerde Isparta da gerçekleştireceği eğitim çalışmaları ile ilgili görüş ve önerilerimiz ve konu başlıklarına ilişkin TBB ne yazılı talepte bulunulmuştur.

Toplumsal Eğitim akademisi tarafından bilirkişilik ile ilgili eğitim çalışması yapılacağı duyurulduğundan konuya ilişkin ilan sitemizde sizlere aktarılmış olup ilgili konuda talebi olan meslektaşlarımızın baro kalemine isimlerini yazdırmaları halinde ilgili akademi ile görüşülerek Isparta ilinde de eğitim çalışmasını yaptırılması sağlanacaktır meslektaşlarımıza tekrar duyurulur

Yine TBB nin 2014/106 sayılı duyurusu ile gerek hukuk gerekse Ceza mahkemelerinde duruşma tutanağı vermeyen mahkemelerin tespiti istenmiş olup konuya ilişkin olarak yazısı olarak Baro başkanlığımıza verilecek bilgilerin TBB ile paylaşılacağı sitemizde sizlere duyrulmuştur. Duruşma tutanağı vermeyen mahkemelerin tespiti halinde Baro kalemimize bilgi verilmesi önemle rica olunur.

Pakistan’da olan öğrencilere yönelik katliam ile ilgili Baromuzun ve TBB nin basın açıklaması sitemizde sizlere duyurulmuştur

Isparta C. Başsavcımız ve Sütçüler C.Savcımız ile yapılan görüşmeler neticesinde Sütçüler adliyesinde de ki birkaç yıldan bu yana ödenmeyen CMK ödemeleri ile ilgili olarak yapılan çalışmalar neticesinde en kısa sürede ödemelerin yapılacağı sözünü aldık, bu tarihten sonra da teknik aksaklıklara mahal bırakılmayacağı sözünü sizlere sitemizden ulaştırdık.

İstanbul Tahkim merkezine 10 yılık Avukatlar arasından Baro Başkanlarınca 17/01/2015 tarihinde üye seçiminin olduğu sizlere duyurulmuş olup konuya ilişkin aday olmak isteyen meslektaşlarımızın ilgili belgeleri hazırlayarak TBB ne veya da Baromuza müracaat etmeleri önemle rica olunur konuya ilişkin ilanlar sitemizde yapılmıştır

Isparta Emniyet müdürlüğünün Çokep kapsamında ki Avrupa birliği projesi kapanış toplantısına Başkan yardımcımız Av Abdullah Çelik ile birlikte Baromuz adına katıldık.

Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine yeni getirilen Sayın Mahmut Zadeoğlu nu AV. Abdullah Çelik,Av. Cengiz kahyanla birlikte ziyaret ettik ve sitemizde ilan ettik

Yine son torba yasa ile bazı suçlarda Avukatın dosya inceleyememesinin sakıncalarına ilişkin TBB nin Basın açıklaması sitemizde ilan edilmiştir.

Yine Yönetim kurulumuz ile birlikte TBB başkanımız Av. Prof Dr Metin Feyzioğlunu ve aralarında baromuzu da temsil eden TBB disiplin kurulu üyesi Av. Faik Yıldız’ın da bulunduğu Barolar birliği disiplin kurulu üyelerini Ankara da ziyaret ettik, Ankara ziyaretimiz esnasında TBMM de hazır olan Isparta Milletvekillerimizden Meslektaşımız Av. Recep Özel ile Süreya Sadi Bilgiç’i ziyaret ettik.

Yine öncesinde Baromuzda da aynı yaşadığımız üzere Gaziantep Barosu Avukatlarından Av. İsmail Akkaya’nn hunharca öldürülmesi üzerine bizzat şahsım Birlik başkanımız ile birlikte Gaziantep’e hareket ederek Gaziantep Barosunun acısına ortak olduk.Meslektaşımıza Allahtan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dilediriz. Allah bir daha Meslektaşlarımıza ve hiç kimseye böyle acı olaylar yaşatmasın.

TBB tarafından başlatılan Uyuşturucu ile ve Bonzai adlı maddeye gençlerimizin ve çocuklarımızın mahkum olmaması adına başlatılan projeye dahil olduk yönetimimiz ile birlikte tanıtımına katıldık ve Yerelde de K. 32 de de bu programı tanıtarak her ilgilenenlere TBB ve Baromuz adına çağrıda bulunduk toplumumuzun karatılmamasına karşı durma adına 444 84 98 nolu telefona ilgililerin ulaşmalarını sizlerin de sağlamasını rica ederiz.

Isparta Valiliğinde Gösteri ve Yürüyüşlerin düzenlenmesine ilişkin toplantıya Baromuz adına Av. Ünsal Çankaya katıldılar

Yine Antalya Barosunca düzenlenen Yasa tekniği ve Türkiye de ki durumu adlı panele Gaziantep’te ki meslektaşımızın cenazesine katılmamız nedeni ile Baromuz adına Yine Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ünsal Çankaya katıldılar.

Yine Kahramanmaraşta düzenlenen TBB Genç Avukatlar Kurultayına yine Baromuz adına Av. Ünsal Çankaya ile Genç Stajerimiz Stajerler temsilcisi Stajer Avukat Ahmet Ali Ünal katıldılar kendilerin şükranlarımızı sunarız.

Isparta Sanat ve Fotoğraf derneğinin Iyaş da ki sergisine ise Baromuz adına Av. Egemen Tanyıldız ve Av. Ali Burak Yıldız katıldılar kendilerine ve yine Dernek üyesi Av. Gülnur Özyurt’a teşekkürü birn borç biliriz.

Yine Bu ay içerisinde trafik kazası geçiren ve rahatsızlanan, evladı olan meslektaşlarımız oldu her an ve dikkat sizleri haberdar etmeye çalıştık ve meslektaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret gösterdik kendilerine geçmiş olsun, hayırlı olsun dileklerimizi ilettik iletmeye özen gösterdik

Bir yıl öncesinde TBB ile Isparta Özel Şifa hastanesi arasında Meslektaşlarımız adına anlaşma imzalanmış idi, bu sefer ise Isparta Özel Davraz Yaşam Hastanesi ile de yine siz meslektaşlarımız adına TBB arasında anlaşma yapılmış olup daha birçok ilde bu tür bir anlaşma yok iken ilimizde iki hastane ile TBB nin yaptığı anlaşma için TBB ne şükranlarımızı sunarız.

Yine Önceki Dönem İstanbul Baro Başkanı AV. Turgut Kazan ile genç meslektaşlarımız ve sizleri Avukat evinde bir üstatla sohbet köşemizde bir araya getirdik, katılan meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Ankara ziyaretimiz esnasında Cumhuriyetimizin Kurucusu İlk Cumhurbaşkanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Naşını da ziyaret ederek Ruhu şad olsun diyerek dualarımızı gönderdik.

Tüm Meslektaşlarımıza,  bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı BÜYÜK BİR AİLE OLMANIN, TEK SES TEK YÜREK OLMANIN örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek;

Saygılar sunarız.

31/12/2014

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

Isparta Barosu Yönetim Kurulu Adına

Isparta Baro Başkanı

28. DÖNEM 01.11.2014 – 01.12.2014 TARİHLERİ ARASI

2. FAALİYET RAPORU

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM

28. Olağan Genel kurulumuzun icrasın neticesinde, Baro Başkanlığımıza yapılan hayırlı olsun ziyaretleri bu ayda devam etti, C. Savcımız Erol Taslak, Aile Mahkemesi Hakimimiz Müdai Kırıcı, Yine Cumhuriyet Baş Savcımız Mustafa Kemal Çokdinç ve değerli eşleri Aile Mahkemesi Hakimi Gülşah Çokdinç, Isparta 3. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi ve Seçim Kurulu Başkanı Hakim Hasan Çınar, Adalet Komisyonu Başkanımız Hakim Sayın 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Yürekli, Baka Genel Sekreterimiz Tuncay Engin, SDÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr Faruk Turan ile Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Abdurrahman Kavasoğlu Isparta Kent Konseyi Engeliler meclisi Sayın başkan ve üyeleri, Altı nokta Körler Derneği değerli Başkanı ve üyeleri, Baro Başkanlığımız ve yönetim kurulu üyelerimizi sizler adına ziyaret ettiler

Yine TBB nin Staj Kredilerinin geri ödenmesi ile ilgili yayınlandı 2014/90 sayılı duyurusu sitemizde ve facebook hesapları ile ve mail adresleri ile sizlere duyuruldu

Yine 2014 yılı sonu itibariyle meslektaşlarımızı bir araya getirme, adına Bezmi keyf de ailelerimiz ile birlikte Baro Başkanlığımızca kahvaltı düzenlenmiş ve çok yoğun bir katılım ile birlik ve beraberliğimiz bir kez daha tescillenmiştir. Kahvaltıda Önceki dönemlerde Baromuzun her kademesinde görev almış olan meslektaşlarımıza TBB Başkanımızın gönderdiği teşekkür yazıları ile kalemleri de dağıtılmıştır.

Yönetim kurulu toplantılarımız yine gündemli olarak her hafta bir defa bazen iki defa olmak üzere yapılmaya ve kısa kararlar ile toplantı neticesinde alına kararlar sizlere internet sitemizde ilan edilmeye devam edilmiştir.

Gaziantep 4. Ağır ceza Mahkemesinin kararı uyarınca sanık ile müdafiinin yan yana oturmasının gerekli olduğu (Savunmanın selameti açısından)  na ilişkin karar yine resmi internet sitemizde ilan edilmiştir.

4 yıldan bu yana düzenlediğimiz Gerek meslektaşlarımıza gerek Adliye Çalışanları ve Hakim ve Savcıları ile tüm adliyede ki halkımızın iştirak ettiği Aşure ayı münasebeti ile Baromuzun Aşuresini sizlere ikram ettik.

S.D.Ü Hukuk Fakültesinin konuğu Sayın Türkiye Noterler birliği Başkanı Yunus Tutarın söyleşisine katılım sağladık; ve yine Meslektaşlarımızın Avukat vekaletlerinin kapsamı ve dar kapsamlı olması nedeni ile var olan mağduriyetlerini yerinde Noterler Birliği Başkanına ilettik, ve ilgili sıkıntının giderileceği sözünü aldık.

Çanakkale Şehitlik gezisi organize edilmiş ancak mevsim şartlarının kış olması ve hava şartlarını ağırlaşması nedeni ile gezimizi bahar aylarına tehir ettik.

2015 yılında kullanacağımız Baromuzun Ajanda, Masa takvimi, Duvar takvimi ve yılbaşına özel sizlere küçük armağanları tespit ederek, basım ve imalat siparişlerini verdik. En kısa sürede de sizlere dağıtımını gerçekleştireceğiz.

Yine Isparta Kapalı Cezaevi Müdürleri ziyaret edilmiş, meslektaşlarımızın dilek ve temennileri kendilerine iletilmiştir.

Sütçüler Adliyesince Meslektaşlarımıza ödenmesi gereken ve uzun süredir ödemesi (Bütçeleştirmenin yapılamaması nedeni ile) gerçekleştirilmeyen sıkıntımız ilgili makamlara iletilmiş. Isparta C. Başsavcımız ve Sütçüler C.Savcımız ile görüşmeler yapılmış ve var olan aksaklığın giderilmesi istenmiş olup bu günlerde var olan aksaklıkların giderileceği ve ödemelerin en kısa sürede gerçekleşeceği müjdesini buradan vermek isteriz.

Yönetim Kurulu üyemiz Av Ali Osman Altunbaşak rahatsızlanmış olup, kendisi yönetim kurulu üyelerimle birlikte sizler adına ziyaret ettik ve acil şifalar diledik.

Danıştayın Duruşmalı işlerde Avukatlık Ücretinin daha fazla olmasına yönelik kararı Resmi internet sitemizde ilan ettik.

Türkiye Boralar Birliği ile Türkiye Noterler Birliği arasında yapılan protokol neticesinde TNBKEP Yasal güvenli e yazışma ile ilgili tanıtımlar sizlere resmi sitemiz ve mail ortamında duyurulmuştur.

Yine Adalet Komisyonunda görüşülmekte iken Avukatlara yeşil pasaport verilmesi yönünde Adalet Bakanlığın olumlu görüşüne karşın Avrupa birliği Bakanlığının reddi ile bu talebimizin en azından genel kurulda kabul edilebilmesi için tüm Isparta milletvekillerimize konu ile ilgili yazılar yazılmış ve talebimiz iletilmiş ve sizlere yapılan duyurular ile de twittir da bulunan avukatayeşilpasaport adresine mesajlarımız iletilerek kamuoyu çalışması yapılmış, bununla da yetinilmemiş 80 baro başkanı ile yapılan görüşmeler ile aynı çalışmayı onların yapması istenmiş ve İzmir Baro Başkanlığının konuya ilişkin basın açıklamasına baromuz adına imza konmuştur.

4 yıldan bu yana devam ettire geldiğimiz üzere Hafız İbrahim Demiralay Avukat evimizde ki Bir üstatla sohbete, üstatlarımızdan Av Raşit Akpınar ile Av. Nurten Bozoklu ayrı ayrı Konuk edilmiş, genç stajer ve meslektaşlarımız ile tecrübeyi bir araya getirerek bilgi akışını sağlamaya çalıştık.

Yine Staj Eğitim merkezimizce düzenlenmekte olan stajerlerimizin staj bitirimine esas olan seminerler kapsamında Stajer Avukat Rıdvan Önel HMK da senet konulu seminerini Hafız İbrahim Demiralay Avukat evinde, stajerlerimize ve sizlere takdim etmiştir.

Yine Baromuz stajerlerlerinden ilk olarak Emine Demirayak, Serap Demirekin, Havva Nur Çaylak, Cennet Ünveren, Semiha Önder,Melek Öztürk, Nazire Zorbaz’ın Avukatlık andı ve Cübbe merasimi bir düğün havasında Hafız İbrahim Demiralay konağında yapılmış ve genç meslektaşlarımız Avukatlık mesleğine ilk adımlarını atmışlardır. Hemen akabinde yine Stajerlerimizden Muhammet Ali Kaya’nın Avukatlık yemini ve Cübbe merasimi gerçekleştirilerek bu dönem içerisinde aramıza katılan genç meslektaşlarımıza hayırlı  ve uğurlu olsun deriz

10 Kasım tarihi itibariyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışı nedeni ile bir Baromuzun basın açıklaması kamuoyu ve sizlerle paylaşılmış ve ilgili törenlere katılarak Atatürk’ün ruhu şad edilmiştir.

25 Kasım Kadına karşı şiddete Hayır diyerek, Kadın ve Çocuk hakları komisyonumuz ve Başkanınca hazırlana basın açıklamamız Kamuoyu ile paylaşılmış ve çeşitli basın organlarında yazılı ve görsel olarak kadına karşı şiddete dur diyerek kamuoyu çalışması yapılmıştır.

24 Kasım Öğretmenler günü münasebeti nedeni ile Baromuzun Basın açıklaması Gerek Milli Eğitim Müdürlüğü ve gerekse Kamuoyu ve sizlerle paylaşılmıştır Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

TBB Başkanımız Sayın Av. Prof Dr Metin Feyzioğlu’na Baş Öğretmen Ödülünün verilmesi nedeni ile TBB Disiplin Kurulu üyemiz Sayın Av Faik Yıldız ile birlikte Antalya iline gidilmiş ve ilgili ödül töreninde bulunularak başkanımıza sevgi ve saygımız iletilmiştir.

Yine Baromuz mensubu olan Avukatların ve ailelerinin keman ve piyano dersi almak isteyenlere ilişkin alınan özel bir ders ücreti fiyatı ile ilgili duyurular yapılmış, bununla da yetinilmemiş ve yine Borumuza ait bir Kora ve tiyatro topluluğu kurmak için gerekli ilanlar yapılarak Isparta Barosu Korosunda çalışmak isteyen gönüllü meslektaşlarımızdan isimlerini Baro kalemine yazdırmaları rica edilmiştir, ilgili müracaatlarınızın yapılmasının hemen akabinde çalışmalara başlanacaktır.

29/11/2014 tarihinde Hafız İbrahim Demiralay Konağı Avukat evimizde Saat 10.00-13.00 arasında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof Dr Ahmet Caner Yenidünya tarafından tüm meslektaşlarımıza Ceza Hukukunda ki son değişikliklere ilişkin soru ve cevapla seminer verilecektir tüm meslektaşlarımız davetlidir.

13/12/2014 tarihinde TBB Eğitim Merkezi tarafından Düzenlenen ve Prof Dr Ferudun YENİSEY ile bir çok hocamızın katılımı ile CMK Semineri düzenlenecek olup konuya ilişkin çalışmalar önümüzde ki günlerde sizlere ilan edilecektir tüm meslektaşlarımızın ve stajerlerimizin katılımı ile gerçekleştirilecek olan ve Adalet Sarayı Konferans salonunda yapılacak çalıştaya katılmanız bizler için önemli olup, seminer sonunda sertifika verilecektir

Adalet Bakanlığınca Antalya Bölge İdare Mahkemelerinin İdare Mahkemesine çevrilerek Konya da istinaf Mahkemesi oluşturlmak sureti ile Isparta,Burdur,Antalya illerinin Konya istinaf Mahkemesi bölgesine bağlanacak olması nedeni ile Adalet Bakanlığına Coğrafi konum nedeni ile istinaf Mahkemesinin Antalya da kurularak Isparta ilinin Konya ya değil Antalya bağlanmasının daha yerinde olacağı yazı ile bildirilmiş olup sizlere de ilgili yazımız resmi internet sitemizde ilan edilmiştir.

Tüm Meslektaşlarımıza,  bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı BÜYÜK BİR AİLE OLMANIN, TEK SES TEK YÜREK OLMANIN örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Sizlerin destek, katkı önerilerinizin ile eleştirilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek;

Saygılar sunarız.

31/11/2014

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

Isparta Barosu Yönetim Kurulu Adına

Isparta Baro Başkanı

 

1. FAALİYET RAPORU

28. Olağan Genel kurulumuzu icra ettik, Öncelikle Şahsıma ve Tüm Yönetim, Disiplin, Denetim ve Delegeliğe adaylığını koyarak Isparta Barosuna hizmet için yarışa talip olan bizlere gösterdiğiniz büyük katkı ve destek için teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Önemli olanın, Baromuza hizmet için girdiğimiz yarıştır, bu yarışın kazanan veya kaybedeni yoktur asıl kazanan Isparta Barosu olmuştur.  Sağ olun var olun.

 

Genel Kurulumuzun divanında görev yapan Üstatlarımız Av. Güngör Çakmakçıya-Av. Mehmet Çelebiye-Av. Nurten Bozoklu ile Av. Binnaz Yalçın Gök’e şükranlarımızı sunarız. Yine Genel Kurulumuza katılarak bizi onurlandıran TBB Yönetim Kurulu üyemiz Bursa Barosu Avukatlarından AV. Ali Arabacıya da teşekkür ederiz. Yine resmi görevi nedeni ile genel kurulumuza katılamayarak anlamlı telgrafı ile bizi yalnız bırakmayan Baromuzun mensubu Isparta Milletvekili Av. Recep Özel’e de, şükranlarımızı sunarız.

 

Yoğun bir katılım ile gerçekleştirdiğimiz ve Isparta Barosuna yaraşır olgunluk ile gerçekleştirdiğimiz genel kurulumuz neticesinde ki sonuçlar itibariyle görev dağılımımızı yaptık, Görev dağılımlarını sizlerle paylaştık. Görev dağılımlarında hiçbir oylamaya mahal bırakmaksızın, görev alan meslektaşlarımızın görüş ve önerileri ile belirleme yaptık. Görev dağılımları neticesinde, henüz seçimimizin üzerinden bir ay gibi kısa bir süre dahi geçmemiş iken 2 yönetim kurulu toplantısını gündemli olarak gerçekleştirerek çalışmalarımıza hiç ara vermeden başladık, tüm meslektaşlarımıza ve Baromuza hayırlı olmasını dileriz.

 

 

Genel Kurulumuzu takiben hemen ilk yönetim kurulu toplantımızı yaparak, kaldığımız yerden çalışmalara başladık. Sizlere de ilan ettiğimiz üzere Komisyonlarımızı yeniden dizayn ederek, gönüllü meslektaşlarımızdan oluşan bir kadro kurmaya çalışıyoruz, Sizlerin talep ve istekleri ile komisyonlarımızı oluşturarak çalışmalarına başlatacağız.

 

Seçim öncesinde planlanan Türkiye Barolar Birliği, Isparta Baro Başkanlığı ile Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesinin organize ettiği ve aynı zamanda TBB tarafından maddi destek sağlanarak düzenlenmiş olan Türkiye Çapında ki Usul Hukukçularını bir araya getirildiği Usulcüler sempozyumu icra edildi. Toplantıya Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ali Arabacı ile TBB Disiplin kurulu üyesi Önceki dönem baro başkanımız AV. Faik Yıldız ile birlikte katılım sağlandı.

 

Seçimimizin hemen akabinde K 32 de “Bire Bir” adlı programa Baromuz adına konuk olarak Baromuzun tarihi geçmişi ve Avukatlık mesleğinin ne derece meşakkatli olduğu Kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Seçimimiz nedeni ile Isparta Cumhuriyet Baş Savcımız Mustafa Kemal Çokdinç ile C.Savcısı Murat Kılıç ile İl Emniyet Müdürümüz Sayın Caner Tayfur’u Isparta Baro Başkanlığı makamında sizler adına Yönetim Kurulu üyelerimiz ile birlikte sizler adına ağırladık, kendilerine teşekkür ederiz.

 

Seçimimiz nedeni ile Yine Isparta İdare Mahkemesi Başkanımız Sayın Okan Özkul Baromuzu sizler adına ziyaret ettiler kendilerine teşekkürü bir borç biliriz. Yine Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesinin Hukuk ve Adalet Kulübü öğrencileri de sizler adına bizleri ziyaret ettiler, Önceki dönem bizleri ziyaret eden Reşha Sağlık meslek lisesini de Baromuz adına ziyaret ettik, sizler adına özel bir anlaşmayı da onlarla imzaladık meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

 

Isparta İslamköy’de inşaatı tamamlanan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma müzesi açılışı nedeni ile ilimize gelen Sayın TBB Başkanımız AV. Prof Dr Metin Feyzioğlu ile Danışmanları Av. Zafer köken ile Av.Prof Dr Necdet Basa’yı Isparta da ağırladık ve kendileri ile birlikte Süleyman Demirel Külliyesini açılışına katıldık. Aynı zamanda Türkiye Barolar Birliği tarafından Baromuza alınan Barida otel karşısında ki hizmet binamızı TBB Başkanımız yerinde inceleyerek en kısa sürede hizmete açacakları sözünü aldık. Kendilerine teşekkür eder. Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma müzesinin de ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz

 

Üstatlarımızdan Av. Necati Şahin’in Baromuza ve görev alan meslektaşlarımıza hitaben yazdığı hayırlı olsun mesajına aldık kendisine teşekkür ederiz ilgili mesajı resmi internet sitemizde ilan ettik

 

Son yapılan 5510 sayılı yasadaki değişiklikten istifade etmek isteyenlere ilişkin başvuru formunu sitemizde ilan ettik

 

Adli Yardım ön büro hizmetine ilişkin gönüllü arkadaşlarımızın nöbet çizelgesini sitemizde ilan ettik sizlere mail sureti ile de duyurduk.

 

TBB Başkanlığının2014/88 sayılı duyurusunu baromuzun sitesinde ilan ettik.

 

Yeni Adliye binasında buluna Avukat otoparkının olduğu bölümde kamera bulunmaması nedeni ile Avukat Otoparkı bölgesini 2-3 adet 24 saat kayıt yapan kamera konulmasına ve güvenlik zafiyeti oluşmamasına karar verdik. Meslektaşlarımıza hayırlı olsun

 

Yine Yeni adliye Binasında bulunan Avukat otoparkına giriş ve çıkışların çok daha güvenli olması ve 3. kişilerin girişlerinin çok yoğunlaşmış olması nedeni ile avukat kimlik kartı ile giriş çıkış yapılabilmesi için gerekli teknik altyapıyı hazırlamaya karar verdik, meslektaşlarımıza hayırlı olsun

 

Cumhuriyetimizin 91. kuruluş yıldönümü adına Baromuzun Basın açıklaması tüm meslektaşlarımıza ve kamuoyuna gönderdik. ilgili törenlere bizzat tarafım, ve görevlendirdiğimiz yönetim Kurulu üyelerince katıldık, resim sergisi açılışlarında bulunduk. Cumhuriyet Bayramımız münasebeti ile katıldığımız törenler, resim sergisi açılışlarını sizlerle sitemizde paylaştık. Katılımları sağlayan tüm Yönetim Kurulu ve denetleme kurulu üyelerimize teşekkürü bir borç biliriz.

 

Son dönemlerde içimizi kanatan Şehit Haberlerinde yıkıldık. Konu ile ilgili Basın açıklamalarımızı gerek sizlerle gerekse kamuoyu ile resmi internet sitemizde ve diğer sosyal paylaşım adreslerimizde ilan ettik. Allah bir daha bu tür acı haberler vermesin deriz.

 

Bu acı haberlerin hemen arkasından Karaman da ki yeni bir Maden faciası ile bir kez daha yıkıldık, bu da yine Hukukun ve özellikle iş güvenliğinin ne derece önemsenmesi gerektiğini bir kez daha bizlere hatırlattı.

 

Yalvaçta mevsimlik işçileri taşıyan aracın devrilmesi ile yine Yalvaçta eğitimlerini sürdüren üniversite öğrencilerini Trafik kazasında vefatı ile de ayrıca yıkıldık ve bu konuya ilişkin de taziye ve basın açıklamalarımızı sizlerle ve kamuoyu ile paylaştık.

 

18/10/2014 tarihinde gerçekleştirilen ve üzerinden 12 gün geçen 28. Olağan Genel Kurulumuzun hemen akabinde hazırladığımız 1. Faaliyet raporumuzun kabulünü arz eder,

 

Tüm Meslektaşlarımıza,  Bizlere gösterdikleri destek ve katkıdan dolayı şükranlarımızı sunarız. Bu destek katkıya layık olmaya çalışacağımızı BÜYÜK BİR AİLE OLMANIN, TEK SES TEK YÜREK OLMANIN örneğini sergilemeye devam edeceğimizi belirtiriz. Seçim münasebeti ile sizlerle olan görüşmelerimizde istek ve taleplerinizin, şikayet ve önerilerinizin neler olduğunu çok iyi tespit ettiğimizi, de bu vesile ile belirtir,sizlerin destek, katkı ve önerilerinizin bizlere yol gösterici olduğunu belirterek;

Saygılar sunarız.

31/10/2014

 

 

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

Isparta Barosu Yönetim Kurulu Adına

Isparta Baro BaşkanıYorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

TANITIMLAR